کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

درخواست دادستانی تهران از وزارت ارتباطات:

سیم‌کارت‌های با هویت جعلی تعیین تکلیف شود

2 دی 1399 ساعت 12:39

معاون دادستان عمومی‌و انقلاب تهران، پیرامون استفاده از سیم‌کارت‌های با هویت‌های جعلی و یا بدون هویت به مردم هشدار داد و خواستار تعیین تکلیف این دسته از سیم‌کارت‌ها شد.آی‌تی‌من-  احمد رحمانیان، درباره جلسه دادستانی تهران با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: متأسفانه یکی از مشکلات و روش‌های ارتکاب جرم بحث استفاده از سیم‌کارت‌های فاقد هویت یا با هویت‌های جعلی است بر این اساس دادستانی تهران برای پیشگیری از وقوع جرم به این موضوع ورود کرده است.

وی افزود: متأسفانه برخی با استفاده از این سیم‌کارت‌های بدون هویت یا با هویت جعلی مردم را پای عابربانک‌ها کشانده و از آن‌ها کلاهبرداری می‌کنند و برخی نیز در فضای مجازی از این سیم‌کارت‌ها استفاده می‌کنند و مرتکب جرم می‌شوند که در این راستا در جلسه‌ای با حضور مسوولان وزارت ارتباطات تدابیری اتخاذ شده است.

معاون دادستان تهران تاکید کرد: در این راستا مالکان سیم‌کارت‌ها می‌توانند با ارسال پیامک به شماره ٣٠٠٠١٥٠ از تعداد سیم‌کارت‌هایی که به نامشان است مطلع شوند و از سیم‌کارت‌هایی که دیگران استفاده می‌کنند و مورد تاییدشان نیست مطلع و روند قانونی را پیگیری و با مراجعه به اولین دفاتر خدمات ارتباطی سیم‌کارت را قطع کنند زیرا در صورت وقوع جرم مسوولیت برعهده فردی خواهد بود که سیم‌کارت به نامش است.

وی افزود: علاوه بر این وراث باید نسبت به تعیین تکلیف یا قطع سیم‌کارت‌هایی که صاحبان آن فوت کرده‌اند اقدام کنند زیرا در صورت سواستفاده وراث مسئولیت حقوقی و قانونی دارند.

معاون دادستان تهران همچنین به دفاتر خدمات ارتباطی نیز هشدار داد: در زمینه صدور سیم‌کارت نظارت و حساسیت کافی داشته باشند تا صدور سیم‌کارت‌ها منطبق با سامانه ثبت احوال باشد و هویت مالکان نیز احراز شده باشد.

وی با تاکید بر اینکه دفاتر خدمات ارتباطی متخلف تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند، ادامه داد: در این راستا مقرر شده تا به صورت محسوس یا نامحسوس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از دفاتر ارتباطی بازدید تا چنانچه تخلفی انجام می‌شود با آن‌ها برخورد شود.

رحمانیان به یکی دیگر از تدابیر اتخاذ شده برای صدور سیم‌کارت پرداخت و گفت: علاوه بر این مقرر شد که طی ٤٥ روز آینده صدور سیم‌کارت با اثر انگشت و بیومتریک انجام شود تا صدور سیم‌کارت با مدارک جعلی به طور کامل از بین برود.


کد مطلب: 275147

آدرس مطلب :
https://www.itmen.ir/news/275147/سیم-کارت-های-هویت-جعلی-تعیین-تکلیف-شود

ITMen
  https://www.itmen.ir