۰

واردات ۴۵۵ هزاری گوشی آیفون به ایران طی سال ۱۴۰۰

تاریخ انتشار
شنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۲۱
واردات ۴۵۵ هزاری گوشی آیفون به ایران طی سال ۱۴۰۰
واردات ۴۵۵ هزاری گوشی آیفون به ایران طی سال ۱۴۰۰

آی‌تی‌من- در بین اقلام وارداتی ایران از آمریکا یک تن گوشی به ارزش بیش از ۴۵۵ هزار دلار بوده که مستقیم از این کشور وارد ایران شده است، که البته این رقم وارداتی است که به شکل مستقیم از کشور آمریکا صورت گرفته و غیر از این اعداد، تعداد بسیار بیشتری از این برند از سایر کشورها به ایران وارد شده است.

اما در بخش واردات در سال جاری تا پایان دی ماه حدود ۱۴.۵ هزار تن به ارزش ۸۲.۶ میلیون دلار انجام شده است که این رقم در ۱۰ ماهه سال گذشته حدود ۱۴.۴ هزار تن به ارزش ۶۴.۷ میلیون دلار بوده که نشان دهنده رشد حدود ۲۳ درصدی ارزش واردات از آمریکا است.

ایران و آمریکا در سال جاری حدود ۸۳ میلیون دلار تبادل تجارت داشته‌اند که سهم واردات از این کشور بسیار بیشتر از صادرات به آن است ولی در مجموع تجارت صورت گرفته در مقابل حجم تجارت خارجی ایران قابل توجه نیست.

بررسی وضعیت تجارت خارجی کشور در آمار گمرک نشان می‌دهد که در ۱۰ماهه امسال در مجموع حدود ۱۳۳.۶ میلیون تن کالا به ارزش ۸۰ میلیارد و ۲۳۶ میلیون دلاری برای تبادل تجاری ایران و سایر کشورها ثبت شده و گمرک ایران این طور پیش بینی کرده بود که این رقم تا پایان سال به حدود ۹۸ میلیارد دلار برسد.

از مجموع تجارت صورت گرفته در این مدت حدود ۳۸.۸میلیارد دلار به صادرات و بیش از ۴۱.۴ میلیارد دلار به واردات اختصاص داشت است.
اما در بین کشورهای طرف تجارت خارجی ایران اینکه سهم آمریکا چقدر است، از گمرک ایران مورد بررسی قرار گرفت و لطیفی- سخنگوی گمرک - در این رابطه توضیحاتی به ایسنا ارائه کرد.

بر اساس این  گزارش در ۱۰ ماهه سال جاری مجموع تجارت ایران و آمریکا حدود ۸۳ میلیون دلار به وزن نزدیک به ۱۵ هزار تن بوده است.

 افزایش ۳ برابری صادرات
در دوره مورد بررسی ۲۱۵ تن به ارزش ۲۵۱.۱ هزار دلار کالا از ایران به آمریکا صادر شده است، در حالی که در ۱۰ ماهه پارسال حجم صادرات ۱۷.۳ تن به ارزش ۸۵.۳ هزار دلار  بوده و بیانگر رشد حدود سه برابری است.

از اقلام صادراتی ایران به آمریکا می توان به لبنیاتی مانند دوغ، خامه و پنیر  و یا در سایر اقلام به زعفران، مربا، عرقیات سنتی، صنایع خاتم کاری، کتاب، کف پوش، چادر و برخی آلات موسیقی اشاره کرد.

سایر کالاهای وارداتی نیز عمدتا اقلام پزشکی و تجهیزات مربوطه بوده و یا در مواردی گاو نر مولد، قزل‌آلا برای پرورش و بذر سبزیجات نیز ثبت شده است.
 
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۷۸۲۶۸
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما