۰
مدیر عامل مخابرات:

۳ هزار و ۶۸۴ فیبر مخابرات در تهران فعال است

تاریخ انتشار
يکشنبه ۷ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۳۲
۳ هزار و ۶۸۴ فیبر مخابرات در تهران فعال است
۳ هزار و ۶۸۴ فیبر مخابرات در تهران فعال است

آی‌تی‌من- مجید سلطانی مدیر عامل شرکت مخابرات ایران درباره آخرینوضعیت اجرای پروژه فیبر نوری در کشور و استان تهران گفت: میزانفیبر نوری شرکت مخابرات ایران در همه ابعاد (بین شهری، داخل شهری و روستایی)، از سال ۱۳۹۹ و در کل کشور، ۱۶۹ هزار و ۵۴۰کیلومتر بود که تا پایان نیمه اول ۱۴۰۲ به عدد ۱۹۲ هزار و ۶۳۰کیلومتر رسیده‌ است.

وی افزود: اولین تاریخ ورود فیبر نوری به ایران به بیش از ۳۰ سال گذشته برمی‌گردد که شرکت مخابرات ایران در برقراری ارتباطات داخل شهرها از این تکنولوژی استفاده کرد. میزان فیبر نوری اجرا شده شهری،به صورت تفکیک شده از ۵۳ هزار و ۷۷۰ کیلومتر به ۶۴ هزار و ۳۸کیلومتر رسیده است. درباره میزان فیبر نوری اجرا شده بین شهریهم از ۴۰ هزار و ۳۰۸ کیلومتر به ۴۲ هزار ۶۷۹ رسیده است و درباره آمار فیبر نوری انجام شده در سطح روستایی نیز از عدد ۷۵ هزار و ۱۵۲ کیلومتر به ۸۴ هزار و ۹۱۳ تغییر کرده است؛ بر این اساس می‌توانگفت شرکت مخابرات بحث توسعه فیبر نوری را در همه ابعاد جزو مهم‌ترین اهداف خود می‌داند و در حال انجام کار است.

سلطانی در ادامه به تعداد FAT (مخفف عبارت Fiber Access Terminal یا همان جعبه تقسیم فیبر نوری) نصب شده توسط شرکت مخابرات ایران اشاره و افزود: آنچه که مورد نظر و هدف‌گذاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است، فیبر نوری لایه دسترسی و آن چیزی است که از مراکز به محله‌ها می‌آید و در محله‌ها المان پسیو که به آن اصطلاحا FAT گفته می‌شود، نصب می‌شود؛ تعداد کل FATهای نصب شده توسط اینشرکت ۷۴ هزار ۲۱۶ دستگاه در محلات و مراکز صنعتی شده است. اما آن چه که به عنوان پروژه نجما از سال گذشته نصب کردیم، ۲۵ هزار و ۲۲ FAT در کل کشور است که ۱۷ هزار ۶۳۱ تعداد از آن فعال بوده و می‌تواندسرویس ارایه دهد.

مدیر عامل شرکت مخابرات ایران گفت: در استان تهران ۱۵ هزار و ۹۳۹، FAT نصب شده که در طرح نجما و طی یک سال گذشته ۴ هزار و ۹۲۴FAT نصب و ۳ هزار و ۶۸۴ تا از آن فعال است. نکته جالب این است که روزانه به آمار گفته شده افزوده می‌شود زیرا پروژه نجما را دو ساله یعنیتا پایان سال ۱۴۰۳ تعریف کرده‌ایم.

وی افزود: یک اختلاف در تعریف پوشش فیبر نوری بین شرکت مخابرات ایران و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وجود دارد. تعریفوزارت ارتباطات به این صورت است که اف ای تی نصب شود و به شعاع ۳۰۰ متر در دور آن، هر خانه، مغازه و کسب و کار که وجود دارد، تحت پوشش این دستگاه قرار می‌گیرد؛ اما تعریف ما کمی سخت‌تر است و برای شعاع ۱۰۰ متر به بعد باید یک دستگاه اف ای تی نصب شود.
او ادامه داد: درحال حاضر پوشش ما با تعریف خودمان، از دو میلیون و حدود ۸۰۰ هزار پورت گذر کرده اما با تعریف وزارت ارتباطات در حال حاضر با همین تعداد FAT که در کشور وجود دارد، تقریبا هشت میلیونپورت را رد کرده‌ایم و تا پایان امسال می‌توانیم ۱۰ میلیون پوشش را باآن تعریف، ارایه دهیم.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران درباره طرح نجما با بیان اینکه اینطرح فقط برای شرکت مخابرات ایران است و از منابع خود این شرکت، بدون اینکه مشوق یا بودجه‌ای دریافت کنیم برای آن استفاده می‌شود،تاکید کرد: حتی در کشورهای توسعه یافته زمانی که توسعه فیبرنوریرا در دستور کار قرار می‌دهند، ابتدا بررسی اقتصادی می‌شود و اگر طرح اقتصادی دقیق نباشد، شرکت متضرر خواهد شد. در این راستا طرح نجمای مخابرات از بین ۱۲ سناریو و بررسی دقیق اقتصادی انتخاب شد که برای مردم، کشور و مخابرات ایران مفید است.

ی تأکید کرد: اگر با تعریف مخابرات، منطقه‌ای در تهران تحت پوشش فیبر نوری قرار گرفته باشد، کمتر از یک هفته طول می‌کشد که اینسرویس ارایه شود؛ بنابراین با بررسی‌های انجام شده تقریبا تا پایانسال ۱۴۰۳ استان تهران به گونه‌ای تحت پوشش قرار داده می‌شود که قریببه اتفاق کسانی که خواهان این فناوری هستند، بتوانند آن را طی یک الیدو هفته دریافت کنند.

سلطانی درباره هزینه‌های دریافت این فناوری برای مشترکان نهایی گفت: این هزینه‌ها با مراجعه به سایت شرکت مخابرات ایران مشخص است و اتفاقا مشوق یا پروموشن‌هایی مانند مودم قسطی ارایه شده‌ است. کسانیمانند صاحبان کسب و کار و مراکز صنعتی که از این سرویس استفاده کرده‌اند، بسیار راضی هستند. اما مشترکانی که درخواست اجرای اینفناوری را دارند، می‌توانند به سایت شرکت مخابرات ایران مراجعه کنند. نکته قابل توجه این است اگر در منطقه‌ای تجمع تقاضا برای استفاده از فیبرنوری در منطقه‌ای افزایش یابد ما بلافاصله اقدام می‌کنیم.

مدیر عامل شرکت مخابرات ایران درباره اینکه با توجه به حرکت برخیکشورها به سمت سرمایه‌گذاری برروی اینترنت ماهواره‌ای و پیشرفتتکنولوژی، لازم است که سرمایه‌گذاری در ارتباطات کشور صرفا بررویفیبر نوری و با این حجم انجام شود؟ پاسخ داد: در این زمینه وقتیمی‌گوییم طرح باید اقتصادی باشد، باید همه جوانب را بسنجیم؛ بحثیکه وجود دارد این است که اخیرا مقداری روند آهنگ حرکت به سمت فیبرنوری حتی در بعضی کشورها  کند شده و شاید بیشتر به سمت اینترنت سیار حرکت کنند. به طور مثال برروی اینترنت ۴G نمی‌توانسرعت بالاتری ارایه کرد، بنابراین بعضی از شرکت‌های تلکام‌ دنیابررسی کرده‌ و آهنگ سرمایه‌گذاری خود را از فیبر نوری به اینترنتسیار برده‌اند.

وی افزود: اما ما در این زمینه یک محدودیتی داریم و باید آن را در نظر بگیریم، اینکه سایر کشورها بسیار راحت تکنولوژی را انتخاب می‌کنند اما ما به این راحتی نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم، اگر به‌عنوان کسی که در این حوزه فعالیت کرده و بر اساس مطالعاتی که کارشناسان ما انجام داده‌اند، باید توازنی بین ارتباطات ثابت و سیارایجاد شود و این نقطه توازن بسیار مهم است و در شرکت مخابرات ایران سعی بر این موضوع است.
 
مرجع : ايسنا
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۸۲۰۰۹
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما