۰
مقامات ارشد نیروهای مسلح اعلام کردند

بسیج قوای نظامی ‌کشور برای مقابله با تهدیدهای سایبری

تاریخ انتشار
سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۲۷
بسیج قوای نظامی ‌کشور برای مقابله با تهدیدهای سایبری
بسیج قوای نظامی ‌کشور برای مقابله با تهدیدهای سایبری

آی‌تی‌من- سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح روز قبل در همایش پدافند غیرعامل که در وزارت کشور برگزار شد، گفت: اخیراً با تهاجم سایبری مواجه شدیم، اما آن‌ها به دلیل اینکه ما پاسخی به آن‌ها ندهیم به سمت تهاجم سایبری رفته‌اند.

وی در ادامه به موضوع پدافند غیرعامل پرداخت و گفت: در زمینه بالابردن ارتقای تاب‌آوری، سازمان پدافند غیرعامل نقش محوری دارد تا کشور بتواند با حفظ آرمان‌ها و بدون عدول از اهداف انقلاب اسلامی‌ مسیر عالی خودش را ادامه دهد. پدافند غیرعامل مهمترین مکمل نظامی ‌و دفاع برابر تهدیدات است. تهدیداتِ امروز با تهدیدات دو دهه گذشته تفاوت بسیاری داشته است و رهبر معظم انقلاب اسلامی ‌نیز اخیراً تأکید کردند که تهدیدات جدید به بهترین نحو ممکن شناسایی شود.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: امروز بعید است که دشمنان به سمت تهدید زمینی (جنگ نظامی) بروند و آن چیزی که دشمن دنبال می‌کند، تهدیداتی در حوزه سایبری، شیمیایی، زیستی و پرتویی است و همین بیماری کرونا نیز شاید ناشی از همین موضوعات باشد.

سردار باقری گفت: در بخش پدافند غیرعامل موظف هستیم تا کشور را برای دفاع در برابر تهدیدات، آماده کنیم. سازمان پدافند غیرعامل به‌عنوان یک سازمان فرادستی باید در عرصه مقابله با تهدیدات نوین، فعال باشد. خوشبختانه دستاوردهای خوبی را نیز در این زمینه به‌دست آورده‌ایم و قرارگاه‌های عملیاتی ما امروز در حوزه آموزش فعال هستند که با استفاده از موضوعات علمی، تهدیدات را رصد و راهکارهای مقابله را پیدا می‌کنند.

وی با بیان اینکه اجرای امورات پدافندی در سطوح محلی قابل انجام است و از مجموعه پدافند غیرعامل انتظارات بالایی داریم، تأکید کرد: دستگاه‌های گوناگون کشور باید در برابر تهدیدات مصون بمانند. کشور باید آماده باشد که این آمادگی مستلزم آموزش است و مساله رصد و شناخت تهدیدات نوین باید مرتب مورد بررسی قرار بگیرد.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان نیز در این زمینه ورود کرده‌اند و بسیاری از گرفتاری‌های ما از طریق تجهیزاتی است که از خارج خریداری می‌شود. طبیعی است که دشمن در این زمینه فعال شده است و آن‌ها روی قطعات وارداتی کار می‌کنند تا از آن به‌عنوان عاملی برای جمع‌آوری اطلاعات استفاده کند و نمونه این کار را در موضوع هسته‌ای مشاهده کردیم؛ لذا باید بر توسعه بومی‌سازی امکانات تأکید کنیم.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح در پایان گفت: نیروهای مسلح تمام‌قد برای کمک به سازمان پدافند غیرعامل ایستاده‌اند و ما آمادگی داریم تا تمام امکانات را برای خنثی کردن تهدیدات بسیج کنیم.

  انجام بیش از ۱۳۰ مانور سایبری
سردار جلالی رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور نیز در این جلسه گفت: با تهدیدات سایبری نوین دشمنان ضرورت پدافند غیر عامل بیش از گذشته احساس می‌شود.

وی با بیان اینکه دشمنان تهدیدات سایبری نوین را جایگزین نبرد رو در کرده‌اند گفت: امروز ضرورت پدافند غیر عامل بیش از گذشته احساس می‌شود.

سردار جلالی افزود: باید طرح‌های جامع پدافندی در اختیار استان‌ها قرار گیرد و تا با تمام ظرفیت‌ها تهدید‌های نوین را به فرصتی برای پیشرفت مبدل کنند.

در همین رابطه سردار سرتیپ غلامرضا جلالی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در سال گذشته بیش از ۱۳۰ مانور فقط در بخش سایبری داشتیم که بخش زیادی از اشکالات و ایرادات در زیرساخت‌ها کشف و برطرف شد.وی گفت: این سازمان، نهادی دفاعی و غیرنظامی‌کشور برای مقابله با تهدیدات، آسیب‌ها، اشکالات، زیرساخت‌ها و تعیین کننده آن‌ها در تعامل با دستگاه‌هاست تا با زبان علمی، فنی و تخصصی آن را برطرف کنند و نتیجه آن نیز تقویت زیرساخت‌ها در برابر تهدیدات باشد.

سردار جلالی افزود:​ به طور خاص در بخش ایجاد، آمادگی، بازدید‌های عملیاتی برای کشف آسیب پذیری‌ها و ابلاغ به دستگاه‌ها و همچنین کنترل آن‌ها در قالب رزمایش‌ها اقدامات خوبی هم در بخش سایبری، هم در بخش شیمیایی و هم هسته‌ای و زیستی و بیولوژیکی انجام داده ایم که بسیار قابل توجه است.

رییس سازمان پدافند غیرعامل افزود: در حوزه هسته‌ای تقریبا هر پنج استان هسته‌ای ما رزمایش داشتند که در واقع رزمایش انتهای مسیر طراحی، آموزش و تمرین و تجهیز است و ما به کمک وزارت کشور و شهرداری‌ها به ۵۱ شهر تجهیزات مقابله با تهدیدات نامتعارف دادیم که اگر حادثه‌ای شیمیایی در یک شهری اتفاق افتاد یا حادثه نشت هسته‌ای داشتیم ابزار رفع آلودگی و کنترل آن وجود داشته باشد و در این خصوص هم تجهیز کردیم و هم آموزش دادیم و در سال آینده نیز در قالب مانور، آمادگی را کنترل خواهیم کرد.

وی گفت: حملات سایبری به سه دسته تقسیم می‌شود که اگر حمله را به هرنوع نفوذ سایبری تعریف کنیم ما سطح اول آن حملات کم ارزش و بی ارزش است که می‌تواند در شکل نفوذ و هک سیستم‌ها اتفاق بیفتد.

رییس سازمان پدافند غیرعامل افزود: سطح دوم حملاتی است که ممکن است باعث اشکالات در سیستم‌ها شود که تعدادش نسبت به سطح اول محدود است و بخش زیادی کنترل می‌شود، اما برخی ممکن است به دلیل کم توجهی به سیستم‌ها اتفاق بیفتد.

سردار جلالی گفت: سطح سوم نیز سطح جنگ تلقی می‌شود که می‌تواند عامل تخریب، انفجار یا ازکارافتادگی باشد که پیامد‌های آن بیشتر کاهش، حذف و قطع سرویس باشد که از این حوادث اصلا نداشتیم.

  نقش استان‌ها در امنیت سایبری تبیین شود
در خبری دیگر سردار محمد رضا کائینی معاون طرح و برنامه سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر تبیین نقش استان‌های کشور در حوزه سایبری گفت: حوزه سایبری از مهمترین موضوعات در حوزه پدافند غیرعامل محسوب می‌شود.
وی در دیدار با معاون سیاسی و امنیتی استاندار سمنان با بیان اینکه حوزه سایبری یکی از مهمترین مقولات در حوزه پدافند غیرعامل است گفت: در این حوزه تنها به مرکز کشور بسنده شده است.

کائینی با تأکید براینکه هر یک از استان‌های کشور در زمینه پدافند غیرعامل سایبری مهم هستند ادامه داد:  این در حالی است که استان‌های ما بسیار در زمینه پدافند غیرعامل سایبری توانمند و مهم محسوب می‌شوند و باید نقش آن‌ها را در این حوزه مهم پدافندی تبیین کنیم.

کائینی آموزش‌های جزئی و مختصر در حوزه پدافند غیرعامل سایبری را فاقد اثر دانست وافزود: باید در این حوزه بیش از این‌ها کار شود.

معاون پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه استان‌های کشور باید نقش خود را در حوزه سایبری به نحو مطلوبی ایفا کنند گفت: به مقوله آموزش در تقویت این حوزه بیش‌ازپیش تمرکز کنند.

وی افزود: باید مسائل اساسی را در سطح کشور حل و فصل کرد که در این زمینه آموزش بسیار اهمیت دارد و در این راستا سرمایه‌گذاری‌های خوبی نیز از سوی سازمان پدافند غیرعامل کشور صورت گرفته که تعریف رشته‌های دانشگاهی در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا در دانشگاه‌ها یکی از این موضوعات با هدف ارتقای آموزش‌ها است.

کائینی با بیان اینکه با توجه به نگاهی که مقام معظم رهبری نسب به پدافند غیرعامل دارند، پدافند غیرعامل با فرهنگ‌سازی و آموزش مناسب آرام آرام جایگاه مورد انتظار خود به دست خواهد آورد اضافه کرد: در حال حاضر، سازمان پدافند غیرعامل کشور، همکاری خوبی با سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها از جمله آموزش و پرورش داشته و از طریق شبکه شاد و در قالب درس آمادگی دفاعی، بستری را برای آموزش همگانی پدافند غیرعامل فراهم کرده است. ‌

معاون طرح و برنامه سازمان پدافند غیرعامل کشور باابراز خرسندی از اینکه دستگاه‌های اجرایی پای کار بوده و همکاری خوبی با سازمان پدافند غیرعامل دارند افزود: باید با هم‌افزایی کارهای ویژه‌ای در حوزه مصون‌سازی زیرساخت‌های اصلی کشور انجام شود.
کد مطلب : ۲۷۴۶۱۹
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين