کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

بازرسی وزارت صمت شفاف‌سازی کند

ابهام در ثبت سفارش برخی واردکنندگان تلفن همراه

تسنیم , 25 اسفند 1399 ساعت 10:59

عضو هیات رییسه اتاق اصناف ایران و تهران خواستار شفاف سازی نهادهای نظارتی و بازرسی وزارت صنعت در خصوص برخی ابهامات درباره ثبت سفارش تلفن همراه و اعتبار کارت‌های بازرگانی شد.آی‌تی‌من-  ابراهیم درستی عضو هیات رییسه اتاق اصناف ایران و تهران با بیان برخی ابهامات در خصوص ثبت سفارش  تلفن همراه گفت: توجه داشته باشیم که در شرایط اقتصادی خاص اقتصادی کشور که در حوزه‌های مختلف تخصیص ارز دچار کمبودهایی هستیم، ظاهرا به برخی واردکنندگان گوشی تلفن همراه خارج از سقف اعتبار کارت بازرگانی ارز تخصیص داده شده است. بر این اساس لازم است دستگاه‌های نظارتی همچون سازمان بازرسی کل کشور و بازرسی وزارت صنعت نسبت به این موضوع ورود  و شفاف‌سازی کنند.

به گفته این عضو هییت رییسه اتاق اصناف، اخیرا ابهاماتی در خصوص ثبت سفارش مازاد بر سقف اعتبار کارت بازرگانی در حوزه تلفن همراه انجام شده است که از نهادهای ذی ربط تقاضا می‌شود در خصوص این موارد شفاف سازی داشته باشند. بر این اساس بازرسی وزارت صنعت به خصوص در استان تهران می‌تواند در این زمینه نسبت به رفع ابهامات مطرح شده اقدام کنند.

گفتنی است، بر اساس مصوبه هییت وزیران و به پیشنهاد مشترک معاونت حقوقی رییس جمهور و وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی و به استناد اصل 138 قانون اساسی  موضوع اصلاح ماده (10) آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات به شرح زیر اصلاح و تصویب کرد.

تبصره 3- سقف ارزشی واردات برای دریافت‌کنندگان کارت بازرگانی براساس رتبه‌بندی اعتباری سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری تعیین می‌شود. در صورت عدم امکان رتبه‌بندی این سقف در سال اول 500 هزار دلار خواهد بود.

سقف ارزشی واردات در زمان ثبت سفارش اعمال خواهد شد. 

در صورت ارایه گواهی مبنی بر نداشتن بدهی گمرکی، سقف تعیین شده به میزان مبلغ وارداتی که بدهی گمرکی آن تسویه شده است مجدداً قابل استفاده خواهد بود.

چندی قبل نیز عباس پور مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت در بخشنامه ای به روئسای سازمان‌های صنعت و معدن 31 استان کشور و چند معاونت ستادی بر موضوع رعایت سقف ثبت سفارش بر اساس سابقه واردات تاکید کرد.

در این بخشنامه با توجه به سوالات متعدد در خصوص سقف ثبت سفارش آمده بود،  سقف رتبه‌بندی یکی از شرایط مستقل برای ثبت سفارش است.

طبق مصوبه مذکور هیات در صورت ارایه گواهی مبنی بر عدم بدهی گمرکی این سقف مجددا قابل استفاده خواهد بود.

به نظر می‌رسد در صورت احراز این نکته که خارج از ضوابط و مقررات ثبت سفارش صورت گرفته باشد دستگاه‌های مربوطه می‌توانند بر اساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حوزه قاچاق کالا به موضوع ورود داشته باشند.
 


کد مطلب: 275918

آدرس مطلب :
https://www.itmen.ir/news/275918/ابهام-ثبت-سفارش-برخی-واردکنندگان-تلفن-همراه

ITMen
  https://www.itmen.ir