۰
در نامه‌ای به معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح شد

پیشنهادهای نصر کشور برای حل مشکلات کسب و کارهای حوزه فاوا در بحران کرونا

تاریخ انتشار
سه شنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۵:۵۱
پیشنهادهای نصر کشور برای حل مشکلات کسب و کارهای حوزه فاوا در بحران کرونا
پیشنهادهای نصر کشور برای حل مشکلات کسب و کارهای حوزه فاوا در بحران کرونا

آی‌تی‌من - در نامه محمد باقر اثنی عشری به سید ستار ‌هاشمی آمده است:

«همان‏گونه که مستحضرید هستید با طولانی‌تر شدن شرایط ویژه‌ای که به علت شیوع ویروس کرونا در کشور به وجود آمده، تبعات و مشکلات ناشی از آن نمود بیشتری پیدا کرده است. طبیعتاً طولانی شدن زمان بحران و ادامه روند فعلی بر پیچیدگی شرایط خواهد افزود و تاثیرات فراوانی را بر کسب‏ وکارهای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات خواهد گذاشت. بدیهی است ادامه روند فعلی و تداوم این شرایط از میزان تحرک فعالان اقتصادی کاسته و تداوم فعالیت آن‏ها با مشکلات عدیده‌ای روبرو خواهد شد. لذا هم به منظور ادامه فعالیت کسب ‏وکارها در شرایط فعلی و هم برای کاهش تاثیرات میان مدت و بلند مدت این بحران نیازمند اتخاذ تدابیر و تصمیمات ویژه‌ای از سوی تشکل‏‎ها، نهادهای ذی‌ربط و فعالان اقتصادی در این حوزه خواهیم بود. در این راستا سازمان نظام صنفی رایانه ‏ای ضمن تشکیل دبیرخانه مستقل مقابله با بحران کرونا نشست‎های مشترکی را به صورت مجازی با اعضای شورای مرکزی و روسای هیات مدیره نظام صنفی رایانه‎ای استان‎ها برگزار نمود که جمع‌بندی نظرات و پیشنهادات مطروحه خصوصا در بخش اقدامات عاجل و ضروری کوتاه مدت به شرح ذیل تقدیم حضورتان می‎شود:

 1.لزوم پیگیری جدی برای افزوده شدن حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به 10 رسته آسیب دیده ناشی از کرونا، باتوجه به بخشنامه شماره 1677/ت57435هـ مورخ 11/1/99 هیات دولت. خواهشمند است که این مهم از سوی آن وزارتخانه محترم پی‌گیری شود تا صنف و حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات جزء رده‌های اولویت‎دار مورد تایید ستاد کرونای کشور قرارگرفته و از حمایت‎های مشابه برخوردار گردد.
 
 2.در حالی که درآمدهای بسیاری از کسب و کارها طی 60 روز گذشته به نزدیک صفر رسیده است و زمان روشنی هم برای برگشتن به حالت عادی متصور نیستند، اما به طور کلی شرکت‌ها موظف به انجام به موقع همه پرداخت‎های خود به دولت، مستقل از شرایط جاری، هستند. لذا حداقل انتظار می‌رود که با تعامل لازم با سازمان امور مالیاتی کشور، پرداخت کلیه مالیات‎ها (عملکرد، ارزش افزوده و ...) به صورت شفاف و روشن، تا پایان دوره بحران شیوع و بدون هیچ‎گونه اعمال جریمه‌های به تعویق افتد. همچنین اتخاذ راهکاری قانونی و ایجاد سامان‌های به منظور تهاتر بین مطالبات قطعی شده شرکت‎ها از دستگاه‌های دولتی و عمومی (که دچار تعویق جدی در پرداخت شده و خواهند شد) با مالیات پرداختی شرکت‌ها به دولت به عنوان یک ضرورت جدی به آن وزارتخانه محترم به عنوان متولی گسترش دولت الکترونیک پیشنهاد می‎‌شود.
 
3.با عنایت به آن که شرکت‌های حوزه فاوا از نیروی انسانی آموزش دیده و متخصصی بهره برده که در صورت رکود کسب و کارها و ضرورت یافتن تعدیل نیروی انسانی، جایگزینی آتی آن‌ها به آسانی برای کشور مقدور نخواهد بود، اجرای راهکارهایی مانند دستورالعمل شماره 248473 مورخ 27/12/98 سازمان تامین اجتماعی مبنی بر ثبت نام بیمه بیکاری افراد در سایت مربوطه برای صنعت فاوا هیچ‎گونه راهگشا نیست. لذا با عنایت به اهمیت حفظ این نیروی انسانی و نقش مهمی که در توسعه کشور داشته و دارند و آثار عملکرد حیاتی آن‌ها در دو ماه اخیر و برقرار ماندن زیرساخت‎های الکترونیکی کشور (آموزش، سلامت، مالی و بانکی، سرگرمی، خدمات دولت، دورکاری و ...) به وضوح مشاهده شد، توافقی بین سازمان تامین اجتماعی، دولت و سازمان نصر صورت پذیرد تا حق بیمه سهم کارفرمای سه تا شش ماه اول سال 99 شرکت‎های عضو سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور، از سوی دولت تامین و تقبل شود.
 
 4.در خصوص قرارداده‌‌های منعقده در حوزه فاوا با دستگاه‌های دولتی و عمومی و شرایط حاد پیش آمده با شیوع ویروس کرونا که انجام آن تعهدات را در زمان مقرر و یا با مبلغ اولیه امکان‌پذیر نیست، لازم است با سازمان برنامه و بودجه و نظام فنی و اجرایی کشور تدابیری اندیشیده شود تا با پذیرش عمومی بروز شرایط فورس ماژور از سوی دولت، راه حل‌ها و دستورالعمل‌های بازبینی زمان و مبلغ این قراردادها به صورت شفاف و غیرسلیقه‌ای میسر شود.
 
 5.در خصوص مشکلات مربوط به سررسید پرداخت اقساط وام شرکت‌‌ها به بانک‌‌ها و موسسات مالی، باوجود وعده‌های داده شده بعضاً مشاهده می‌شود که شرکت‌ها موظفند (با توجه به دایر بودن بانک‌ها) تعهدات مالی خود را در زمان مقرر ادا کنند، در حالی­ که با توجه به تعطیلی کسب و کارها و منابع مالی ورودی آنها، این می‌تواند توان مالی آنها را به شدت کاهش داده و مانع ادامه کسب و کار آنها در آینده شود. لذا خواهشمند است که در این مورد نیز با بانک مرکزی تعامل لازم به منظور صدور بخشنامه‌های صریح و شفاف برای تعویق مناسب پرداخت این اقساط مبذول شود.
 
 6.بخش مهمی از ورود تجهیزات سخت و نرم افزاری و فناوری‌های پیشرفته مورد نیاز کشور (اعم از تعهدات شرکت‌ها به دستگاه‌ها و یا نیازهای برپاماندن زیرساخت‌های حیاتی فناوری اطلاعات و ارتباطات)، از مسیر دستورالعمل تایید نمونه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی آن وزارتخانه می‌گذرد که مستحضر هستید فرآیندی وقت‌گیر و طولانی و پیچیده بوده و اصلاً مناسب این شرایط بحرانی نیست. لذا انتظار می‌رود که در داخل آن وزارتخانه محترم راهکار عاجل و فوری برای این منظور پیش بینی شده و تا زمان کاهش واقعی شرایط بحران، این رویه به صورت معلق درآمده و با تایید سازمان نظام صنفی رایانه‎ای، مجوز مربوط به آن واردات صادر شود. (مانند تصمیم‌گیری در مورد تخصیص ارز در سال گذشته)

 با تاکید مجدد بر ضرورت اقدامات فوری و عاجل در موارد فوق، خواهشمند است تا به منظور اطلاع رسانی مناسب به اعضا در سراسر کشور و خروج آن­ها از وضعیت ناامیدی و نگرانی روزافزون فعلی، این سازمان را با تعاملی مستمر از نحوه و میزان پیشبرد این موارد مطلع فرمایند. بدیهی است که این سازمان نیز آمادگی هرگونه تعامل و مذاکره و هم­فکری در این موارد را دارا است.

 همچنین در خاتمه به استحضار می‎رساند که قاطبه اعضای سازمان در سراسر کشور معتقدند که مشکلات اصلی حوزه کسب و کار و فعالان اقتصادی، پس از فروکش کردن بحران فعلی آغاز خواهد شد و لازم خواهد بود که بخش خصوصی و دولت، مشترکا برنامه‌ای بلند مدت را برای مهار این مشکلات داشته باشند. بدین منظور برآورد و سنجش این آثار و اتخاذ راهکارهای جبرانی مربوطه هم اکنون در حال مطالعه و بررسی در کمیسیون‌های تخصصی سازمان بوده که متعاقباً حاصل آنها را به عنوان پیشنهادهای دوران پساکرونا به استحضار خواهد رساند.»
 
کد مطلب : ۲۷۳۵۸۸
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما