۰

مقاومت وزرات بهداشت در تکمیل سامانه تیتک

تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۵ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۵۹
مقاومت وزرات بهداشت در تکمیل سامانه تیتک
مقاومت وزرات بهداشت در تکمیل سامانه تیتک

آی‌تی‌من-  حمیدرضا دهقانی‌نیا، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان تاریخچه آغاز به کار سامانه “تیتک” اظهار کرد: شورای عالی امنیت ملی در سال 93 طی مصوبه‌ای، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را مکلف به ثبت اطلاعات دارویی در سامانه ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت سازمان غذا و دارو (TTAC) کرد.

وی افزود: در فروردین‌ ماه سال 96، بند پ ماده 7 قانون احکام دائمی بر ضرورت اجرا و تکمیل سامانه تیتک تأکید کرد و با وجود اصلاح آن در سال 98، مجدداً اما باز هم در این خصوص اقدامی صورت نگرفت! پس از آن در خرداد 98، تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز با کمک وزارت بهداشت تنظیم و ابلاغ شد اما بازهم نتیجه‌ای در سطح اجرا در پی نداشت. 

 پایان آذر آخرین مهلت برای شرکت‌های بیمه‌ای
دهقانی‌نیا درباره آخرین مهلت شرکت‌های دارویی برای ثبت اطلاعات در سامانه تیتک متذکر شد: بر اساس قانون بودجه 1400 شرکت‌های تولید و تأمین دارویی تا پایان مهر ماه فرصت دارند تا اطلاعات خود را در سامانه تیتک ثبت کنند و از ابتدای دی‌ماه، هرگونه ارایه خدمات در حوزه سلامت و پرداخت‌های بیمه‌ای، باید با استعلام از سامانه تیتک انجام شود.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان دلایل عدم تکمیل و اجرای سامانه تیتک گفت: متأسفانه تاکنون پیگیری‌های ستاد از وزارت بهداشت به نتیجه‌ای نرسیده است؛ این در حالی است که پس از واکنش رهبر معظم انقلاب درباره کمبود دارو و تشکیل جلسه فوری از سوی ستاد، معاونت وقت درمان وزارت بهداشت مجدداً در آن جلسه غایب بود!

 فرصت بیشتر وجود نخواهد داشت!
دهقانی‌نیا ادامه داد: خوشبختانه با پیگیری‌های ستاد و همچنین با همکاری نماینده وزارت بهداشت در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در حال حاضر ارایه خدمات بیمه‌ای در بیمه‌های پایه، منوط به استعلام اصالت است و سایر بیمه‌ها نظیر بیمه‌های بانک و شرکت نفت که ارایه خدمات با این سازوکار صورت نمی‌گیرد، تا پایان آذر ماه فرصت دارند تا استعلام اصالت دارو را اجرایی کنند.

وی درباره مجازات شرکت‌های بیمه‌ای ارایه‌دهنده خدمات آن‌هم بدون استعلام اصالت دارو گفت: بر اساس قانون، حکم این شرکت‌ها، تصرف غیرقانونی در وجوه و اموال دولتی است و به نظر می‌رسد با توجه به در نظر گرفتن این حکم سنگین برای شرکت‌های بیمه‌ای متخلف، روند تکمیل رصد زنجیره دارو سرعت بیشتری پیدا کند.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ارزش قاچاق دارو در سال 97 را حدود 300 میلیون دلار عنوان کرد و افزود: این عدد در سال 98، به دلیل کاهش واردات به 86 میلیون دلار رسیده است؛ این در حالی است که در صورت تکمیل سامانه تیتک، می‌توان ادعا کرد که قاچاق و توزیع داروی تقلبی امکان‌پذیر نخواهد بود.

وی درباره دیگر مزایای تکمیل سامانه تیتک گفت: رصد کامل زنجیره دارویی کشور این امکان را خواهد داد تا در صورت توزیع یک داروی اشتباه و دارای مشکل، سریعاً محل توزیع آن شناسایی و اقدامات لازم برای جمع‌آوری آن از بازار صورت پذیرد. 

 متهمان بلاتکلیفی سامانه تیتک
دهقانی‌نیا با بیان اینکه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حوزه‌های بیماران سرپایی، بستری و معاونت بهداشت، با وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در حال همکاری است، افزود: در حوزه بیماران سرپایی، توسعه شناسه‌گذاری داروها و ملزم شدن بیمه‌ها به استعلام اصالت دارو برای ارایه خدمت تاکنون انجام نشده است همچنین در حوزه بستری، پاسکاری مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات و نیز معاونت درمان وزارت بهداشت، استعلام اصالت دارو و واکسن در این حوزه را متوقف کرده است که امیدواریم با حضور وزیر جدید، این مشکلات نیز برطرف شود.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: 53 سامانه بیمارستان‌ها باید به سامانه تیتک متصل شوند و اطلاعات آنان در سامانه ثبت شود و عدم حکمرانی بر روی پیمانکارها توسط یک دستگاه دولتی به هیچ وجه قابل قبول نیست.

وی درباره مجازات نهادها و دستگاه‌‎هایی که در تکمیل سامانه‌های مبارزه با قاچاق کالا و ارز کم‌کاری می‌کنند، اظهار کرد: در راستای فرمایش مقام معظم رهبری و همچنین اجرای قانون، برای تمامی تعلل‌کنندگان در تکمیل سامانه‌های مبارزه با قاچاق کالا و ارز پرونده قضایی تشکیل خواهد شد و گفتنی است که در حال حاضر برای 2دستگاه اهمال‌کننده، پرونده قضایی تشکیل شده است.

 واکسن کرونا هم باید در تیتک ثبت شود
دهقانی‌نیا درباره ضرورت ثبت واکسن کرونا در سامانه تیتک گفت: متأسفانه فرآیند ثبت و استعلام در حوزه معاونت بهداشت وزارت بهداشت، به لحظه نیست و توامان انجام می‌شود؛ این بدان معناست که امکان ثبت اطلاعات دارویی به نام فرد دیگر وجود دارد.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: به جز واکسن کرونا، سالیانه حدود 60 میلیون یورو دارو از طریق معاونت بهداشت به صورت رایگان در بین مردم توزیع می‌شود و ضروری است تا ثبت اطلاعات در این حوزه با حداکثر دقت صورت گیرد.

وی با اظهار امیدواری نسبت به همکاری نهادها تا پایان مهلت اعلام شده در خصوص تکمیل سامانه‌های مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: 19 تکلیف در قانون بودجه 1400 برای نهادهای مختلف احصاء و ابلاغ شده است و انتظار می‌رود با توجه به ارتباط سامانه تیتک با سلامت مردم، تمامی دستگاه‌ها در تکمیل آن همکاری کنند.

پیش از این علی مویدی خرم‌آبادی، رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیر در خصوص شکل‌گیری و رونق بازار سیاه دارو گفته بود: معاونت‌های بهداشت و درمان، ثبت و ارسال اطلاعات به سامانه TTAC را در بدنه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به‌عنوان یکی از توزیع‌کنندگان اصلی دارو در بخش بستری و همچنین واکسن در اسرع وقت اجرایی کنند.
مرجع : تسنیم
کد مطلب : ۲۷۷۱۱۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين