۰

ایرانسل 14 سالگی‌اش را با 5 محصول تازه جشن گرفت

5 محصول جدید ایرانسل شامل «یلوهاب» به عنوان بستر تبادل API، «یلوادوایز» برای تبلیغات دیجیتال، «یلو مانیتورینگ» به عنوان سامانه پایش هوشمند،
تاریخ انتشار
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۰
ایرانسل 14 سالگی‌اش را با 5 محصول تازه جشن گرفت
ایرانسل 14 سالگی‌اش را با 5 محصول تازه جشن گرفت
 
آی‌تی‌من- این مراسم در سالن همایش‌های ساختمان مرکزی ایرانسل برگزار شد و به دلیل شرایط کرونایی و لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، ایرانسل به صورت آنلاین از طریق اپلیکیشن تلویزیون اینترنتی لنز و نیز سامانۀ «دانا پلاس»، پذیرای خبرنگاران بود. شمار کمی‌ از اصحاب رسانه نیز، از میان افرادی که متقاضی حضور در مراسم بودند و در قرعه‌کشی برگزیده شدند، در این مراسم حضور داشتند. در این مراسم، بالغ بر 40 رسانه حضوری و بیش از 80 رسانه به‌صورت آنلاین از طریق پلتفرم داناپلاس، مشارکت کردند.

بیژن عباسی آرند، مدیرعامل ایرانسل، در این مراسم گفت: ایرانسل برای ورود به بازار و گرفتن سهم بازار، رقابتی جدی با رقبایی سرسخت، با سابقه کار 12 ساله داشت و خوشبختانه با تلاش همکاران من، در این مدت، ایرانسل به یک برند تأثیرگذار و رقیبی جدی برای سایر بازیگرانِ این عرصه تبدیل شده است.

وی با بیان سابقه ورود تلفن‌همراه به ایران و اینکه زمانی تلفن‌همراه به عنوان کالایی لوکس در کشور در نظر گرفته می‌شد، گفت: در مقطعی که ثبت‌نام سیم‌کارت، محلی برای جمع‌آوری نقدینگی بود، راه‌اندازی ایرانسل با حضور سرمایه‌گذار داخلی و خارجی و یک استراتژی بزرگ، باعث شد انحصار در این زمینه شکسته شده و زمینۀ بروز و حضور فناوری‌های جدید در کشور فراهم شود.

عباسی‌آرند گفت: تجربه ایرانسل نشان داد، اگر اجازه دهیم بخش خصوصی وارد فعالیت‌ها شود، این امر انحصار را از بین برده و زمینۀ ارایۀ خدمات با کیفیت‌تر را فراهم می‌کند.

وی با اشاره به 53.5 میلیون مشترک ایرانسل، افزود: اگر بروز و حضور  ایرانسل در وقت مناسب نبود و رقابتی در این 14 سال شکل نمی‌گرفت، شاید امروز این شبکۀ با کیفیت را ذیل شبکۀ ملی اطلاعات نداشتیم و نمی‌توانستیم خدمات مناسبی را  در ایام سخت کرونایی که بسیاری از خدمات بر بستر فضای مجازی ارایه می‌شود، عرضه کنیم. ایرانسل، ثمرۀ یک تصمیم درست، در یک وقت مناسب است.

ارایه خدمات 5G
عباسی آرند در ادامه با قدردانی از سهامداران و اعضای هیأت‌مدیرۀ ادوار مختلف ایرانسل و افرادی که طی سال‌های گذشته، در فعالیت‌های این اپراتور نقش داشته‌اند و تعامل ارزشمند وزارت ارتباطات و رگولاتوری، اظهار کرد: ایرانسل پرچم‌دار نسل جدید تلفن‌همراه در کشور است و همچنان در ارایۀ خدمات جدید، این پیشتازی را حفظ کرده و با خدمات نسل پنج (5G) که به زودی در نقاط بیشتری از تهران، ارایه خواهد شد و توسعۀ خدمات دیجیتال، فعالیت‌های خود را دنبال می‌کند.

وی با بیان این‌که فضای مجازی، امروز به یک واقعیت انکارناپذیر تبدیل شده که تاثیری جدی بر زندگی مردم می‌گذارد، اظهار کرد: طبیعتاً ایرانسل هم به عنوان جزئی از این شبکه، برای توسعه زیرساخت‌های خود تلاش‌های فراوانی داشته است. برهمین اساس، طبق آمارها، اکنون بیش از 53.5 میلیون مشترک در حال استفاده از خدمات ایرانسل هستند.40 میلیون مشترک دیتای ایرانسل
وی تعداد مشترکان دیتای ایرانسل را بالغ بر 40 میلیون نفر عنوان کرد و گفت: در حال حاضر بیش 39 میلیون نفر مشترک اینترنت همراه ایرانسل هستند و بیش از 660هزار نفر از خدمات اینترنت ثابت ایرانسل استفاده می‌کنند. از نظر جمعیتی نیز 89 درصد جمعیت کشور، تحت پوشش این اپراتور قرار دارند.

عباسی‌آرند در ادامه به نقش ایرانسل در اقتصاد دیجیتال پرداخت و گفت: از ابتدای فعالیت ایرانسل تاکنون، حدود هشت میلیارد دلار سرمایه‌‌گذاری در این شرکت صورت گرفته و تا پایان سال گذشته، سهم این اپراتور در اقتصاد دیجیتال کشور، بالغ بر 15هزار میلیارد تومان بوده است و این عدد در سال جاری به بین 18 تا 19هزار میلیارد تومان می‌رسد. از سوی دیگر، حدود 70 هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم به واسطه فعالیت این اپراتور در کشور ایجاد شده و سهم درآمدی ما، برای دولت، تاکنون حدود 36 هزار میلیارد تومان و کل درآمدهای مستقیم و غیرمستقیم ما برای دولت، بیش از 46 هزار میلیارد تومان بوده است.

مدیرعامل ایرانسل سپس به سهم ایرانسل از ترافیک دیتا در سال‌های گذشته پرداخت و گفت: در این سال‌ها، سرانه دیتای همراه مشترکان ما 40 برابر و رشد ترافیک دیتای همراه 1228 برابر شده است.

وی همچنین گفت: اکنون دسترسی به اینترنت 4G مطالبۀ شهری و روستایی شده و در این زمینه، رشد بیش از 1400 برابری داشته‌ایم و بیش از 1100 شهر و دهستان بزرگ، اکنون از خدمات نسل چهار ارتباطی استفاده می‌کنند که در حدود 90 درصد این موارد، نسل 4.5 نیز در دسترس است.

مدیرعامل ایرانسل درباره سیاست‌های چند سالۀ اخیر دولت در بحث توسعۀ ارتباطات روستایی و عدالت ارتباطی اظهار کرد: حدود 11 میلیون نفر از جمعیت روستایی کشور تحت پوشش شبکۀ پهن‌باند قرار گرفته‌اند که از این میان حدود هفت میلیون نفر به صورت مستقیم و در بقیه موارد، با بهره‌گیری از رومینگ ملی و روستایی و از طریق سایر اپراتورها دسترسی ایجاد شده است.

وی ادامه داد: در قالب اجرای طرح  USO، نصب بیش از 400 سایت در نقاط روستایی برای سال جاری پیش‌بینی شده که از این میان، تاکنون بیش از 270 مورد راه‌اندازی شده است.

عباسی‌آرند همچنین گفت: علاوه بر این اقدامات در مناطق روستایی و کوهستانی کشور، پرداختن به نسل پنجم ارتباطی نیز از برنامه‌های ما بوده که خوشبختانه زیرساخت‌های لازم برای دسترسی به این شبکه ایجاد شده است و بیش از 1.5 سال است که فعالیت برای گذر از  LTE به نسل پنجم (5G) را شروع کرده‌ایم.

وی ادامه داد: اکنون نیز در دو نقطه، یعنی ساختمان مرکزی ایرانسل و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، خدمات 5G ایرانسل راه‌اندازی شده و به زودی در دو نقطه دیگر نیز امکان دسترسی به شکل Hot Spot فراهم می‌شود که با توجه به محدودیت گوشی‌هایی که امکان ارایۀ خدمات نسل پنجم را دارند، نقاطی در شهرها به این شبکۀ ارتباطی، تجهیز شود.

تلاش برای بهره‌گیری بهتر از اینترنت اشیا
مدیرعامل ایرانسل در ادامۀ صحبت‌های خود با بیان تحریم‌ها و محدودیت‌هایی که در حوزۀ تامین تجهیزات وجود دارد، اظهار کرد: با این وجود، تلاش می‌کنیم تجهیزات مدنظر را تأمین کنیم؛ چرا که 5G تنها یک نسل جدید برای استفادۀ مشترکان نیست بلکه یک زیست‌بوم از خدمات جدید است که در قالب آن می‌تواند خدمات مختلفی به جامعه و صنعت ارایه کرد.

وی ادامه داد: در تجربۀ اینترنت اشیا، هنوز ظرفیت تجاری بخش، به شکل شایسته شکل نگرفته است. البته زیرساخت‌های این موضوع در کشور فراهم شده و امید است با ورود نسل پنجم به کشور و همکاری صنایع، بتوانیم ظرف مدت چند سال آینده به معنای واقعی، شتاب و رشد اقتصاد دیجیتال را شاهد باشیم.

عباسی‌آرند، همچنین به تلاش‌های ایرانسل برای بومی‌سازی تجهیزات پرداخت و گفت: از ابتدا در این زمینه تلاش‌های فراوانی داشتیم و اکنون نیز بخشی از تجهیزات و دستگاه‌هایی که قرار است در آینده مورد استفاده قرار گیرد، در کشور تولید شده و ما در حال تست آنها هستیم. برهمین اساس تلاش داریم با شرکت‌های دانش‌بنیان همکاری بیشتری داشته باشیم، البته کماکان برای حفظ کیفیت، از ظرفیت فروشندگان خارجی نیز، استفاده خواهیم کرد.


ارایۀ 57 درصدی خدمات پس از فروش آنلاین
مدیرعامل ایرانسل به موضوع خدمات فروش در محیط‌های فیزیکی و الکترونیک پرداخت و گفت: در یک سال گذشته، فروش دیجیتال ایرانسل از 92 به 95 درصد ارتقا پیدا کرده است. در بحث خدمات پس از فروش نیز، بیش از 18 میلیون گفت‌وگوی آنلاین در کانال‌های متنوع پشتیبانی از مشتریان انجام شده که این رقم در نوع خود، یک رکورد محسوب می‌شود و براساس آن می‌توان گفت که بیش از 57 درصد ارتباطات مشترکان ایرانسل، به صورت گفت‌و‌گوهای آنلاین بوده است.

وی با بیان این‌که ایرانسل در زمینۀ خدمات سازمانی هم به بیش از 8000 کسب و کار، خدمات مختلفی از جمله دسترسی به محیطی امن برای برگزاری جلسات آنلاین، ارایه داده است، اضافه کرد: از جملۀ این مراکز، می‌توان به مجلس شورای اسلامی‌اشاره کرد که برای برگزاری جلسات غیرحضوری خود از این بستر استفاده می‌کند. البته با نیروی انتظامی‌هم برای ارایۀ خدمات هوشمند پلیس همکاری‌هایی صورت گرفته و به زودی خدماتی در قالب اپراتور مجازی (MVNO) ارایه و راه‌اندازی خواهد شد.

عباسی‌آرند ارایۀ زیرساخت‌های ارتباطی امن به بانک‌ها و مؤسسه‌های مالی و ارایۀ چند سرویس در حوزۀ اینترنت اشیا، از جمله پارکینگ هوشمند در شهر مشهد را از دیگر فعالیت‌های ایرانسل برشمرد و در عین حال به تست کنتورهای هوشمند گاز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر با شرکت گاز، همکاری‌هایی در این زمینه صورت گرفته و پس از تجاری‌سازی این طرح، امکان تعمیم آن به سایر حوزه‌ها نیز وجود خواهد داشت.

مدیرعامل ایرانسل خدمات ابری سازمانی را از دیگر خدمات ایرانسل برای کسب و کارهای کوچک و متوسط خانگی برشمرد و اظهار کرد: در دوران کرونا، در راستای مسؤولیت‌های اجتماعی، خدمات متعددی از سوی ایرانسل ارایه شده است که شاید مهم‌ترین آنها خدماتی باشد که به مشترکان اینترنت پرسرعت ثابت (TD-LTE) داده شد. کمک به بیمارستان‌ها برای بخشی از نیازها، دسترسی رایگان به محتوای آموزشی و مشارکت فعال در کمپین‌های کمک، از جمله ایران همدل و ارایه‌ خدمات به استان‌های محروم، کمک به منابع طبیعی و جنگل‌ها و ساخت و تجهیز مدارس، از دیگر اقدامات این شرکت بوده است.

تأسیس صندوق پژوهش و فناوری نوآفرین
مدیرعامل ایرانسل ادامه داد: در حوزۀ کارآفرینی نیز اقدامات متعددی صورت گرفته و از جمله سرمایه‌‌گذاری در صندوق پژوهش و فناوری نوآفرین برای حمایت از ایده‌های خلاقانه ایجاد شده است. از سوی دیگر، مرکز تحقیق و توسعه نیز در شرکت ایرانسل شکل گرفته که ذیل آن حمایت از استارت‌آپ‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.

عباسی‌آرند اظهار کرد: در توسعه کسب و کارها نیز از سوی ایرانسل سرمایه‌ گذاری‌های متعددی صورت گرفت که از جمله در قالب اسنپ، تاکنون حدود 2.5 میلیون شغل غیرمستقیم و بیش از 3000 شغل مستقیم ایجاد شده است.

وی در عین حال به شکل‌گیری آکادمی‌ایرانسل نیز پرداخت و گفت: در قالب این آکادمی، بیشتر به ارایۀ خدمات تخصصی آموزشی پرداخته می‌شود.

مدیرعامل ایرانسل سپس درباره پنج خدمت جدیدی که همزمان با چهاردهمین سالروز آغاز به کار ایرانسل ارایه شده است، اظهار داشت: به نظر می‌رسد در زمینۀ تحول دیجیتال، همه سازمان‌ها و ارگان‌ها به ویژه شرکت‌های تجاری باید توجه کافی، داشته و این موضوع را جزء اولویت‌های سازمانی خود قرار دهند. ما نیز در شرکت ایرانسل این بحث را در دو حوزه پیگیری کرده‌ایم؛ اول بحث تحول اساسی در فرآیند‌های داخلی شرکت (توسعه و تکمیل دفتر کار دیجیتال) و دوم، بحث خدماتی که می‌توان بر این اساس ارایه کرد.

عباسی‌آرند اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود تا انتهای سال 2021، این پروژه به نتیجه برسد و بتوان از مزایای آن و خدماتی که در این قالب ارایه می‌شود، استفاده کرد. وی ادامه داد: در حوزه‌های توانمندسازی، بر خدمات محتوایی، خدمات ابری، سلامت، اینترنت اشیا، پیام‌رسان‌ها، سرگرمی، آموزش و دولت الکترونیکی تمرکز داریم تا بتوانیم خدماتی را در این بخش‌ها ارایه کنیم.

5 محصول جدید ایرانسل که در این مراسم معرفی شد، شامل «یلوهاب» به عنوان بستری برای تبادل API، «یلوادوایز» برای تبلیغات دیجیتال، «یلو مانیتورینگ» به عنوان سامانه پایش هوشمند، «ابرتو» به عنوان سرویس ذخیره ابری و «سه-دو-یک» به عنوان بستری برای توزیع محتوا است.

وی همچنین به پلتفرم آموزشی «دانا پلاس» به عنوان یک سامانۀ آموزش مجازی که قابلیت استفاده در دانشگاه‌ها و مدرسه‌ها را دارد، پرداخت و گفت: در قالب ارایۀ شبکۀ دانا در حضور رییس‌جمهوری، پلتفرم آموزشی دانا پلاس نیز رونمایی شد.

وی همچنین با بیان تأکید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حوزۀ تحول در ایجاد محتوا، اظهار داشت: یکی از راه‌ها، ایجاد برخی بسترها مانند آنچه امروز تحت سرویس سه‌-دو-‎یک ارایه می‌شود، است. البته نیاز است در این زمینه قوانین خاصی نیز از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تدوین شود که در حال مذاکره با رگولاتور هستیم تا در مواردی مانند بحث‌های مالکیتی و غیره، مباحث دیده شود و پس از آن بتوان این خدمات را در قالب یک سرویس، در دسترس عموم مردم قرار داد. البته در این زمینه چالش‌هایی مانند «اصالت محتوا» هم مطرح است که باید به آنها پرداخته شود، اما قطعاً استفاده از این نوع سرویس‌ها باعث افزایش ترافیک دیتای داخلی در قیاس با دیتای بین‌الملل خواهد شد.

مدیرعامل ایرانسل در زمینه ارایه خدمات نسل پنجم تلفن‌همراه (5G) و افزایش سرعت اینترنت گفت: با تجمیع فرکانس، سرعت‌های بالاتری نیز تجربه خواهد شد، اما هنوز دستگاه‌های پشتیبانی کننده از این تکنولوژیِ سرعت‌های بالاتر، وارد بازار نشده و به محض اینکه این نمونه‌ها عرضه شوند، آن‌ها را برای تست در شبکۀ ایرانسل، مورد استفاده قرار خواهیم داد. در تست‌های قبلی، سرعت 1.5 گیگابیت بر ثانیه تجربه شده و با گوشی‌های جدیدی که تلاش می‌کنیم در همین فصل پائیز تهیه کنیم، قابلیت ثبت رکورد جدید تا سه گیگابیت بر ثانیه در شبکۀ ایرانسل وجود دارد.

عباسی‌آرند در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان ارایۀ سرویس «دانا پلاس» گفت: در گذشته، در حوزۀ آموزش، به‌طور پراکنده از پلتفرم‌هایی استفاده می‌شد که در اغلب موارد  از بسترهای خارجی تأمین می‌شدند. از سویی، مؤسسات و مدارس نیز هزینه‌های زیادی برای تجهیز و نگهداری زیرساخت‌ها متحمل می‌شوند که با توجه به تکنولوژی‌های آموزشیِ روز دنیا، با بهره‌گیری از خدمات ابری می‌توان این هزینه‌ها را کاهش داد. ما اکنون بر این باوریم که باید این فضا به سمت بومی‌شدن پیش رود، چرا که استفاده از بسترهای قبلی و نگهداری از اطلاعات آن‌ها، هزینه‌های بسیاری را به شرکت‌های استفاده کننده، تحمیل می‌کند؛ در زمینۀ نگهداری از داده‌ها نیز مشکلاتی وجود دارد که با بهره‌گیری از سامانه‌های ابری، مانند داناپلاس، این مشکلات برطرف خواهد شد.


 
کد مطلب : ۲۷۴۵۸۰
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما