۰
افتتاح سامانه ساما در قوه قضاییه

شاکیان، مصدومان و شاهدان قلابی لو می‌روند

تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۶
شاکیان، مصدومان و شاهدان قلابی لو می‌روند
 
آی‌تی‌من- بنا به گزارش میزان، حمید شهریاری رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در جلسه انعقاد تفاهم نامه بین مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه و اداره کل عفو و بخشودگی سجل قضایی قوه قضاییه گفت: سامانه‌ای که در حال راه‌اندازی است، سامانه اطلاعات موثر اشخاص نام دارد.

وی ادامه داد: گاهی، افرادی به صورت ضامن، شاکی، مصدوم و کفیل و شاهد حرفه‌ای در فرآیند دادرسی وارد می‌شوند و با توجه به تجاربی که دارند این مسیر را از مسیر عدالت خارج می‌کنند و اقدام به اخاذی و کلاهبرداری می‌کنند که این مفاسد از بیرون دستگاه قضایی به قوه قضاییه تحمیل می‌شود.

شهریاری افزود: اطلاعات محکومان فراری و افرادی که تحت تعقیب هستند نیز در این سامانه ثبت می‌شود و اطلاعات آن‌ها به صورت برخط در اختیار بیش از ۹ هزار شعبه قرار می‌دهیم.

شهریاری افزود: بیش از ۴۲ عنوان از اطلاعات موثر اشخاص را در سامانه قرار دادیم تا افرادی که مرتکب فساد شده‌اند شناسایی شوند و با راه‌اندازی این سامانه از فساد‌های بیرونی در دستگاه قضایی جلوگیری خواهد شد.

وی گفت: با فعال شدن دادسرا‌ها و محاکم اطلاعات وارد سامانه خواهد شد و از امروز قابلیت ورود اطلاعات وجود دارد. در حال حاضر اداره کل سجل کیفری قوه قضاییه به اطلاعات دسترسی دارد و بانک اطلاعاتی آن قابل بهره‌برداری است.

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: تشکیل بانک‌های اطلاعاتی به این منظور است که برخی خدمات اجتماعی به برخی افراد ارایه نشود. برای مثال در قانون جدید چک مقرر شده است به افراد دارای چک برگشتی دسته چک داده نشود. افرادی که جامعه هدف هستند افرادی هستند که وضعیتشان برای مراجع قانونی مهم
است؛ لذا افرادی که بصورت گمنام وارد مراجع قضایی می‌شدند جامعه هدف هستند، این سامانه پویا خواهد بود و موارد جدید و آیین‌نامه‌ها به آن اضافه خواهد شد.

در ادامه جلسه، صادقی مدیر کل عفو و بخشودگی سجل قضایی گفت: ما در جامعه با تحولات اساسی در زمینه مسایل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و افزایش جمعیت و تقاضا‌ها در زمینه‌های مختلف و به ویژه سجل قضایی مواجه هستیم که این امر ایجاب می‌کند در پاسخگویی به مراجعان تحول ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه سیستم‌های سنتی در عرصه خدمات قضایی پاسخگو نیست و باید به تکنولوژی روز و فناوری نوین روی بیاوریم، ادامه داد: سجل قضایی یکی از امور مهم قوه قضاییه است که در سرنوشت مردم و امور کسب و کار، اخذ مجوز، سایر فعالیت‌ها و رسیدگی به پرونده‌های قضایی نیز موثر است.

صادقی با بیان اینکه در مراحل تحقیقات مقدماتی، دادرسی و اجرا و درخواست‌های عفو نیز سوابق افراد دخیل است، گفت: لازم بود تحولی در خدمات ارایه شده ایجاد شود و همکاران ما باید در شناسایی مجرمان تحت تعقیب و فراری و خطرناک به این سامانه دسترسی داشته باشند لذا با تلاش فراوان همکاران در دو حوزه مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه و اداره کل عفو و بخشودگی این کار صورت گرفت.

وی بیان داشت: سامانه اطلاعات موثر اشخاص در جهت تحقق عدالت الکترونیکی ایجاد شد و از همکاران در این رابطه تشکر می‌کنم.

مدیر کل عفو و بخشودگی سجل قضایی گفت: سامانه اطلاعات و سوابق اشخاص از اطاله دادرسی جلوگیری می‌کند و سلامت روانی را در پی دارد.

در پایان این مراسم تفاهم‌نامه همکاری بین رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه و  اداره کل عفو و بخشودگی سجل قضایی قوه قضاییه منعقد شد.
مرجع : میزان
کد مطلب : ۲۷۱۴۰۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين