۰

پایان دی‌ماه، آخرین مهلت تعیین تکلیف کارتخوان‌های بی‌هویت

تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۰
پایان دی‌ماه، آخرین مهلت تعیین تکلیف کارتخوان‌های بی‌هویت
پایان دی‌ماه، آخرین مهلت تعیین تکلیف کارتخوان‌های بی‌هویت

آی‌تی‌من-  محمد برزگری با بیان اینکه سازمان امور مالیاتی کشور با همکاری بانک مرکزی در حال ساماندهی و تعیین تکلیف دستگاه‌‏های کارتخوان بانکی و درگاه‌های پرداخت الکترونیکی و اتصال آنها به پرونده مالیاتی است، گفت: کلیه فعالان اقتصادی دارای ابزار پرداخت‌های بانکی می‌توانند با ورود به درگاه ملی خدمات الکترونیک مالیاتی به نشانی my.tax.gov.ir  برای ایجاد تناظر بین دستگاه‌های کارتخوان و پرونده مالیاتی، حداکثر تا پایان دی‌ماه سال جاری اقدام کنند.

وی تأکید کرد: تمامی‌دستگاه‌های کارتخوان بانکی و یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی که متناظر با پرونده مالیاتی نباشند، غیرفعال خواهند شد.

در خبر دیگری در همین رابطه مشاور امور مالیاتی اتاق اصناف ایران گفت: یکی از اقدامات مهم بانک مرکزی این است که باید سریع‌تر برای جمع آوری دستگاه‌های کارتخوان بی هویت اقدام کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان جعفریان گفت: کسانی باید کارتخوان بگیرند که علاوه بر پرونده مالیاتی حتما باید مجوز قانونی فعالیت و پروانه کسب داشته باشند. به گفته مشاور امور مالیاتی اتاق اصناف ایران ۸ هزار و ۳۰۰ اتحادیه در کشور داریم که آماده اند در راستای قانون به فعالان اقتصادی پروانه دهند. اعلام شد حدود ۳ میلیون کارتخوان به علت اینکه فعال اقتصادی آن‌ها مشخص نبود از رده خارج شدند. بر اساس این گزارش چندی پیش علیزاده معاون سابق فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه حدود ۵۰ درصد از ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه ابزارپرداخت، پرونده مالیاتی دارند، گفت: از این تعداد حدود ۳ میلیون دارنده یا پذیرنده ابزار پرداخت‌ها یعنی حدود ۶ میلیون ابزار پرداخت، پرونده مالیاتی ندارند. رصد‌ها نشان می‌دهد که حدود ۵۰ درصد دستگاه‌های ابزارپرداخت، پرونده مالیاتی ندارند. 

شناسایی صاحبان ابزارهای پرداخت به منظور شفافیت معاملات و سازوکارهای مالیاتی از جمله اهدافی است که وزیر امور اقتصادی و دارایی آن را از مهم ترین اهداف وزارت اقتصاد بیان کرده و در توییتی نیز از افزایش 4 برابری شناسایی فرارهای مالیاتی خبر داد بود.

بانک مرکزی نیز از ابتدای دی ماه سال گذشته، بدون داشتن پرونده و کد مالیاتی به هیچ کسب و کار و فعال اقتصادی، درگاه و ابزار پرداخت ارایه نمی‌کند و به همین منظور نیز چندین میلیون دستگاه کارتخوان را غیرفعال و یا هشدار قطع داده است.
 
مرجع : تسنیم
کد مطلب : ۲۷۸۰۰۹
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين