کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

در سال ۲۰۲۵

امارات نخستین مسجد با چاپ سه بعدی را می‌سازد

مهر , 4 بهمن 1401 ساعت 11:46

نخستین مسجد چاپ سه بعدی جهان در امارات متحده عربی ساخته می‌شود. قرار است این مسجد ۲ هزار متر مربعی با ظرفیت ۶۰۰ نمازگزار در ۲۰۲۵ میلادی در یکی از قدیمی‌ترین محله‌های دبی ساخته شود.آی‌تی‌من-  سازمان اداره امور اسلامی‌و فعالیت‌های خیریه دبی (IACAD) در بیانیه‌ای اعلام کرده است: حدود ۴ ماه طول می‌کشد تا چاپ سه بعدی ساختار مسجد تکمیل شود. علاوه بر آن ۱۲ ماه طول می‌کشد تا تجهیزات مناسب در آن به کار گرفته شود. ۳ کارگر وظیفه راهبری پرینتر ۳ بعدی روباتیکی را برعهده دارند که در هر ساعت ۲ متر مربع را چاپ می‌کند.

ترکیبی از مواد خام و بتونی که با دقت آماده شده برای ساخت مسجد به کار گرفته می‌شود.

به گفته الشیبانی، مدیر بخش مهندسیIACAD ، فناوری ساخت و ساز سه بعدی به حفظ محیط زیست کمک بیشتری می‌کند. او در این باره می‌گوید: با استفاده از پرینتر سه بعدی دورریز مواد ساختمانی کاهش می‌یابد از سوی دیگر این روش به حفظ محیط زیست کمک می‌کند.

او می‌افزاید: البته هزینه ساخت با چاپ سه بعدی ۳۰ درصد بیشتر از روش‌های معمول است؛ زیرا این نخستین باری است که در جهان چنین کاری انجام می‌شود.

ساخت مسجد با کمک فناوری چاپ سه بعدی در راستای اهداف دبی برای تبدیل شدن به مرکزی پیشرو برای این فناوری تا ۲۰۳۰ میلادی است.
 


کد مطلب: 280664

آدرس مطلب :
https://www.itmen.ir/news/280664/امارات-نخستین-مسجد-چاپ-سه-بعدی-می-سازد

ITMen
  https://www.itmen.ir