۰
هم کیفیت ندارند و هم رجیستر جعلی می‌شوند

آیفون‌های تقلبی را نخرید!

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۰
آیفون‌های تقلبی را نخرید!
آیفون‌های تقلبی را نخرید!

آی‌تی‌من- امروزه افراد بسیاری به خرید گوشی آیفون علاقه‌مند و از طرفداران پر و پا قرص این برند هستند؛ به گونه‌ای که پس از عرضه هر مدل جدید این گوشی به بازار، سعی در تهیه آن دارند؛ اما باتوجه اینکه اینگوشی یکی از محصولات گران قیمت و لوکس محسوب می‌شود، ممکن است برخی در کنار علاقه‌مندی به تهیه آن، بودجه کافی برای خرید نداشته باشند و در نتیجه به سراغ تهیه و خرید فیک یا کپی این مدل گوشیکه از نظر ظاهری بسیار شبیه به مدل اصلی آن است می‌روند.

این موضوع در ایران هم باب شده و می‌توان بسیار راحت صاحب گوشیآیفون فیک شد که بسیار ارزان‌تر از اصل آن در دسترس است. به اعتقاد کارشناسان، نکته مهم این است که آیفون‌های فیک فقط از نظر ظاهری به نسخه اصل آن شباهت دارند و در بخش‌های دیگر تفاوت‌ها بسیار است. به عبارتی همزمان با افزایش قیمت گوشی‌های آیفون، بازار خرید و فروش گوشی‌های فیک آیفون به دلیل افزایش تقاضا داغ شده اما سوالی که مطرح می شود این است که این گوشی‌ها چگونه وارد کشور و رجیستریمی‌شوند؟

با بررسی سایت‌های فروش آنلاین و فروشگاه‌های فروش موبایل می‌توانمشخص شد بسیاری به‌صورت دست‌فروشی به فروش این گوشی‌ها که گفته شده قیمتش یک پنجم نسخه اصلی آن است، اقدام می‌کنند. اغلب این گوشی‌های فیک ساخت کشورهایی مانند تایلند، چین و فیلیپین هستند اما چگونگی ورود آن به کشور هنوز مشخص نیستاما به دلیل وفور بالای آن در بازار، به نظر می‌رسد واردات این گوشیعلاوه بر مسافری نیست، به صورت قاچاق هم وارد کشور می‌شوند.

در همین رابطه مهدی محبی رییس اتحادیه صنف دستگاه‌های مخابراتیو ارتباطی و لوازم جانبی استان تهران درباره این موضوع گفت: معمولا آیفون‌های ۱۴ کپی به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند و سریال‌های آن هم جعل شده و فروشش هم غیرقانونی است.

وی با بیان اینکه در زمینه نظارت بر آیفون‌های ۱۴ کپی، اگر شکایت به ما اعلام شود، حکمش را می‌دهیم و مشخصا فروش آن را تخلف می‌دانیم،درباره قیمت‌های آیفون‌های ۱۴ کپی افزود: در رابطه با قیمت‌های ایننوع گوشی به دلیل اینکه اطلاعاتی کافی در این زمینه ندارم، نمی‌توانمقیمت‌های دقیق این گوشی‌ها را اعلام کنم.

مجبی در ادامه سخنانش تأکید کرد: آیفون‌های ۱۴ کپی به دلیل اینکهبه صورت قاچاق وارد می‌شوند رجیستری آنها هم جعلی است. به عبارتیاین گوشی‌ها از راه قانونی وارد کشور نمی شوند و غیرقانونی هستند؛ چون گمرکی گوشی اپل از ارزش قانونی آن کالا بیشتر است و به همیندلیل قانونی وارد نشده و کالای فیک هم که اجازه ندارد به جای اصلیوارد  شود زیرا تخلف محسوب می‌شود.

وی گفت: ممکن است گوشی فیک و قاچاق، قطع شود و هر اتفاقی برایشرخ دهد، چون قانونی وارد کشور نشده است و رجیستری که احتمالا بر روی آن خورده است هم غیر قانونی است بنابراین اگر در مکانیکپی‌های این مدل از گوشی به فروش برسد و ما شناسایی کنیم، نامه آن را به سازمان صمت ارسال خواهیم کرد.

رییس اتحادیه صنف دستگاه‌های مخابراتی و ارتباطی و لوازم جانبیاستان تهران گفت: توصیه می‌شود مردم هر گوشی را از هر فروشگاه یا از هر طریقی تهیه یا خریداری می‌کنند، حتما از طریق #۷۷۷۷* استعلام بگیرند و پس از این اقدام به دارندگان گوشی موبایل اعلام می‌شود که اولا این چه مدل گوشی است که وارد کشور شده و وارد کننده آن چه کسیاست؛ بنابراین این موضوع با یک استعلام خیلی راحت اطلاع‌رسانیمی‌شود.

تقریبا از مهرماه که آیفون ۱۴ وارد ایران شد، مدتی موضوع رجیستریآن در‌هاله‌ای از ابهام قرار داشت اما درنهایت دی ماه از سوی سخنگویوزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام شد که واردات رسمی و تجاری آیفونانجام نخواهد شد و درباره رجیستری آیفون ۱۴ وارد شده از طریق رویهمسافری نیز هنوز تصمیم گرفته نشده است.

آیفون ۱۴ در حال حاضر فقط از رویه مسافری یا با سوءاستفاده از اینرویه به صورت قاچاق به کشور وارد شده و تاکنون درباره واردات تجاری آن اظهار نظر قطعی نشده بود. 

اما گوشی‌های وارداتی مسافری هم تاکنون رجیستر نشده است. 

هر کالایی که از طریق رویه مسافری وارد شود، اگر در گمرکات اظهار شده باشد، می‌تواند رجیستر شود، اما اگر اظهار نشده باشد، غیر قانونیاست و رجیستر هم نمی‌شود. 

اما در حال حاضر مسئله این است که اصلاً رجیستر شدن یا نشدن آیفون ۱۴، تعیین تکلیف نشده است. البته اگر کالایی به صورت قانونیاز رویه مسافری وارد شده باشد، اجازه استفاده تجاری ندارد و نبایدخرید و فروش شود. 

اما در این زمینه خلاء قانونی وجود دارد و این کالاها در بازار فروخته می‌شوند.
 
مرجع : ايسنا
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۸۰۷۱۴
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما