۰
رییس اتحادیه موبایل: قوه قضاییه به بازار موبایل ورود کند

تثبیت قیمت های نجومی در بازار موبایل

تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۱۸
تثبیت قیمت های نجومی در بازار موبایل
تثبیت قیمت های نجومی در بازار موبایل

آی‌تی‌من-  خرید تلفن همراه این روزها شدت بیشتری به خود گرفته است، خانه نشینی و قرنطینه های پیاپی به علت شیوع ویروس کرونا، منجر شده تا استفاده از فضای مجازی بیشتر شده و به تعداد کاربران آن نیز افزوده شود.

برگزاری جلسات آنلاین کلاس های آموزشی و همچنین کلاس های درس مدارس، خانواده ها را برای خرید تلفن همراه مناسب برای فرزندان خود تشویق می کند.

همین موضوع سبب شد تا سری به بازار تلفن همراه در نقاط مختلف شهر بزنیم. 

شرایط کرونایی خرید این قلم جنس را هم به صورت آنلاین افزایش داده است به طوری که یکی از فروشندگان تلفن همراه از افزایش چشمگیر خریدهای غیرحضوری به خبرنگار ما می گوید: هفته گذشته از بین ۲۰ فروش بیش نیمی را به صورت آنلاین و ارسال به محل فروختم.

وی درباره روند قیمت فروش تلفن همراه در یک هفته و یک ماه گذشته می گوید: هفته گذشته قیمت ها به علت ورود درصد قابل توجهی تلفن همراه به بازار، کاهش پیدا کرد اما به علت افزایش نیاز همچنان تعادل در عرضه و تقاضا برقرار نیست و قیمت ها همچنان حباب دارند.

در همین حال بررسی سایت های فروش تلفن همراه و قیمت های جدید و قبلی آنها گویای تداوم گرانی ها و عدم تعادل در این بازار بود.

 قیمت موبایل کاهش یافت
ابراهیم درستی در خصوص وضعیت فعلی بازار فروش تلفن همراه اظهار کرد: از حدود ۲ هفته گذشته قیمت ها در بازار تلفن همراه شروع به کاهش کرد که عمده ترین دلیل آن تزریق تعدادی تلفن همراه به بازار بود.

وی افزود: روند کاهش قیمت ها هم اکنون ادامه دارد، اما قیمت ها همچنان بالاست است و باید حجم بیشتری از تلفن همراه به بازار وارد شود تا تعادل به بازار بازگردد.

رییس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه گفت: حجم بسیار زیادی از تلفن هایی که هم اکنون در بازار عرضه می شوند با دلار ۱۲ هزار تومان به کشور وارد شده اند، اما متولیان عرضه تلفن از گمرک به بازار با دلار نرخ روز اقدام به عرضه و فروش می‌کنند.

درستی گفت: انجمن واردکنندگان تلفن همراه به عنوان متولی این امر، زمانی که دلار ۱۲ یا ۱۳ هزار تومان بود، تلفن هایی که هم اکنون در بازار عرضه می شوند را به کشور وارد کرده است، که این موضوع یک نمونه از تخلف بزرگ در کشور است.

وی عنوان کرد: پیگیری این موضوع و بررسی صحت آن توسط نهاد های امنیتی و اطلاعاتی امکان پذیر است و امیدواریم این نهاد ها در راستای تنظیم بازار و کاهش چشم گیر قیمت ها اقدام به بررسی و جلوگیری از ادامه فعالیت اشتباه این افراد کنند.

 قوه قضائیه به بازار موبایل ورود کند
رییس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه با درخواست از قوه قضاییه عنوان کرد: از قوه قضاییه خواستاریم به این موضوع ورود کرده و از فعالیت غیر قانونی واردکنندگان جلوگیری کند تا قیمت ها کاهش و قدرت خرید مردم در این زمینه افزایش پیدا کند.

وی با بیان نحوه فروش واحد های صنفی افزود: محدوده سود مشخصی برای واحد های صنفی مشخص شده و امکان هرگونه تخلف و گران فروشی در این واحد ها وجود ندارد چراکه سازمان حمایت و اصناف با آن ها مقابله می‌کنند.

درستی ادامه داد: بازار تلفن همراه در حال حاضر با وجود کاهش نسبی که در قیمت ها شاهد است، اما در وضعیت مساعدی قرار ندارد چراکه نیاز بازار های کشور و تقاضای مردم بیشتر از حجم کالا های موجود است.

رییس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه با ذکر این مطلب که تلفن همراه جزو کالا های لوکس نیست، گفت: دولت اعتقاد دارد تلفن همراه جزو کالا های لوکس است و ارز ارزان قیمت به واردات آن اختصاص نمی دهد، اما این تصور غلط است چراکه با وجود پیشرفت تکنولوژی در جامعه این کالا در سبد خانوار های کشور قرار دارد و جزو نیاز های ضروری است. درستی افزود: متاسفانه تحریم ها واردات تلفن همراه را از کشور های اروپایی دشوار کرده است، اما به دلیل روابط تجاری خوب با کشور چین و کیفیت بالای برند های چینی، واردات تلفن همراه از این کشور می تواند بازار داخل را تنظیم کند.

وی گفت: در حال حاضر قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده و ممکن از با ادامه این روند، تلفن همراه از سبد برخی خانوار ها حذف شود پس دولت و نهاد های نظارتی باید هرچه سریعتر نسبت به حل این مشکل اقدام کنند.

بر اساس این گزارش گفته می شود؛ بازار تلفن همراه نیز با حباب قیمتی دست به گریبان شده است، از طرفی هم نجومی فروشانی هستند که با برنامه ریزی هدفمند بدون در نظر گرفتن ضوابط معاملات تجاری، سودهای کلانی را برای فروش تعریف می کنند. 

البته هستند کسانی که در خرید و فروش از قوانین مصوب تبعیت می کنند و این بین تنها دلال ها هستند که به برهم زدن بازارهای کشور علاقمندند که در نهایت نظارت فوری و برخورد آنی راه حلی مناسب برای مدیریت هرنوع بازار به ویژه بازار موبایل است.
 
کد مطلب : ۲۷۴۰۰۱
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما