۰
ایرانی‌ها ۸ میلیارد دلار رمز ارز دارند

مهاجرت معامله‌گران رمزارز به علت فیلترینگ و کندی اینترنت

تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۵
مهاجرت معامله‌گران رمزارز به علت فیلترینگ و کندی اینترنت
مهاجرت معامله‌گران رمزارز به علت فیلترینگ و کندی اینترنت

آی‌تی‌مناینترنت، قطعی‌های پی در پی و فیلترینگ در ۵ ماه گذشته دمار از روزگار کاربران اینترنت در ایران در‌آورده‌است و با توقف کسب و کارهای آنلاین بر پیکره اقتصاد بیمار ضربات کشنده‌ای وارد آورده‌است.

فعالان بازارهای مالی جهانی و معامله‌گران بازار رمزارز یکی از گروه‌هایی هستند که در چند ماه اخیر و با محدودیت‌هایی که در حوزه اینترنت ایجاد شده‌است، بیشترین ضرر را متحمل شده‌اند؛ قدمت معامله‌گری در بازار رمزارز در ایران به کمتر از ده سال باز می‌گردد و در حالی که این کسب و کار ارزآور نوپا در حال جاافتادن در کشور و ارزآوری بود، محدودیت‌های اینترنت مانند سدی در مقابل فعالیت انها قرار گرفت.

از آنجا که معامله گران برای خرید و فروش و به اصطلاح معاملات خود به ابزارهای مختلفی مانند نمودارهای قیمتی، تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندا منتال و اخبار مهم بازار ارزهای دیجیتال نیاز دارند، فقدان اینترنت پرسرعت و آزاد، به مثابه سمی مهلک برای فعالان این حوزه است.

برای بررسی دقیق‌تر آسیبی که کندی و قطعی اینترنت و فیلترینگ به معامله‌گران بازار رمزارز زده‌است؛ خبرنگار دیده‌بان ایران با یکی از معامله‌گران با سابقه و تحلیلگر بازارهای مالی گفت و گویی داشته‌است.

امید‌ ساعی، تحلیلگر بازارهای مالی در خصوص وضعیت پیش آمده گفت: تحلیل و معامله‌گری در بازارهای مالی تنها به لپ‌تاپ یا موبایل و اینترنت نیاز دارد و تمام فعالیت ما بر بستر اینترنت صورت می‌گیرد و بدون آن نمی‌توانیم هیچگونه فعالیتی داشته باشیم.
پول ایرانیان را تقدیم خارجی‌ها می‌کنیم
این فعال بازار رمزارز در ادامه در خصوص ریسک‌هایی که کندی و قطعی اینترنت در کار آن‌ها ایجاد می‌کند؛ گفت: ضعیف شدن اینترنت و یا قطع کامل آن ریسک‌های زیادی را برای معامله‌گران بازار رمزارز در پی دارد؛ ما در اف‌ای‌تی‌اف عضو نیستیم و حق استفاده از امور مالی بین‌المللی را نداریم و در صرافی‌های بین المللی نمی‌توانیم فعالیت کنیم و مجبوریم از فیلترشکن‌های آی‌پی‌ ثابت استفاده کنیم و با استفاده از وی‌پی‌ان و وی‌پی‌اس‌ها فعالیت کنیم و تا وقتی اینترنت قطع و وصل می‌شود و سرعت آن پایین می‌آید، وی‌پی‌ان‌ها نیز قطع و وصل می‌شوند و احتمال لو رفتن آی‌پی‌های ایران بیشتر می‌شود و در نتیجه حساب ایرانیان و معامله‌گران و سرمایه‌گذاران ایرانی از سوی صرافی‌ها بسته می‌شود و زمانی که حساب بسته می‌شود، پول بلوکه می‌شود و به دست صرافی می‌افتد.

ساعی در ادامه گفت: ریسک دیگری که وضعیت فعلی اینترنت برای معامله‌گران ایجاد می‌کند این است که ما وقتی وارد یک معامله می‌شویم و وابسته به آن زمانی که می‌خواهیم در معامله باشیم باید حد ضرر و حد سود بگذاریم و معاملات را مدیریت کنیم و زمانی که اینترنت قطع می‌شود، ما دقیقا آنلاین نیستیم و با قیمت واقعی بازار به روزرسانی صورت نمی‌گیرد؛ به عنوان مثال من معامله‌ای را با قیمت 17 هزار دلار باز می‌کنم اما معامله من بخاطر سرعت اینترنت چند ثانیه دیرتر باز می‌شود و به جای 17 هزار، بر روی قیمت 17هزار و 50 دلار باز می‌شود و عملا در این معامله نمی‌توان مدیریت سرمایه خوبی داشت و درصد اینکه معامله‌گران بتوانند از معاملات سود بگیرند و سپس آن سود را به ارز تبدیل کنند و ارز را به داخل کشور بیاورند و ارزآوری شکل بگیرد کاهش می‌یابد.

این تحلیلگر بازارهای مالی در ادامه با بیان اینکه بار روانی که وضعیت اینترنت ایجاد می‌کند، خیلی بالا است گفت: وضعیت فناوری اطلاعات به شکلی شده‌است که مردم یک کشوربه خوبی می‌دانند در سایر کشورهای دنیا چه خبر است و همواره خود را با مردم دیگر کشورها مقایسه می‌کنند، من زمانی که خودم را نه با یک جوان در دل نیویورک بلکه با یک جوان در دوحه قطر مقایسه می‌کنم، می‌بینم که همه دنیا وارد جهانی به نام متاورس می‌شوند و به فکر این هستند که در فراجهانی کسب و کار خود را آغاز کنند و اینترنت مانند پوشاک امری پذیرفته شده‌است اما ما کماکان از حق اولیه به اسم اینترنت آزاد محرومیم و این وضعیت بار روانی شدیدی ایجاد می‌کند که در پی آن مهاجرت، سرانه افسردگی و ناامیدی افزایش پیدا می‌کند و رقبتی که باید در یک جوان برای فعالیت اقتصادی باشد وجود نخواهد داشت.
مهاجرت معامله‌گران ایرانی شدت گرفت
ساعی با بیان افزایش قابل توجه مهاجرت معامله‌گران بازارهای رمزارز؛ گفت: در چند ماه اخیر تعداد معامله‌گرانی که برای مهاجرت دست به کار شدند بسیار افزایش یافته‌است و تعداد بیشتری نیز در حال انجام کارهای اولیه برای مهاجرت هستند و هر معامله‌گری که از ایران می‌رود به طور حداقل ۲هزار دلار ارز را به یک کشور دیگر می‌برند.
ایرانی‌ها ۸ میلیارد دلار رمز ارز دارند
در خبر دیگری در همین رابطه رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور گفت: ۸ میلیارد دلار رمز ارز در کیف پول ایرانی‌ها وجود دارد.

به گزارش ایسنا حسن‌هاشمی در گردهمایی فعالان صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات و نمایشگاه دستاوردهای فناوران خراسان رضوی افزود: در یک‌سال گذشته بحران‌های زیادی را صنعت IT پشت سرگذاشته است و راهکارهایی در این خصوص به بخش دولتی ارایه شده است.

وی در خصوص مساله سلف رگولاتوری افزود: تاثیر این مساله در خراسان رضوی دیده می‌شود. مساله بعدی قوانین است. قوانین که در کشور گذاشته می‌شود در بخش اجرا امکان پذیر نبوده و دولت به‌جای اینکه رگولاتور باشد در بحث اجرا تصمیم درستی ندارد. امروز برای کمک به اقتصاد نیاز به تصمیم‌گیری درست است. ۸ میلیارد دلار رمز ارز در کیف پول ایرانی‌ها وجود دارد. مشکل کشور ما موضوع سیاست گذاری است نه منابع. از این رمز ارزها می‌توان برای واردات کالاهای اساسی استفاده شود و این مساله کمک بزرگی خواهد بود.

 
مرجع : دیده بان ایران
کد مطلب : ۲۸۰۷۶۶
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما