۰
وزارت ارتباطات اعلام کرد:

اینترنت رایگان به دانشجویان تعلق نمی‌گیرد

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲۳
اینترنت رایگان به دانشجویان تعلق نمی‌گیرد
اینترنت رایگان به دانشجویان تعلق نمی‌گیرد
 
 آی‌تی‌من- ستار‌ هاشمی ‌معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در خصوص ارایه بسته ۱۲۰ گیگابایتی رایگان اینترنت به استادان و اعضای هیات علمی‌دانشگاه‌ها گفت: طبق جلسه‌ای که میان وزرای علوم و ارتباطات برگزار شد، مقرر شد با مساعدت وزارت ارتباطات به استادان و هیات علمی‌دانشگاه‌های مرتبط با وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد بسته رایگان اینترنت تعلق گیرد.
 
وی ادامه داد: بنا بر این شد که لیست کاملی از اطلاعات استادان شامل شماره تلفن همراه، کدملی و نام و نام خانوادگی استادان از وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و دانشگاه آزاد دریافت کنیم تا با بارگذاری در سامانه، استادان با واردکردن کد ملی شان و در صورتی که شماره همراه اعلام شده به نام خودشان باشد، احراز هویت شده و با دریافت پیامک تایید، بسته اینترنت دریافت کنند.

 وزارت علوم نواقص لیست استادان را برطرف کنند
هاشمی ‌در مورد اینکه برخی استادان اذعان دارند که کد ملی خود را که وارد می‌کنند در این سامانه تایید نمی‌شوند، گفت: ممکن است اسامی ‌برخی استادان و همکاران دانشگاهی در لیست ارسالی از طرف وزارتخانه‌های مذکور و دانشگاه آزاد نبوده باشد. البته ما این موضوع را نیز پیش بینی کرده‌ایم و اعضای هیات علمی‌و استادانی که نامشان در این لیست نیست می‌توانند با شماره اعلام شده در این سامانه متناسب با آنکه در استخدام کدام وزارتخانه و یا دانشگاه هستند، مکاتبه کرده و مراتب را اعلام کنند.

معاون وزیر ارتباطات گفت: در صورتی که وزارت علوم، بهداشت و یا دانشگاه آزاد لیست مجددی را به ما اعلام کنند ما آن را در سامانه بارگذاری کرده و به آن دسته از استادان که تاکنون موفق به دریافت این هدیه نشده‌اند، بسته رایگان اعطا می‌کنیم.

هاشمی ‌تاکید کرد: اگر استادان در سامانه امکان ثبت نام ندارند و یا سامانه اعلام می‌کند که کد ملی شما ثبت نشده، این مشکل از سمت وزارت ارتباطات نیست و استادان باید آن را متناسب با محل استخدامشان، با شماره‌هایی که در این سامانه اعلام شده تماس بگیرند و یا موضوع را از طریق مکاتبه ایمیل پیگیری کنند تا نواقص لیست‌ها برطرف شود.

 ۱۰۰ هزار استاد واجد دریافت اینترنت رایگان
وی با بیان اینکه مطابق با زمانی که در این سامانه اعلام شده است، همکاران دانشگاهی تا ۱۵ مهرماه جاری زمان خواهند داشت که برای دریافت بسته اینترنت رایگان ثبت نام کنند، گفت: ما محدودیتی برای استادان نداریم و مادامی‌که باقی مانده لیست تکمیلی اعلام شود آن را در سامانه بارگذاری می‌کنیم.

معاون وزیر ارتباطات گفت: از مجموع استادان رسمی ‌و حق التدریس داخل کشور اسامی‌۱۰۰ هزار استاد از سوی وزارتخانه‌های علوم، بهداشت و دانشگاه آزاد به عنوان واجد دریافت بسته اینترنت رایگان به وزارت ارتباطات اعلام شده است که البته این آمار اولیه است. مطابق با شمارنده لحظه‌ای سامانه دریافت اینترنت هدیه (ictgifts.ir ) تا این لحظه ۴۳ هزار و ۸۹۵ استاد و هیات علمی‌اینترنت رایگان ۱۲۰ گیگابایتی دریافت کرده‌اند.

 اطلاعات سامانه‌های مجازی دانشگاهی یکپارچه می‌شود
هاشمی‌درباره ترافیک اینترنت مرتبط با دانشجویان نیز گفت: ما ترم گذشته ترافیک اینترنت سامانه‌های آموزشی دانشگاهیان را رایگان کردیم. به عبارتی اگر دانشجویان کاربر هر اپراتوری چه موبایل و چه فیکس بودند بابت اتصال به سامانه‌های آموزشی کل کشور، هزینه‌ای پرداخت نکردند.

وی ادامه داد: البته نکته این بود که ما نیاز داشتیم که آدرس سامانه‌های آموزش مجازی دانشگاه‌ها را داشته باشیم. لیست آدرس‌ها را از دانشگاه‌های مرتبط با وزارتخانه‌های علوم و بهداشت، مراکز دانشگاه آزاد و مراکز حوزوی به صورت تدریجی دریافت کرده و به صورت تدریجی نیز به اپراتورها ابلاغ می‌کردیم که این موضوع با نواقصی همراه بود.

معاون وزیر ارتباطات گفت: اما امسال برای سال تحصیلی جدید آنچه که در دستور کار است، این است که این لیست‌ها به صورت یکپارچه از سمت مراکز دانشگاهی مذکور دریافت شود و پس از یک غربالگری به اپراتورها برای رایگان شدن IP آدرس‌ها اقدام شود.

وی اضافه کرد: موضوع غربالگری از این جهت مطرح است که لیست‌ها به صورت طبیعی بدون نقص نبوده و ممکن است اشتباهاتی در میان آنها وجود داشته باشد که طی تعاملی باید نواقص را رفع کرد و پس از آن دستور ترافیک رایگان این آدرس‌ها اعلام شود تا زمانی که دانشجویان می‌خواهند به سامانه‌های آموزش مجازی متصل شوند بابت این ترافیک خاص، هزینه‌ای پرداخت نکنند.

 دلایلی که اینترنت برخی سامانه‌ها رایگان نشد
هاشمی ‌ادامه داد: تعامل در این باره آغاز شده و منتظر دریافت لیست از وزارتخانه‌های علوم، بهداشت و دانشگاه آزاد و مراکز حوزوی هستیم و تاکید داریم این لیست‌ها دقیق باشد. چرا که بحثی که ترم گذشته وجود داشت این بود که برخی سامانه‌ها عملاً رایگان نشدند که چند تا دلیل مشخص در آن مقطع وجود داشت.

وی افزود: یکی از موارد این بود که برخی سامانه‌ها به وزارت ارتباطات معرفی نشدند و در لیست سامانه‌هایی که به ما ارسال شده بود، وجود نداشتند. اما موضوع بعدی مربوط به بحث فنی بود؛ چرا که اسامی‌که برای سامانه‌های دانشگاهی به ما اعلام شد صرفاً درگاه ورود به دانشگاه بود و آدرس IP خدمات سامانه‌های دانشگاهی در لیست نبود. 

به بیان دیگر هر سامانه دانشگاهی یک سرور دارد که از طریق آن دانشجویان و استادان وارد سایت می‌شوند و ممکن است سرویس‌های آموزش از طریق آدرس‌ها و سرورهای دیگری ارایه شود که باقی این آدرس‌های IP در آن لیست به ما منعکس نشده بود؛ لذا به دلیل این مغایرت، ما می‌گفتیم ترافیک را رایگان کردیم اما ذی‌نفعان می‌گفتند رایگان نشده است.

معاون وزیر ارتباطات گفت: این قبیل موضوعات درس آموخته‌هایی شد که برای بهبود شرایط آموزش مجازی درترم جاری دانشگاه‌ها برطرف شود.

 امکان بارگذاری IP توسط دانشگاه‌ها
هاشمی‌ در مورد امکان بارگذاری مستقیم IP آدرس‌های آموزش مجازی توسط دانشگاه‌ها نیز گفت: ما در دستور کارمان است که سامانه‌ای راه‌اندازی کنیم که تا دانشگاه‌های مختلف هم بتوانند وارد آن شده و اطلاعات مربوط به سامانه‌های آموزش مجازی خود را وارد کنند. اما تاکیدمان بر این است که لیست اولیه را باید وزارت علوم، بهداشت و دانشگاه آزاد به ما اعلام کنند.

وی اظهار داشت: اگر مبنا نداشته باشیم ممکن است هر آدرسی در این سامانه وارد شود و امکان صحت سنجی آن وجود نداشته باشد. به همین دلیل منطق کار حکم می‌کند لیست اولیه را از وزارتخانه‌ها داشته باشیم و پس از آن، دوستان دانشگاهی که اساساً مدیران IT آن مجموعه هستند و یا به صلاحدید روسای دانشگاه‌ها انتخاب می‌شوند، اطلاعات تکمیلی را وارد این سامانه کنند و ما آن را برای تخصیص ترافیک رایگان به اپراتورها ابلاغ کنیم.

معاون وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه بزرگترین دغدغه این است که لیست‌ها کامل باشد تا دانشگاهی از قلم نیافتد و معتقدیم که این تسهیلات باید کاملاً عادلانه در اختیار همه نظام آموزشی کشور قرار گیرد، خاطرنشان کرد: این آمادگی وجود دارد که چنانچه این دیتا به دست ما رسید در کمترین زمان ممکن، ترافیک اینترنت را رایگان کنیم. مصداق واقعی این اقدام نیز اختصاص اینترنت رایگان به استادان است. به این معنی که ظرف یک روز پس از دریافت لیست، سامانه دریافت اینترنت برای استادان بارگذاری شد.

 اینترنت رایگان به دانشجویان تعلق نمی‌گیرد
هاشمی ‌در خصوص اینکه آیا وزارت ارتباطات برنامه‌ای برای تخصیص بسته اینترنت رایگان به دانشجویان دارد؟ گفت: خیر. ما نگاهمان این است که به بحث آموزش در شرایط بحران کرونا کمک کنیم و اگر ترافیک مرتبط با بسترهای آموزش مجازی را در کل کشور برای دانشجویان رایگان کنیم، به صورت طبیعی در راستای این هدف حرکت کرده‌ایم.

وی در خصوص مناطق محروم و کمتر برخوردار کشور که در سال تحصیلی گذشته با مشکلات عدم دسترسی به اینترنت مواجه بودند و مشکلاتی که دانشجویان از این بابت داشتند، نیز گفت: ما متناسب با بازخوردهایی که از سال گذشته داشتیم در قالب طرحی تحت عنوان توسعه ارتباط مناطق کمتر برخوردار، ورود کردیم و این مناطق را در اولویت ارتباط قرار دادیم؛ به گونه‌ای بر این باوریم که در این ترم مشکلات کمتر خواهد بود.

معاون وزیر ارتباطات تاکید کرد: البته باید به این نکته هم توجه داشت که به صورت طبیعی عملاً رفع این مشکلات به لحاظ پوشش و به لحاظ زیرساخت‌ها و امکانات نرم افزاری دانشگاه‌ها ۱۰۰ درصد نخواهد بود اما تمام تلاشمان بر این است که یک سرویس قابل قبولی را به جامعه دانشگاهی کشور ارایه دهیم.

 تلاش‌های وزارت علوم ادامه دارد
اما از سوی دیگر ماجرا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد: به منظور تخصیص اینترنت رایگان به دانشجویان برای کلاس‌های مجازی در حال رایزنی و پیگیری از مراجع ذیربط هستیم.
در این اطلاعیه آمده است: به دنبال برخی پرسش‌ها درخصوص تخصیص اینترنت رایگان برای استادان و دانشجویان، هم‌اکنون ۱۲۰ گیگابایت اینترنت رایگان برای استادان اختصاص پیدا کرده، اما وزارت علوم در حال رایزنی و پیگیری از مراجع ذیربط برای تخصیص اینترنت رایگان جهت دانشجویان عزیز است که به محض به نتیجه رسیدن روند استفاده از آن و چگونگی ثبت نام برای استفاده دانشجویان عزیز اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 پیچیدگی اینترنت رایگان دانشجویی
در همین حال معاون آموزشی وزارت علوم درباره اختصاص اینترنت رایگان به دانشجویان نیز گفت: ارایه اینترنت رایگان به دانشجویان دارای پیچیدگی‌های خاصی است.

علی خاکی صدیق درباره اینترنت رایگان ویژه دانشجویان گفت: برای اختصاص اینترنت رایگان به دانشجویان پیچیدگی‌های خاصی وجود دارد که در حال مطالعه بر روی این مساله هستند. وی ادامه داد: فرایند این کار تا اندازه‌ای پیچیده است باید دانشجویان مشخص شوند یک شماره موبایل ارایه کنند که تمام اینها در حال بررسی است.

معاون آموزشی وزارت علوم افزود: اما آنچه که انجام شده است اینترنت رایگان برای دانشگاه‌ها است یعنی دانشجویان اگر از طریق سایت دانشگاه وارد شوند، اینترنت‌شان رایگان خواهد بود.
وی ادامه داد: هدف اصلی این است که آموزش الکترونیکی رایگان ارایه شود، آذری جهرمی‌وزیر ارتباطات نیز در این خصوص قول مساعد داده و استقبال کرده است. لیست اولیه نیز فرستاده شده و قرار است فضایی ایجاد شود و دانشگاه‌ها بتوانند اطلاعات خود را وارد کنند.

 استادان متقاضی اینترنت بللاتکلیف هستند
از سوی دیگر و در همین رابطه رییس اتحادیه دانشگاه‌های غیرانتفاعی کشور نیز گفت: استادان دانشگاهی که در سامانه جامع جذب وزارت علوم برای اینترنت ثبت‌نام نکرده بودند بلاتکلیف مانده اند و دانشجوها نیز همچنان منتظر مساعدت وزارت ارتباطات هستند.

علی آهون‌منش رییس اتحادیه دانشگاه غیرانتفاعی در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه از زمان شروع سال تحصیلی جدید به تازگی برخی از استادان توانستند ۱۲۰ گیگ اینترنت از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دریافت کنند، گفت: بسیاری از استادانی که در سامانه جامع جذب وزارت علوم ثبت نام نکرده بودند همچنان برای دریافت اینترنت بلاتکلیف هستند.

وی افزود: در راستای برگزاری آموزش مجازی در نیم ‌سال تحصیلی جدید متأسفانه دانشجویان همچنان بدون دریافت اینترنت در حال دست و پنجه نرم کردن برای آموزش روزانه خود هستند چرا که هزینه‌های بسته‌های اینترنتی بالا بوده و دانشجویان منتظر مساعدت وزارت ارتباطات هستند.

آهون‌منش تصریح کرد: دانشگاه غیرانتفاعی در سراسر کشور براساس تقویت آموزشی که در سامانه دانشگاه‌ها برنامه‌ریزی شده است آموزش در بستر مجازی را ادامه داده و امتحانات و آزمون‌ها هیچ‌گونه تغییر نخواهند داشت.
 
مرجع : مهر
کد مطلب : ۲۷۴۳۸۱
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين