>> ITMen - 5 عضو کارگروه تعیین مصادیق، به فیلتر سایت پیوندها رای دادند - نسخه قابل چاپ

کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

نمونه‌ای از ناکارآمدی سازوکار فیلترینگ به روایت وزیر ارتباطات

5 عضو کارگروه تعیین مصادیق، به فیلتر سایت پیوندها رای دادند

12 ارديبهشت 1400 ساعت 11:07

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، که جمعه گذشته در جلسه پرسش و پاسخ کلاب هاوس با جهانگیری حضور داشت، گفت: ۵ عضو کارگروه فیلترینگ، به فیلتر سایت پیوندها هم رای مثبت
دادند.آی‌تی‌من- وزیر ارتباطات در این جلسه پرسش و پاسخ گفت: روال کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه این‌گونه است که موضوعات مربوط به فیلترینگ با حضور ۶ نماینده از مجلس و ۶ نفر دیگر برگزار می‌شود. مکانیزمی برای رای‌گیری آنلاین می‌گذارند. ۵ عضو حضور دارند ۳ عضو غیر دولتی و دو عضو دولتی. قرار بود مواردی که خلاف عفت است در آنجا بارگذاری شود. ما از اول گفتیم این روال غیر قانونی است. این فرآیند روالی شد که سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها را تحت عنوان منافی عفت بارگذاری می‌کردند و با رای‌گیری آنلاین فیلتر می‌شدند. در دولت یازدهم جمع‌بندی این شد که برای اپلیکیشن‌هایی که جمعیت کاربری زیادی دارند جلسات تصمیم‌گیری آنلاین نباشد.

وی با بیان خاطره‌ای گفت: سایت پیوندها، یعنی سایت فیلترینگ را بارگذاری کردیم. چهار دستگاه رای فیلتر دادند و یکی توضیح داد که این سایت قبلا فیلتر شده است. من هم مکتوب کردم و به مراجع مربوطه نوشتم آقایانی که می‌گویند نظام رای‌گیری آنلاین خوب است؛ شرایط این است.

آذری جهرمی ادامه داد: اقدام اپراتورها برای فیلتر کلاب‌هاوس خلاف قانون است. راه حلش اقدام قانونی است. اپراتورها خلاف مقررات یک بار قیمت را دو برابر کردند. مجبورشان کردیم پول‌های مردم را برگردانند. الان خلاف کردند با دستوراتی که از جاهای دیگر دادند. کسانی که چنین اعتقادی دارند که ظرفیت قانونی دارند خودشان قانونی وارد شوند.

وزیر ارتباطات گفت: ما با فیلترینگ تلگرام مخالف بودیم اما قانون گفت و ما قبولش کردیم. ما باید از ابزار قانونی استفاده کنیم. من می‌توانم مکانیزم‌هایی بگذارم پدر اپراتور را خلاف قانون دربیاورم. نمی‌شود که این اپراتور دارد به مردم خدمت می‌دهد. حتما اگر رسیدگی نشود، یکشنبه جلسه‌ای تشکیل می‌دهیم و طبق ظرفیت قانونی خودمان مدت پروانه آنها را کاهش می‌دهیم.
 


کد مطلب: 276214

آدرس مطلب :
https://www.itmen.ir/news/276214/5-عضو-کارگروه-تعیین-مصادیق-فیلتر-پیوندها-رای-دادند

ITMen
  https://www.itmen.ir