۰

رشد چهار برابری واردات موبایل در سال ۹۸

تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۸
رشد چهار برابری واردات موبایل در سال ۹۸
رشد چهار برابری واردات موبایل در سال ۹۸

آی‌تی‌من - آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که تعداد گوشی همراه وارداتی ثبت شده در سامانه همتا در ۱۱ ماهه نخست پارسال نزدیک به ۴ برابر شده است، اما براساس صحبت‌های اخیر رییس هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی از یک ماه پیش واردات گوشی به کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شده است.

بر اساس این آمار، تا پایان بهمن سال ۹۸ بیش از ۹ میلیون و ۷۹۹ هزار دستگاه گوشی موبایل وارداتی در سامانه همتا ثبت شده که نسبت به عدد ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه گوشی وارداتی ثبت شده در این سامانه در مدت مشابه سال گذشته، ۲۹۰.۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

همچنین در این مدت بیش از ۳ میلیون و ۷۶۸ هزار دستگاه گوشی موبایل مسافری در سامانه همتا ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۶.۵ درصد افزایش داشته است.

آذر ماه سال گذشته انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی مصرف کشور را به صورت ماهانه حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه تلفن همراه اعلام کرده و از احتمال تلاطم در بازار شب عید به علت مشکلات شرکت‌های واردکننده در زمینه تخصیص ارز و ثبت سفارش خبر داده بود. اما شیوع ویروس کرونا همه چیز را تغییر داد؛ به‌طوری که در روزهای اخیر حسین غروی رام، رییس هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، از به صفر رسیدن عرضه موبایل در کشور پس از شیوع ویروس کرونا خبر داد.

به گفته او، در حال حاضر شرکت‌های واردکننده به دلیل عدم امکال ارسال کالا از مبدأ دبی، عراق و دیگر کشورها قادر به تامین کالای مورد نیاز کشور نیستند. از سویی فروشندگان مراکز عرضه موبایل با دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا چند هفته است که فروشگاه‌هایشان را تعطیل کرده‌اند. تمام این دلایل دست به دست هم داده تا بازار پر رونق شب عید برای فعالان این حوزه به کابوس تبدیل شود.

غروی رام همچنین گفته که رکود ۳۰۰ درصدی در حوزه موبایل نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۷ باعث شده بسیاری از فعالان این صنعت نتوانند به تعهدات مالی‌شان عمل کنند. از طرف دیگر عرضه موبایل توسط شرکت‌های واردکننده از ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ تا به این لحظه به صفر رسیده است و عملا شرکت‌ها در این بازه زمانی هیچ کالایی عرضه نکرده‌اند.

همچنین اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت صمت حاکی از کاهش ۲۲.۳ درصدی تعداد گوشی‌های ثبت شده تولیدی در سامانه همتا است؛ به‌طوری‌که در ۱۱ ماهه اول سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ به ترتیب ۳۵۵ هزار و ۲۹۸ و ۲۷۶ هزار و ۴۰ گوشی همراه تولیدی در این سامانه ثبت شده است.
 
کد مطلب : ۲۷۳۵۴۹
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما