۰
وزیر اسبق ارتباطات:

افزایش حق‌السهم دولت از اپراتورها غیر قانونی است

تاریخ انتشار
شنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۵۱
افزایش حق‌السهم دولت از اپراتورها غیر قانونی است
افزایش حق‌السهم دولت از اپراتورها غیر قانونی است

آی‌تی‌من- رضا تقی پور نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که اخیرا مجلس در جریان بررسی بودجه ۱۴۰۱ حق الامتیاز و حق السهم اپراتورهای مخابراتی دارای پروانه تلفن همراه و دارای شبکه نهایی دسترسی را ۲ درصد افزایش داده است، در این باره چه نظری دارید و به نظر شما سرانجام این مصوبه اجرا می‌شود یا خیر؟ گفت: ما مخالف موضوع بودیم و پیشنهاد حذف هم دادیم که نشد.

وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: ما نمی‌توانیم به طور مداوم به بخش خصوصی صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات هزینه تحمیل کنیم.
وی گفت: بحث این است که اگر درآمدی هم وجود دارد باید در همان شبکه ملی اطلاعات هزینه شود که چند سال در باره آن کار شده است و یک پروژه ملی بر زمین مانده است.

 تقی‌پور اضافه کرد: بدون نیاز به این قانون هم وزارت ارتباطات می‌توانست توسعه را به اپراتورها تکلیف کند زیرا بخش زیادی از توسعه توسط اپراتور‌ها انجام می‌شود. وجود پروانه‌ها و تکالیف قبلی کفایت می‌کند و بنابراین اساساً نیازی به چنین قانونی نیست.

این نماینده مجلس ادامه داد: دومین دلیل مخالفت ما با این تصمیم این بود که این تصمیم خلاف مالکیت خصوصی و خلاف قانون اساسی است؛ همچنان که سال گذشته هم چنینی پیشنهادی در بودجه دیده شد و شورای نگهبان آن را مغایر با قانون اساسی تشخیص داد.

به گفته وی، در حال حاضر اپراتورها قرارداد مشخص با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دارند که به آن پروانه فعالیت گفته می‌شود. هر دو طرف این قرارداد را برای ارائه خدمات امضا کردند. دیگر نمی‌توان وسط قرارداد و بعدا، یک موردی را به قرارداد اضافه کنیم یا از آن کم کنیم. این تصمیم یک تحمیل هزینه شدید به اپراتورها (کارورها) است.

وی در پاسخ به پاسخ به این سوال که با این منطق با مصوبه سال پیش مجلس که قصد داشت حق السهم دولت از اپراتورها را ۱۰ درصد افزایش دهد هم مخالف بودید؟ گفت: بله؛ شورای نگهبان هم که آن مصوبه را رد کرد.

 
مرجع : فارس
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۷۸۴۰۰
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين