۰

ضرورت نظارت والدین بر فرزندان در فضای مجازی

تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۹ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۵۳
ضرورت نظارت والدین بر فرزندان در فضای مجازی
ضرورت نظارت والدین بر فرزندان در فضای مجازی

آی‌تی‌من- علیرضا روحی با بیان ابعاد مختلف حضور نوجوانان در شبکه‌هایاجتماعی اظهار کرد: امروزه، شبکه‌های اجتماعی، علاوه بر ابعاد سرگرم کننده‌ای که دارند، به نوجوانان این امکان را می‌دهد که با ایجاد یک هویتآنلاین، با دیگران ارتباط برقرار کنند. این امر، می‌تواند حمایتارزشمندی را در ابراز وجود، برای نوجوانان (به‌ویژه افرادی که روابط اجتماعی محدودی دارند، درونگرا هستند، یا دارای معلولیت یابیماری‌های مزمن هستند) فراهم کند.

وی ادامه داد: با این حال، از ابعاد منفی شبکه‌های اجتماعی نیز،نمی‌توان چشم پوشی کرد، حواس پرتی، اختلال در خواب، قرار گرفتن در معرض شایعه پراکنی، دیدگاه‌های غیر واقعی از زندگی دیگران و فشار همسالان، را می‌توان به عنوان شایع‌ترین مصادیق منفی در نظر گرفت. البته برخی خطرات، می‌تواند به میزان استفاده نوجوانان از شبکه‌هایاجتماعی مرتبط باشد.

این مشاور خانواده با بیان اینکه یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ نشان داد که استفاده بیش از سه ساعت در روز، از شبکه‌های اجتماعی، ممکن است فرد را در معرض خطر مشکلات سلامت روانی قرار دهد. در برخی پژوهش‌ها، ارتباط بین سطوح بالای استفاده از شبکه‌های اجتماعی و علائم افسردگییا اضطراب مشاهده شده است، گفت: نحوه استفاده از شبکه‌های اجتماعینیز، مسئله‌ای بسیار حائز اهمیت است.

روحی خاطرنشان کرد: مقایسه‌های اجتماعی و پیگیری نحوه بازخورد دیگران، می‌تواند اثرات منفی جدی بر خُلق نوجوان داشته باشد. به عنوان مثال نتایج یک پژوهش، در سال ۲۰۱۳ نشان داد که استفاده منفعلانه نوجوانان از شبکه‌های اجتماعی، مانند تماشای عکس‌های دیگران، میزانرضایت از زندگی را کاهش داده بود؛ از دیگر سو، اما کسانی که از شبکه‌های اجتماعی برای تعامل با دیگران یا ارسال محتوای خود استفاده می‌کردند، این کاهش را تجربه نکردند.

وی یادآور شد: باید بدانیم، نوجوانانی که محتوایی را در رسانه‌هایاجتماعی ارسال می‌کنند؛ در معرض خطر اشتراک گذاری مسائل بسیارشخصی هستند که همین امر می‌تواند منجر به مزاحمت‌ها یا مشکلاتیجدی شود.

این مشاور و روانشناس خانواده با بیان اینکه والدین، برای حضور در شبکه‌های اجتماعی باید محدودیت‌های معقول تعیین کنند؛ خطاب به والدین گفت: با نوجوان خود، صحبت کنید و او را تشویق کنید که در ساعات خواب، استفاده از تلفن همراه و تبلت را کنار گذاشته و در ساعاتیکه توافق شده تنها امکان دسترسی وجود داشته باشد.

روحی ادامه داد: نظارت بر فعالیت‌های نوجوان خود را فراموش نکرده و به وی نیز اطلاع دهید که ممکن است قصد داشته باشید این کار را یکبار در هفته یا بیشتر انجام دهید. با نوجوان خود در مورد آنچه مناسب و ایمن است، برای اشتراک گذاری در رسانه‌های اجتماعی صحبت کنید. ارتباط چهره به چهره با دوستان را تشویق کنید؛ این امر به ویژه براینوجوانان آسیب پذیر به اختلال اضطراب اجتماعی مهم است.

وی یادآور شد: به نوجوان خود یادآوری کنید که محتوای شبکه‌هایاجتماعی، تنها بخشی از رخدادهای دنیای پیرامون است که بنا به علاقه و توجه افراد به اشتراک گذاشته می‌شود.
مرجع : مهر
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۸۱۷۳۰
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما