۰

امضای تفاهم‌نامه رگولاتوری با ۹ شرکت FCPها پروژه توسعه فیبرنوری را به دست گرفتند

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۳۶
امضای تفاهم‌نامه رگولاتوری با ۹ شرکت
FCPها پروژه توسعه فیبرنوری را به دست گرفتند
امضای تفاهم‌نامه رگولاتوری با ۹ شرکت FCPها پروژه توسعه فیبرنوری را به دست گرفتند

آی‌تی‌من- در این مراسم صادق عباسی شاهکوه معاون وزیرارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوییگفت: از میان ۲۱ ارائه‌دهنده خدمات اینترنت در کشور، ۱۲اپراتور برای اجرای پروژه فیبرنوری اعلام آمادگی کردند و تاکنون ۹ اپراتور به جمع بندی و امضای پیش نویسرسیده‌اند و امروز این تفاهم‌نامه را برای توسعه دسترسیمبتنی بر فیبرنوری با این ۹ اپراتور امضا می‌کنیم.

وی با بیان اینکه این اپراتورها متعهد شده‌اند که هر کدام در یک شهر خدمات فیبرنوری دسترسی بدهند، افزود: دسترسی۲۰ میلیون پورت فیبرنوری برای خانوارها از برنامه‌های دولت سیزدهم است که وظیفه آن بر عهده سازمان تنظیم مقررات ارتباطات گذاشته شده است. برای اجرای این تکلیف، تأمینمنابع در اولویت است و باید بتوانیم بخش خصوصی را ترغیب به حضور در این پروژه کنیم.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به مقرراتی که در دولت برایتأمین منابع این پروژه تصویب شد، گفت: دولت ۸ درصد حق السهم خود از درآمد اپراتورها را به این پروژه اختصاص داد. این علامت بسیار مهمی است که نشان می‌دهد دولت عزم جدیبرای این پروژه دارد مشروط بر اینکه ظرف ۳ سال این پروژه انجام شود.

وی ادامه داد: در حالی که سازمان تنظیم مقررات مصوب کرده بود ۵ درصد از درآمد اپراتورهای موبایل به توسعه فیبرنوریاختصاص یابد، دولت تصویب کرد که این مبلغ به ۸ درصد برسد، مشروط بر اینکه اپراتورها ظرف سه سال، این کار را به سرانجام برسانند. دولت از ۸ درصد درآمد اپراتورها که از درآمدهای اصلی دولت است، چشم‌پوشی کرده تا این مبلغ صرف توسعه فیبر نوری شود و البته هرکس برای این کار، اقدام کند، مبلغ را به آن اختصاص می‌دهیم.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با تاکید بر اینکه این پروژه باید به صورت موازی در کل کشور میاناپراتورها انجام شود، گفت: در فاز نخست از اپراتورها خواستیمکه حداقل یک شهر را انتخاب کرده و کار را پیش ببرند. ما نیزدر دولت پیگیری می‌کنیم که این ۸ درصد به صورت شناور اجرایی شود و محدودیتی که در آینده انحصار ایجاد کند، به وجود نیاید. از سوی دیگر از شهرداری‌ها و توانیر کمک می‌طلبیم تا بتوانیم موانع موجود را برای فیبرکشی رفع کنیم.

وی گفت: ۱۲۰۰ شهر و ۸ کلان شهر در پروژه توسعه فیبرنوریقرار دارند و ما پشت اپراتورها خواهیم بود که به تدریج و ظرف ۳سال این شهرها را پوشش دهند. تا ۳ ماه آینده نیز پروانه فعالیت اپراتورها در این زمینه را آماده می‌کنیم. به اعتقاد ما ارتقای دسترسی در شبکه ارتباطات ثابت، زیرساخت مناسبیبرای راه‌اندازی ۵G در کشور خواهد بود.
 
مرجع : مهر
کد مطلب : ۲۷۸۸۵۰
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين