۰
پیش‌نویس سند ملی هوش مصنوعی ارایه شد

پیش‌نویس «سند ملی هوش مصنوعی» در نخستین نشست میز تخصصی هوش مصنوعی ارایه شد.

تاریخ انتشار
دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۲۵
پیش‌نویس «سند ملی هوش مصنوعی» در نخستین نشست میز تخصصی هوش مصنوعی ارایه شد.
پیش‌نویس «سند ملی هوش مصنوعی» در نخستین نشست میز تخصصی هوش مصنوعی ارایه شد.

آی‌تی‌من- وی در ادامه بر کاربردها، اسناد و شاخص‌های مرتبط در حوزه هوش مصنوعی، جایگاه کشور در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی و ارتباط بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی‌با فناوری هوش مصنوعی مروری داشت.

بر اساس این گزارش، در ادامه رشاد حسینی، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی و رباتیک به‌ مرور اجمالی پیش‌نویس فعلی سند ملی هوش مصنوعی پرداخت. این سند پیش از این توسط ستاد اقتصاد دیجیتال نگارش و سپس مسوولیت آن به این ستاد محول شده است.
تمرکز سند بر هوش مصنوعی صنعتی باشد
پس از ارایه پیش‌نویس، نمایندگان دستگاه‌ها و شرکت‌ها به بیان نقطه‌نظرات خود در راستای بهبود کیفیت سند ملی هوش مصنوعی پرداختند. در ابتدا نماینده نظام صنفی رایانه‌ای گفت: در حال حاضر این دغدغه مطرح است که علاوه بر سندی که توسط ستاد در حال نگارش است، مرکز ملی فضای مجازی و فراکسیون هوش مصنوعی و حکمرانی داده مجلس نیز در حال انجام کار مشابهی هستند. از همین رو لازم است هماهنگی‌هایی صورت بگیرد تا از دوباره‌کاری پرهیز شود.

وی در ادامه پیشنهاد داد که تمرکز سند بر هوش مصنوعی صنعتی باشد و نقش بخش خصوصی در اقتصاد هوش مصنوعی پررنگ‌تر دیده شود تا بتوان زیست‌بومی‌ایجاد کرد که به درآمدزایی کمک کند.
در جلسه مذکور نماینده ستاد کل نیروهای مسلح نیز خواستار ایجاد ارتباط مناسب بین سند شورای‌ عالی انقلاب‌ فرهنگی و اسناد حاصل از فعالیت‌های مرکز ملی فضای مجازی و فراکسیون هوش مصنوعی مجلس شد.
وی در ادامه اظهار داشت: در سند راهبردی فضای مجازی ۳۹ اقدام کلان وجود دارد که چند بند آن مرتبط با هوش مصنوعی بوده و مناسب است که در پیش‌نویس سند ملی آن بندها پوشش داده شود.
نفوذ هوش مصنوعی در اولویت باشد
سخنران دیگر این جلسه، محمد سعید سیف، عضو هیات‌ علمی‌دانشگاه بود که به اهمیت مکانیزم‌ها، نقشه راه و تقسیم وظایف به‌ صورت بخشی پرداخت و گفت: پیشنهاد می‌شود شاخص‌های ارزیابی در سند به گونه ای تنظیم شود که نفوذ هوش مصنوعی در بخش‌های مختلف کشور در اولویت قرار بگیرد.

فؤاد قادری، عضو هیات‌ علمی‌دانشگاه نیز در سخنانی بر ‌ضرورت توجه به تحقیقات پایه‌ای در سند هوش مصنوعی و اهمیت توجه به توسعه کاربرد علاوه بر توسعه علم و فناوری تاکید کرد.
شکل‌گیری زیست‌بوم مورد توجه باشد
سایر حاضران در جلسه نیز به بیان دیدگاه‌ها و دغدغه‌های خود پرداختند. آینده‌پژوهی در راستای توجه به فرصت‌ها و تهدیدهای فناوری هوش مصنوعی در سطح ملی و بین‌المللی، توجه به هوش مصنوعی به‌صورت همگرا با سایر فناوری‌های راهبردی مانند نانو و اینترنت اشیا، فقدان زیست‌بوم هوش مصنوعی در کشور و تدوین سند به منزله فضاسازی برای شکل‌گیری آن و توجه به اهمیت نقش دولت در مرحله شکل‌گیری زیست‌بوم هوش مصنوعی کشور، بخشی از دغدغه‌های مطرح شده بود.

همچنین ضرورت آگاهی‌بخشی در جامعه مدنی در حوزه هوش مصنوعی و نقش صداوسیما و آموزش‌ و پرورش، تدوین طرحی در تقسیم کار ملی برای قابلیت پاسخ سریع برای چالش‌های روز در حوزه هوش مصنوعی باتوجه‌ به ماهیت و تغییرات سریع آن، توجه به رضایتمندی و رفاه مردم در چشم‌انداز سند و توجه به مفاهیم عدالت و مسوولیت‌پذیری در سند از دیگر مسایل مطرح شده توسط حاضران در جلسه بود.

نقش‌آفرینی شرکت‌های بزرگ در زیست‌بوم و نقش آنها در تقویت استارتاپها، تبیین راهبردی ویژه برای جبران عقب‌افتادگی‌ها در حوزه هوش مصنوعی کشور و توجه به هوش مصنوعی به‌عنوان زنجیره‌ای ذیل تحول دیجیتال، دیگر دغدغه‌های سخرانان بود.

کریم زاهدی، معاون نظارت و ارزیابی ستاد علم و فناوری نیز بر توجه به ‌نظام عرضه و تقاضا، زیست‌بوم داده، توجه به روابط بین‌الملل و تعریف نگاشت نهادی در سند ملی هوش مصنوعی تأکید کرد.
 
کد مطلب : ۲۸۱۶۱۳
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما