۰
با مصوبه کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیکی

داده‌های دولتی برای کسب‌وکارهای آنلاین باز شد

تاریخ انتشار
پنجشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۱۱
داده‌های دولتی برای کسب‌وکارهای آنلاین باز شد
داده‌های دولتی برای کسب‌وکارهای آنلاین باز شد
 
آی‌تی‌من- یازدهمین جلسه کارگروه تعامل‌پذیری دولت الکترونیکی، چهارشنبه گذشته با حضور رئیس کارگروه و نمایندگان وزارت اقتصاد، وزارت ارتباطات، وزارت اطلاعات، قوه قضاییه، سازمان برنامه و بودجه، ستاد کل نیروهای مسلح، نیروی انتظامی، بانک مرکزی، وزارت کشور و سازمان امور اداری و استخدامی ‌به صورت آنلاین برگزار شد.

در این جلسه رضا باقری اصل، رئیس کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیکی و دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات با اشاره به اقدامات در دست انجام برای تسهیل فعالیت کسب و کارهای حوزه فناوری اطلاعات با همکاری معاونت علمی‌ و فناوری رئیس جمهور گفت: برای آنکه بتوانیم نیازمندی‌های کسب و کارها برای دسترسی به سرویس‌های دولت الکترونیکی را فراهم کنیم، با همکاری ستاد توسعه دیجیتال معاونت علمی‌ فراخوان گسترده‌ای منتشر کردیم و از کسب و کارها خواستیم تا نیازمندی‌های خود را برای دسترسی به API دستگاه‌های دولتی اعلام کنند.
 
وی ادامه داد: بر این اساس تاکنون یک سری از API‌های دستگاه‌های اجرایی شناسایی شده است؛ در اقدامی‌ دیگر علاوه بر آنکه بخش خصوصی نیازمندی خود را اعلام می‌کند، از بخش دولتی هم خواستیم که در این زمینه پیشگام باشد و شرایط دسترسی به سرویس‌های دیجیتال دولتی را بخش خصوصی فراهم کند. به این ترتیب آنجا که تلاقی عرضه و تقاضای API صورت می‌گیرد امکان دریافت و دسترسی به سرویس‌های دولت الکترونیکی به راحتی اتفاق می‌افتد.
 
بر این اساس در یازدهمین جلسه کارگروه تعامل‌پذیری دولت الکترونیکی مصوب شد تا در مرحله اول داده‌های دستگاه‌های دولتی و اجرایی در ابتدا به پیشنهاد خود دستگاه‌های دولتی باز شود و پس از آن اگر بخش خصوصی نیاز به داده دیگری از دستگاه‌های دولتی داشت، اجازه دسترسی به آن API نیز صادر شود.
 
طبق این مصوبه کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیکی، دسترسی به داده‌های دولت و انتشار آن در قالب سامانه یکپارچه data.gov.ir و همچنین وبگاه هر دستگاه صورت می‌گیرد.
 
در همین حال باقری اصل با اشاره به نشت اطلاعات شناسنامه‌ای ۸۰ میلیون کاربر ایرانی از طریق سرورهای سازمان ثبت احوال و وزارت بهداشت در اواسط فروردین ماه امسال نیز از پیگیری این موضوع و تذکر و هشدار به دستگاه‌های خاطی در قالب نامه مکتوب خبر داد.
 
وی گفت: در فروردین ماه شاهد درز اطلاعاتی مربوط به سامانه‌های وزارت بهداشت و ثبت احوال بودیم که منجر به فروش میلیون‌ها اطلاعات کاربران شد. این آسیب پذیری‌ها با وجود اینکه از قبل آسیب شناسی شده بود، اما به دلیل عدم توجه دستگاه‌ها، مشکلاتی را ایجاد کرد.
 
دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات ادامه داد: برای جلوگیری از اتفاقات مشابه و هشدار در خصوص این موضوعات، نامه‌ای به دستگاه‌های ذیربط ارسال شد؛ هم اکنون دستگاه‌ها نسبت به این فعالیت‌ها هشیارتر شدند. از سوی دیگر به عنوان رئیس کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیکی و دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات از دستگاه‌ها خواستم که از زیرساخت‌ها و قابلیت‌های این کارگروه استفاده کنند تا مباحث شفاف‌تر شده و با ملاحظه بیشتر، شاهد حداقل اتفاقات از این دست شویم.
 
باقری اصل با تشریح گزارش عملکرد سال ۹۸ شورای اجرایی فناوری اطلاعات نیز در این جلسه گفت: پس از ابلاغیه رئیس جمهور در خصوص شورای اجرایی فناوری اطلاعات در سال ۹۸، نخستین جلسه با حضور رئیس جمهور و وزرا در بهمن ماه ۹۸ برگزار و منتج به ابلاغیه شماره ۱۳ شورای اجرایی فناوری اطلاعات به دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی شد.
 
وی ادامه داد: با وجود بحران کرونا، کارگروه ویژه ستادی را برای پیگیری دستورات رئیس جمهور مربوط به سیزدهمین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات در راستای دولت الکترونیکی برگزار کردیم.
 
از دیگر مصوبات این جلسه ارائه سرویس شماره شبا بانک مرکزی برای سازمان امور مالیاتی جهت دریافت شماره شبای کلیه حساب‌های مودیان و درخواست سرویس استعلام صلاحیت بهداشتی فردی و محیطی برای تسهیل صدور مجوز کسب و کار از طریق اتصال به مرکز ملی تبادل اطلاعات بود.


 
کد مطلب : ۲۷۳۵۷۰
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين