۰

نگرانی از معکوس شدن شیب افزایش شرکت‌های فناوری

تاریخ انتشار
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۹
نگرانی از معکوس شدن شیب افزایش شرکت‌های فناوری
نگرانی از معکوس شدن شیب افزایش شرکت‌های فناوری

آی‌تی‌من-  امید رضایی فر با انتقاد از وضعیت بودجه حوزه فناوری در لایحه ۱۴۰۲ گفت: در لایحه بودجه ۱۴۰۲ بودجه برخی پارک‌های علم و فناوری مثل پارک لرستان و آذربایجان شرقی نسبت به سال گذشته کاهش یافته است که این امر در جهت توسعه فناوری نیست. به طور متوسط بودجه پارک‌ها حدود ۲۰ درصد افزایش یافته اما تا ۳۰ درصد افزایش هم می‌رسد.

مدیرکل سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و توسعه فناوری وزارت علوم افزود: چالشی که در حال حاضر وجود دارد این است که حوزه‌هایی که به حمایت‌های مالی در حوزه فناوری می‌پردازند، در زمینه فناوری‌های توسعه یافته است، مثل صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی‌و یا مجموعه‌های مرتبط با صندوق‌های خطرپذیری، در حالی که هیچ مجموعه، هیچ حمایت و ساختاری برای حمایت از فناوری و زایش فناوری ندارد.

رضایی فر با تاکید بر اینکه لازم است که یک مجموعه صندوقی و یک صندوق خطر پذیر واقعی بتواند در مرحله دره مرگ فناوری در مرحله ابتدایی و یا به اصطلاح در قالب فرشتگان نجات وارد شود، گفت: در حال حاضر هیچ مجموعه اب برای این نوع حمایت نداریم و در این شرایط ممکن است شیب افزایش تقاضای شرکت‌هایی که می‌خواهند در حوزه فناوری وارد شوند در سال‌های آینده معکوس شود. این خطر بزرگی است و حتی ممکن است به ناامیدی افرادی که می‌خواهند در این حوزه وارد شوند، بینجامد.

وی خاطرنشان کرد: البته ظرفیت‌هایی در قانون جهش دانش بنیان دیده شده ولی باید یک نفر در نقطه استارتِ حوزه فناوری حمایت کند. 

مدیرکل سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و توسعه فناوری وزارت علوم با اشاره به بی نتیجه بودن رایزنی‌ها با سازمان برنامه و بودجه و مجلس در جهت بهتر دیده شدن بودجه حمایتی از حوزه فناوری گفت: ما با سازمان برنامه و هم با برخی از نمایندگان مجلس صحبت کردیم منتها مجلس می‌گوید سازمان برنامه باید تامین منابع کند و رایزنی‌ها تاکنون بی نتیجه بوده است.

رضایی فر تصریح کرد: سال گذشته در قالب تبصره ۱۴ بودجه، برای حمایت از پارک‌ها و دانشگاه‌ها ۷۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود که از این میزان، ۲۰۰ میلیارد مربوط به پارک‌های علم و فناوری بود اما حتی یک ریال از این محل به پارک‌ها و حوزه فناوری اختصاص نیافت و در بودجه ۱۴۰۲ نیز دیدگاه حمایت از فناوری وجود ندارد که جای نگرانی دارد.
 
مرجع : مهر
کد مطلب : ۲۸۰۶۸۹
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما