۰

دود نوسان ارز به چشم خریداران موبایل می‌رود

تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۵۶
دود نوسان ارز به چشم خریداران موبایل می‌رود
دود نوسان ارز به چشم خریداران موبایل می‌رود

آی‌تی‌من- فرهاد غنی‌زاده، نایب رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران، درباره تاثر نوسانات نرخ ارز بر تجهیزات و لوازم جانبی موبایل اظهار داشت: با توجه به اینکه تمام تجهیزات آی‌تی محور واردات دارند اولین چیزی که روی آنها تاثیر دارد نرخ دلار است، دلاری که همراه با بی‌ثباتی باشد چه گران و چه ارزان شود یک نتیجه دارد و آن هم ضرر مصرف‌کننده و واردکننده است. در تلاطم عدم ثبات ارز سود و یا ضرر بی‌منطق خواهد بود و در هر صورت مصرف‌کننده بیش از همه متضرر می‌شود، اگر نرخ بالا برود قدرت خرید ندارد و اگر کاهش یابد ترس از خرید دارد، بنابراین عرضه و تقاضای بازار بهم می‌ریزد.

وی افزود: در ۳ ماه گذشته دلار حدود ۷۰ درصد روند افزایشی داشته است این نشان می‌دهد بازار کلپس کرده یعنی همه گیج شده و ترس دارند، مثلا بازرگان نگران است که کالایی را داشته و یا وارد کرده باشد اگر بفروشد قدرت جایگزینی دارد یا نه. قدرت جایگزینی هم به چند فاکتور بستگی دارد مورد اول اینکه آیا دولت ارزی تخصیص می‌دهد که کالای وارداتی جایگزین شود، دوم اینکه وقتی دلار افزایش پیدا می‌کند و بخواهیم کالا را به نرخ روز بازار قیمت‌گذاری کنیم متهم به گران‌فروشی هستیم.

وی تاکید کرد: ما به عنوان بازرگان باید برای واردات برنامه‌ریزی کنیم با وندور، ساپلایر و یا فروشنگان تعهدی برای خرید و برنامه‌ریزی بودجه‌ای داریم که اکنون هیچکدام را نمی‌توانیم لحاظ کنیم.

غنی‌زاده گفت: اکنون تقاضای تجهیزات دو حالت دارد یکی اینکه مشتریان کلپس کرده و خرید نمی‌کنند، برخی نیز حالت هیجانی دارند که شروع به خرید کرده و پول را تبدیل به کالایی کنند که در واقع با ارز معامله می‌شود، این هم در حالت نرمال نیست یا سود خوبی حاصل یا کلا ضرر می‌کنند.

وی بیان داشت: مشکل این است که تاکنون روند قیمت‌ها صعودی بوده و دلار به صورت مینیمم بین ۵۰ تا ۷۰ درصد در سال بالا می‌رود و افت مقطعی ۵ تا ۱۰ درصد دارد و بر پایه همین ۵ درصد کاهش نرخ اعلام می‌کنند که دلار را کنترل کردیم و هیچ مشکلی وجود ندارد.

نایب رییس اتحادیه فناوران گفت: در شرایط امروز بازار حباب نیز معنی خود را از دست داده است اکنون کالاهایی که وابسته به واردات و ارز هستند بیشتر دچار سردرگمی هستند و یقینا این نوسان در این بازار روی همه کالاها تاثیر داشت و قیمت‌ها را افزایش خواهد داد.
 
مرجع : ایلنا
کد مطلب : ۲۸۰۹۱۰
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين