۰
وعده رونمایی از 400 سایت در بهمن‌ماه

شبکه نسل 5 مصرف محتوای دیجیتال را افزایش می‌دهد

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۷
شبکه نسل 5 مصرف محتوای دیجیتال را افزایش می‌دهد
شبکه نسل 5 مصرف محتوای دیجیتال را افزایش می‌دهد

آی‌تی‌من- تانافون ماناووتیوث (Tanaphon Manavutiveth) مدیر ارشد بازرگانی اپراتور تایلندی True و یکی از سخنرانان مجمع جهانی پهن باند موبایل که اخیرا و به میزبانی شرکت هواوی برگزار شد، در ارایه خود به تغییر رفتار مشترکان پس از استفاده از شبکه نسل 5 موبایل از سوی این اپراتور پرداخت و گفت: ارتقاء شبکه ما به 5Gباعث تغییرات کاملا محسوس در رفتار مشترکان تایلندی شد و مصرف محتوای دیجیتال را به شکل فزاینده‌ای افزایش داد. به نحوی که مشاهده زنده ویدیوهای HD با 57درصد، بازی‌های ابری 37درصد، موسیقی HD با 34درصد، اپلیکیشن‌های VR با 30درصد و اپلیکیشن‌های AR با 26درصد افزایش کاربری مواجه شدند.

آقای ماناووتیوث در خصوص اهمیت توسعه متوازن اکوسیستم شبکه نسل 5 نیز گفت: ما تلاش می‌کنیم تا با ایجاد کامل اکوسیستم 5Gنیاز تمامی‌مصرف کنندگان، کسب و کارها و بخش‌های مختلف و ذینفع در این فناوری را مد نظر قرار دهیم و در این اکوسیستم جدید باید به طور همزمان توسعه شبکه‌ها، ابزارها، کاربردها، مشارکت‌ها و مقررات‌گذاری‌های مرتبط با این بخش‌ها مورد توجه قرار گیرد.

وی در بخش دیگری از ارایه خود به تاثیر استفاده از فناوری نسل پنج بر صنایع مختلف پرداخت و گفت: فناوری5G به علت پهنای باند به مراتب بالاتر و تاخیرهای به مراتب کمتر در دسترسی به اطلاعات و داده‌ها، باعث ارتقای فناوری‌های مرتبط با پخش زنده، نظارت آنلاین، خودران‌ها، کنترل و خدمات از راه دور، تبلیغات و... شده که همین امر عامل تحول و پیشران‌ در صنایعی نظیر پزشکی، کشاورزی، آموزش، حمل و نقل، تولید، شهرهای هوشمند و... شده است. وی با بیان اینکه مزایای انتقال مشتریان از4G  به5G شامل اتصالات داده سریعتر و مطمئن‌تر، اتوماسیون چابک و کارا است بر اهمیت ایجاد یک اکوسیستم بالغ تأکید کرد و گفت: عامل کلیدی موفقیت برای ما در تایلند این است که اکوسیستم آماده است و عوامل زیادی مانند کارایی هزینه و حمایت تنظیم‌کننده‌ها و به طور کلی دولت تایلند در این اکوسیستم جدید نقش مهمی‌دارند.

به گفته ماناووتیوث منطقه کشورهای جنوب شرقی آسیا در حال حاضر یکی از پذیرندگان پیشرو در جذب و به کارگیری فناوری نسل 5 است و تاکنون ضریب نفوذ 5G در این منطقه به 9.2 درصد رسیده که بعد از سنگاپور با ضریب نفوذ 13.9 درصدی، کشورهای این منطقه را در رتبه دوم قرار داده است.

مدیر ارشد این اپراتور تایلندی با بیان اینکه این شرکت مشتاق همکاری و کار روی موارد استفاده از 5G است گفت: با توجه به کاربردهای مختلف و تحول‌ساز، ما به دنبال کمک به گسترش 5G برای رشد هرچه سریع‌تر هستیم.

اما توسعه شتابان نسل 5 برای بهره‌گیری از مزایای متنوع و اقتصادی آن و زیرساخت‌های ایجاد شده از سوی اپراتورهای کشور، نشان از آن دارد که این فرصت برای توسعه 5G در ایران نیز فراهم است و وزارت ارتباطات باید با رفع موانع، زمینه رشد شتابان این فناوری تحول‌ساز در عرصه‌های مختلف را ایجاد کند.

بر اساس آخرین گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزارت ارتباطات برای مقطع تابستان سال 1401، اپراتورهای موبایل ایران در مجموع بیش از 90 میلیون اشتراک مبتنی بر نسل 4 را در کشور تحت پوشش دارند که از این میزان همراه اول به عنوان پیشران صنعت ارتباطات ایران، به تنهایی بیش از 47 میلیون اشتراک از سهم بازار را در اختیار دارد.

این در حالیست که اشتراک 3G مجموع اپراتورهای کشور نزدیک به 11 میلیون اشتراک در قیاس با بیش از 90 میلیون اشتراک مبتنی بر 4G است که این مهم گویای آمادگی زیرساخت‌های کشور برای خداحافظی با نسل 3 و اختصاص فرکانس‌های آزاد شده به نسل 5 را دارد.

در همین راستا اخیرا عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: در حوزه افزایش سرعت اینترنت همراه نیز اقدامات خوبی انجام‌شده است و علاوه بر واگذاری فرکانس‌های جدید به اپراتورها در دهه فجر ۴۰۰ سایت 5G در سراسر کشور راه‌اندازی خواهد شد.
 
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۸۰۶۳۱
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين