۰

نسخه الکترونیکی در ۸۰ درصد مطب‌ها در حال اجرا است

تاریخ انتشار
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۹
نسخه الکترونیکی در ۸۰ درصد مطب‌ها در حال اجرا است
نسخه الکترونیکی در ۸۰ درصد مطب‌ها در حال اجرا است

آی‌تی‌من- محمد مهدی ناصحی درباره آخرین اقدامات عملی سازمان بیمه سلامت برای اجرای طرح نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک بیان کرد: بر اساس آخرین گزارش‌ها، برنامه نسخه الکترونیک در ۳۱ استان، ۴۰۹ شهرستان و ۲۴ هزار و ۶۸۸ مرکز شامل مطب، داروخانه و مراکز پاراکلینیک مستقل مستقر شده است.

وی ادامه داد: از مجموع حدود ۲۸ هزار مرکز مستقل سرپایی، بیش از ۸۰ درصد مطب­‌ها، ۸۳ درصد داورخانه‌­ها با تعداد ۸ هزار و ۳۰۶ مورد، ۹۰ درصد آزمایشگاه‌­ها با تعداد هزار و ۸۹۶ مورد، ۹۲ درصد مراکز تصویربرداری با تعداد هزار و ۵۰۹ مورد و ۹۷ درصد مراکز پزشکی هسته­‌ای با تعداد ۹۲ مورد و به طور کلی و میانگین حدود ۹۰ در صد مراکز سرپایی خصوصی در برنامه نسخه الکترونیک فعال شده‌اند.

 عوامل رشد استقرار برنامه نسخه الکترونیکی
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: از عوامل موثر در سرعت رشد استقرار برنامه نسخه الکترونیک، اجرای طرح استحقاق‌سنجی الکترونیک از اردیبهشت ماه و پیشرفت اتصال نرم‌افزار داروخانه‌ها و مراکز پاراکلینیک به وب‌سرویس‌‌های سامانه نسخه الکترونیک است. استقرار طرح در استان‌های فارس و مازندران به علت عدم استقرار قوانین ارجاع با پیشرفت کمتری همراه بوده است.

ناصحی اظهار کرد: استقرار نسخه الکترونیکی در بخش دولتی و حذف دفترچه‌های کاغذی در دستور کار قرار دارد. همچنین استقرار کامل نسخه الکترونیک و حذف دفترچه‌های کاغذی تا شهریور ۱۴۰۰ پیش بینی شده است.

وی بیان کرد: سایر مراکز سرپایی اعم از درمانگاه، فیزیوتراپی، دندان پزشکان در برخی استان‌ها طرح نسخه الکترونیک را پیاده سازی کرده و در حال گسترش هستند. با توجه به اینکه معماری نسخه الکترونیک مبتنی بر سرویس است، سرویس‌های رسیدگی آنلاین و نسخه الکترونیک قابلیت پیاده سازی در نرم‌افزار مطب‌ها و مراکز را دارد.

 کسب گواهی نرم‌افزارهای نسخه الکترونیک
ناصحی درباره کسب گواهی نرم‌افزارهای نسخه الکترونیک از سازمان بیمه سلامت نیز گفت: تا کنون بیش از ۳۰ شرکت نرم‌افزاری گواهینامه آزمایشگاه سازمان بیمه سلامت را کسب کرده و از طریق نرم‌افزار خود اقدام به ارسال نسخ الکترونیک می‌کنند. با این وجود پنل سازمان بیمه سلامت برای موسساتی که فاقد نرم‌افزار هستند نیز در حال خدمت رسانی است. در صورت عدم دسترسی به رایانه، مراکز می‌توانند از اپلیکیشن نسخه الکترونیک استفاده کنند. با این وجود تسهیلاتی جهت تهیه سخت افزارهای لازم در نظر گرفته شده است.

رییس هیات مدیره سازمان بیمه سلامت بیان کرد: این طرح در برخی بیمارستان‌ها نیز اجرایی شده و در حال تسری به سایر بیمارستان‌های کشور است. استقرار برنامه در بیمارستان‌ها مستلزم برآورده کردن پیش‌نیازهای آن از جمله هماهنگی بین بخشی و لینک سامانه‌های نسخه الکترونیک به سپاس است که در حال اجراست.

ناصحی گفت: شورای هماهنگی سازمان‌های بیمه گر و سازمان نظام پزشکی در سطح ستاد تشکیل شده است. این شورا در سطح استان نیز با هدف رفع چالش‌های استقرار نسخه الکترونیک، یکسان سازی کدینگ و قواعد تشکیل خواهد شد. ایجاد درگاه واحد جهت ارایه خدمات الکترونیک بین سازمان‌ها در دستور کار قرار دارد و اقدامات اصلی این کار نیز انجام شده است.

 نشان دار کردن بیماران و تسهیل ارایه خدمت
وی اظهار کرد: طرح مدیریت نشان که امکان نشان‌دار کردن بیماران، مدیریت و تسهیل دریافت خدمات را برای بیمه شدگان فراهم می‌کند در مورد بیماران خاص با نشان بیماران خاص، داروی زولدرونیک اسید با نشان سرطان، داروهای آلبومین، انسولین و نازایی با نشان افزایش سقف، داروهای بیولوژیک با ۱۳ نشان مختلف طبق راهنماهای بالینی مربوطه اجرایی شده است.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت افزود: نشان­دار کردن بیماران مبتلا به دیابت، هپاتیت، بیماران روانی، برخی بیماری­های ژنتیکی از جمله تالاسمی‌مینور و نیز پیاده­سازی راهنماهای بالینی ابلاغی از جمله پوکی استخوان، داروی آهن­زدا در دستور کار قرار دارد.

ناصحی گفت: ارجاع الکترونیک در صندوق سایر اقشار و نظام ارجاع یک در استان­ کردستان به صورت پایلوت مستقر شده است. همچنین هماهنگی لازم جهت پایلوت ارجاع الکترونیک در صندوق بیمه همگانی در چهار استان در حال انجام است.

وی افزود: پایش برنامه، پیگیری و انجام اصلاحات مورد نیاز به صورت مستمر در حال انجام است. این اقدامات شامل بهبود کاربری برنامه، بازنگری در قوانین رسیدگی آنلاین، پیگیری موضوع مربوط به بیمه­های تکمیلی، پیگیری دسترسی سرویس‌های مربوطه است.

 پرداخت مطالبات تا قبل از دهم هر ماه
ناصحی گفت: اکنون مطالبات نسخ الکترونیک تولید شده، تا قبل از دهم هر ماه پرداخت می‌شود. همچنین ارایه مشوق‌های دیگر مبتنی بر تعداد نسخ الکترونیک ثبت شده به مراجع بالادستی اعلام شده و به زودی اعمال می‌شود.

وی اظهار کرد: در مجموع پیشرفت برنامه در بخش خصوصی منطقی بوده، اما در بخش دولتی نیاز به هماهنگی بیشتر است. البته شیوع ویروس کرونا و تعطیلی برخی مطب‌ها سرعت پیشرفت را کند کرد.

  80 درصد از نسخه پزشکان چهارمحال الکترونیکی شد
در خبر دیگری در همین رابطه به گفته مدیر درمان تامین اجتماعی چهارمحال و بختیاری بیش از ۸۰ درصد از نسخ پزشکان بخش خصوصی به صورت الکترونیکی صادر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، مدیر درمان تامین اجتماعی چهارمحال و بختیاری از پیشرفت طرح نسخه الکترونیک در این استان خبر داد و گفت: بیش از ۸۰ درصد از نسخ پزشکان بخش خصوصی به صورت الکترونیکی صادر می‌شود.

فروزنده  افزود: این سازمان بنا دارد با پرداخت منظم و به موقع مطالبات مراکز درمانی که از سامانه نسخه الکترونیک استفاده می‌کنند، پزشکان و تمامی‌مراکز درمانی را به استفاده از این سامانه تشویق کند.

وی با بیان اینکه سامانه نسخه الکترونیک در استان تکمیل و آماده بهره‌برداری است، گفت: هدف و اولویت فعلی این سازمان ترغیب و تشویق مراکز درمانی طرف قرارداد برای استفاده از این سامانه است.
مدیر درمان تامین اجتماعی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: سهم سازمان تامین اجتماعی از هزینه ویزیت پزشکان دارای امضای الکترونیک تا ۹۵ درصد و سایر پزشکان ۸۰ درصد در پایان هر روز پرداخت می‌شود.

فروزنده افزود: در خصوص داروخانه‌ها نیز ۳۰ درصد سهم سازمان تامین اجتماعی از نسخه‌های الکترونیک در پایان روز پرداخت می‌شود و مابقی سهم مطالبات مراکز درمانی طرف قرارداد در نسخه‌های الکترونیک در اسرع وقت پرداخت خواهد شد.

انتظار می‌رود سامانه نسخه‌نویسی الکترونیک در آینده نزدیک به طور کامل در تمامی‌مراکز درمانی استان مورد استفاده قرار گیرد و طی ماه‌های آینده می‌توانیم شاهد حذف کامل نسخه‌های کاغذی باشیم.
 
مرجع : ايرنا
کد مطلب : ۲۷۵۴۶۴
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما