۰
به علت اختلاف مخابرات و وزارت ارتباطات

عملیات رانژه‌کشی برای ارایه اینترنت ثابت متوقف شد

تاریخ انتشار
شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۱
عملیات رانژه‌کشی برای ارایه اینترنت ثابت  متوقف شد
عملیات رانژه‌کشی برای ارایه اینترنت ثابت متوقف شد

آی‌تی‌من-  شرکت‌‌های ارایه دهنده اینترنت ثابت (FCP) ادعا دارند از اوایل اردیبهشت ماه شرکت مخابرات ایران از اعمال رانژه کردن خطوط تلفن ثابت برای ارایه ADSL جلوگیری کرده است و دلیل این اتفاق را افزایش تعرفه رانژه کشی توسط مخابرات می‌دانند.

«رانژه کردن خطوط تلفن ثابت به این معناست که مسیر سیم تلفن ثابت مشترک در مرکز مخابراتی به گونه‌ای تغییر می‌کند که از تجهیزات شرکت ارایه دهنده خدمات اینترنتی (FCP) نیز بگذرد و امکان دریافت اینترنت را در کنار مکالمات صوتی داشته باشد.» شرکت مخابرات ایران فروردین ماه امسال به شرکت‌های FCP اعلام کرد تعرفه‌های مصوبه 1-237 رگولاتوری در سال 95 برای رانژه کردن خطوط، دیگر جوابگوی هزینه‌های این کار نیست و باید تعرفه‌ها افزایش پیدا کند.  در این اطلاعیه که به امضای مدیرعامل شرکت مخابرات ایران رسیده، بیان شده که “طی سنوات گذشته علیرغم رشد تورم و افزایش چندین برابری قیمت سیم مسی و افزایش نرخ خدمات پیمانکاری، متاسفانه حق الزحمه خدمت رانژه و درانژه ارایه شده به ان شرکت متناسب با شرایط و  به صورت عادلانه افزایش نیافته است تا جایی که شرکت مخابرات ایران بمنظور حفظ رضایت مشتریان نهایی شرکت‌های دارنده پروانه نه تنها از اجرای خدمات مذکور منافعی تحصیل ننموده بلکه متحمل زیان هنگفتی نیز شده است.” و در نهایت هزینه مصرفی رانژه و درانژه کردن خطوط ثابت باید بر اساس مصوبه رگولاتوری که مجموع 12 هزار تومان است به 114.500 تومان افزایش پیدا کند. این موضوع درحالی است که شرکت‌های FCP بر این باورند نرخی که شرکت مخابرات بر آن تاکید دارد، مربوط به مراکز 100 هزار شماره‌ای در تهران است و مراکز کوچک‌تر در شهرهای دیگر، هزینه مصرفی بسیار کمتری دارند. 

با این حال شرکت‌های FCP اعلام کردند در صورت اعلام موافقت رگولاتوری با اعمال تعرفه‌های جدید و همچنین اخذ هزینه‌ها از تمامی مشترکان، حاضر به قبولی چنین طرحی هستند. اما از طرفی دیگر نامه‌ای از سوی معاونت امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری نشان می‌دهد که این سازمان با افزایش تعرفه رانژه مخالفت کرده است. 

این نامه که در 28 فروردین ماه نوشته شده، بیان دارد که «شرکت‌‌های مورد نظر مجاز به افزایش تعرفه‌های مذکور قبل از اخذ تاییدیه از سازمان و تصویب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات نیست و اقدام این شرکت‌ها در افزایش و ارایه تعرفه جدید برای ارایه خدماتی که در حال حاضر توسط کمیسیون تعیین تعرفه شده است به منزله نقض تعهدات تعرفه ارایه خدمات خواهد بود.» با این همه شرکت‌های FCP بر توقف عملیات رانژه‌کشی در مراکز مخابراتی کشور و حتی جلوگیری از ورود ماموران این شرکت‌ها به مراکز مخابراتی کشور برای اعمال رانژه اذعان داشتند.  با این وجود شرکت مخابرات ایران تاکید بر اجرای مصوبات رگولاتوری دارد و دلیل توقف عملیات رانژه در برخی از مراکز مخابراتی را کمبود تجهیزات مورد نیاز می‌داند. 

این موضوعات در حالی است که طبق آمار به طور متوسط ماهانه بین 100 تا 150 هزار عملیات رانژه‌کشی برای برقراری اینترنت ثابت شهروندان در کشور انجام می‌شود که طبق ادعای شرکت‌های ارایه کننده اینترنت ثابت متوقف شده است.

در کنار تمامی این موارد شرکت مخابرات ایران اعلام کرده است هزینه تامین برق شرکت‌های FCP که بر اساس مصوبه 2-218 رگولاتوری انجام می‌شود، باید براساس تعرفه‌های جدید برق محاسبه شود و در صورت تمایل، این شرکت‌ها برق مورد نیازشان را از شرکت برق خریداری کنند.

شاید بتوان گفت شرکت‌های ارایه دهنده اینترنت ثابت گزینه شبکه جداگانه از مخابرات را هم دارا هستند؛ اما هزینه زیاد ایجاد شبکه، این گزینه را دور از دسترس قرار می‌دهد و شرکت‌ها را ملزم به استفاده شبکه مخابراتی می‌کند.
 
مرجع : تسنیم
کد مطلب : ۲۷۶۲۴۹
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين