کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

وزیر ارتباطات:

پروژه ۱۰ ساله فیبرنوری را ۴ ساله انجام می‌دهیم

وزارت ارتباطات , 16 بهمن 1400 ساعت 11:05

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور در برنامه گفت‌و‌گوی ویژه خبری شبکه دو برنامه‌ها و اقدامات انجام شده در حوزه فضایی، دولت الکترونیک، شبکه ملی اطلاعات و کودکان و نوجوانان در فضای مجازی را تشریح کرد.آی‌تی‌من-  عیسی زارع‌پور با بیان تدوین و تصویب برنامه یک ساله و تدوین برنامه ۱۰ ساله فناوری فضایی در کشور، گفت: سال آینده سال تثبیت فناوری ارسال ماهواره به لایه لئو و قراردادن ماهواره‌های بومی‌در مدارات تا ۵۰۰ کیلومتری زمین است.

وی توسعه کاربردهای فناوری فضایی را یکی دیگر از برنامه‌های این حوزه عنوان کرد و افزود: در تعامل با دیگر بخش‌ها از فناوری‌های فضایی می‌توانیم استفاده کنیم؛ همین طور که در روز گذشته به مناسبت روز فناوری فضایی از ۴ سامانه جدید برای ارتقای کارآمدی بخش‌های مختلف رونمایی شد. زارع پور با بیان اهمیت دستیابی به مدارات زمین آهنگ یا همان لایه ژئو و دستور رییس جمهور برای شتاب بخشی به برنامه دستیابی به فناوری پرتاب ماهواره به این لایه، گفت: برنامه دستیابی به لایه ژئو در دست بازنگری است و در جلسه آتی شورای عالی فضایی ارایه خواهد شد.

وزیر ارتباطات درباره مصوبات شورای اجرایی فناوری اطلاعات نیز گفت: در جلسه آخر این شورا مقرر شد مصوبه اجرا نشده دولت الکترونیک به سرعت در یک بازه زمانی کوتاه اجرا شود و ما از دولت الکترونیکی به سمت دولت هوشمند حرکت کنیم.

وی افزود: در دولت هوشمند مبتنی بر داده‌ها تصمیم گیری هوشمند انجام خواهد شد و حکمرانی در بسیاری از حوزه‌ها مبتنی بر داده خواهد بود.

زارع پور یکی دیگر از مصوبات جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات را راه‌اندازی پنجره خدمات الکترونیکی دستگاه‌ها عنوان کرد و گفت: ما هم در وزارت ارتباطات موظف به راه‌اندازی پنجره ملی خدمات دولت هوشمند شدیم و مزیت آن این است که با یک بار احراز هویت امکان دسترسی به تمام خدمات دولتی ایجاد می‌شود و در اردیبهشت ماه سال آینده فاز نخست این پروژه را راه‌اندازی می‌کنیم.

زارع پور با بیان طراحی ۳۰۰ پروژه کوچک و بزرگ برای توسعه شبکه ملی اطلاعات، گفت: از ۵۳ تکلیفی که شورای عالی فضایی در شهریور سال ۹۹ در حوزه شبکه ملی اطلاعات مصوب کرد حدود ۴۰ تکلیف با وزارت ارتباطات است که این ۳۰۰ پروژه در مسیر انجام همین تکالیف طراحی شده است. وی درباره برنامه راه‌اندازی شبکه پرسرعت فیبرنوری نیز گفت: به زودی این طرح کلید خواهد خورد و نیم میلیون پورت از ۲۰ میلیون پورت برنامه ریزی شده به بهره برداری می‌رسد. البته این پروژه یک برنامه ۱۰ ساله نیاز دارد که ما تلاش می‌کنیم در ۴ سال و در این دولت انجام شود.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات به هیچ عنوان به معنی قطع شبکه جهانی اینترنت نیست افزود: شبکه ملی اطلاعات دو بال اصلی دارد که یک بال آن شبکه ای پرسرعت، امن و با کیفیت در سراسر کشور است که موجب بهبود ارتباطات بین‌المللی نیز می‌شود و بال دوم آن ارایه خدمات متنوع و با کیفیت به هموطنان بر روی این شبکه پرسرعت است. وزیر ارتباطات درباره حقوق کاربران در فضای مجازی درباره لایحه‌ای که در وزارت ارتباطات دولت قبل تهیه و به دولت ارایه شده، گفت: فرآیند بررسی این لایحه طولانی شده است و اخیرا با تصویب دولت کمیسیونی برای هوشمند‌سازی و تحول دیجیتال در کنار بقیه کمیسیون‌های تخصصی دولت تشکیل شده که با سرعت بیشتری زیرساخت‌های حقوقی و قانونی لازم در این حوزه پیشنهاد و بررسی شود. وی با بیان راه‌اندازی کارگروهی برای مراقبت کودکان و نوجوانان در فضای مجازی در دولت گفت: امکاناتی برای والدین طراحی شده که امکان مراقبت از فرزندان خود در فضای مجازی را داشته باشند که هفته آینده معرفی خواهند شد. یکی از این امکانات امکان تبدیل سیمکارت معمولی به سیم‌کارت ویژه کودک است که با استفاده از آن نگرانی‌ها از دسترسی کودکان به محتواهای نامناسب برطرف خواهد شد.
 


کد مطلب: 278199

آدرس مطلب :
https://www.itmen.ir/news/278199/پروژه-۱۰-ساله-فیبرنوری-۴-انجام-می-دهیم

ITMen
  https://www.itmen.ir