۰
دبیر انجمن واردکنندگان موبایل:

افزایش عرضه گوشی قیمت‌ها را کاهش نداد

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۲۱
افزایش عرضه گوشی قیمت‌ها را کاهش  نداد
افزایش عرضه گوشی قیمت‌ها را کاهش نداد

آی‌تی‌من- با وجود افزایش واردات و عرضه گوشی‌ در بازار، اما امروز شاهد افزایش قیمت در بازار موبایل بودیم.

امیر اسحاقی با بیان اینکه حجم قابل توجه موبایل وارد کشور شده است، گفت: تعطیلی‌های کرونا عرضه را کند کرد و حالا با حجم عرضه بالای از گوشی موبایل در بازار روبه‌رو هستیم.

وی ادامه داد: بر اساس آمار گمرک طی دو ماه ابتدای سال 15 میلیون گوشی موبایل وارد کشور شده که بخش عمده آن هنوز به فروش نرسیده است.

به گفته اسحاقی، تعداد بالای گوشی‌های موبایل موجود در بازار، بین تامین‌کنندگان رقابت ایجاد کرده و برخی از آن‌ها مجبور به فروش گوشی‌ها به زیان هستند.

وی در پاسخ به این پرسش که ابلاغ افزایش حقوق ورودی گوشی‌های بالای 600 دلار به 12 درصد قیمت در این نوع گوشی‌ها را افزایش نداده است، گفت: گوشی‌های بالای 600 دلار تنها 5 درصد از حجم گوشی‌های وارداتی را تشکیل می‌دهند به همین دلیل افزایش حقوق ورودی این گوشی‌ها تاثیر چندانی بر قیمت بازار موبایل ندارد، ضمن اینکه افزایش عرضه نیز اجازه بالا رفتن قیمت‌ها به رغم اجرای این قانون را نداده است.

اسحاقی در توضیح بیشتر قانون افزایش حقوق ورودی گوشی‌های بالای 600 دلار، افزود: این قانون در روند بودجه سال 1400 به تصویب مجلس رسید و مدتی اجرای آن بلاتکلیف بود تا اینکه چند روز پیش به طور رسمی به گمرکات ابلاغ شد.

وی گفت: در راستای اجرای این قانون وزارت صمت دستور داده است که تمامی پرونده‌های واردتی گوشی‌های بالای 600 دلار بار دیگر بازگشایی و مابه‌التفاوت از تجار دریافت شود.

اسحاقی پیش بینی کرد: با توجه به شرایط موجود اجرای افزایش حقوق ورودی موبایل‌های بالای 600 دلار تا 2 ماه آینده اثر خود را بر بازار نشان خواهد داد.

با وجود اینکه دبیر دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی پیش‌بینی کرده است که تا دو ماه آینده افزایش حقوق ورودی گوشی‌های رده بالا اثر خود را بر بازار نشان می‌دهد، اما امروز اگر قیمت‌های بازار موبایل را بررسی کنید، متوجه افزایش دو تا سه میلیونی قیمت گوشی‌های پرچمدار به‌ویژه گوشی‌های اپل خواهید شد.

البته افزایش نرخ دلار نیز بر بالا رفتن قیمت‌ها بی‌تاثیر نبوده و طی یکی دو روز گذشته قیمت گوشی نسبت به اوایل هفته و هفته پیش با افزایش روبه‌رو شده است.

اما با توجه به گفته‌های دبیر دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی احتمالا طی دو ماه آینده شاهد افزایش قیمت گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار خواهیم بود.
 
کد مطلب : ۲۷۶۵۱۶
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين