کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

آیا تماشای زیاد تلویزیون زوال عقل می‌ٱورد؟

25 فروردين 1398 ساعت 18:35

پژوهشگران در بریتانیا و آلمان نسبت به تماشای روزانه و طولانی مدت تلویزیون به ویژه به سالمندان هشدار می‌دهند. تحقیقات نشان می‌دهد که حتی استفاده از اینترنت به اندازه تماشای تلویزیون تاثیر منفی بر حافظه نمی‌گذارد.آ‌ی‌تی‌من- جامعه نورولوژی (عصب‌شناسی) آلمان سال‌هاست که درباره رابطه تماشای تلویزیون و بیماری دمانس (زوال عقل) تحقیق می‌کند. این موسسه علمی در موضع‌گیری خود نسبت به نتایج تحقیقی که در همین زمینه در بریتانیا صورت گرفته، به این جمع‌بندی می‌رسد: تحقیقات نشان می‌دهند که بیماری دمانسی که بر اثر تماشای زیاد تلویزیون پدید می‌آید می‌تواند نشانه‌های خاصی داشته باشد.

گروهی از پژوهشگران بریتانیایی برای چندین سال رفتار هزاران نفر از افراد بالای ۵۰ سال را هنگام تماشای تلویزیون زیر نظر گرفته و بررسی کردند.

آنها به این نتیجه رسیدند که افرادی که بیش از سه ساعت و نیم در روز تلویزیون تماشا می‌کنند حافظه کلامی یا گفتاری (verbal memory) ضعیف‌تری نسبت به دیگران دارند. این حافظه برای اطلاعاتی است که با واژه‌ها یا نقل قول‌ها بیان می‌شود. به گفته پژوهشگران جامعه نورولوژی آلمان، ضعیف‌تر بودن حافظه کلامی افراد یاد شده ربطی به کمبود حرکت، اعتیاد به الکل یا دیگر خصوصیات ندارد.

مطالعات دیگر نیز نشان داده‌اند که حتی استفاده از اینترنت به اندازه تماشای تلویزیون تاثیر منفی بر حافظه نمی‌گذارد. احتمالا چون تماشا کردن تلویزیون نسبت به گشتن در اینترنت حالت منفعل‌تری دارد.

در آلمان مردم به طور متوسط روزانه بیش از سه ساعت تلویزیون نگاه می‌کنند. پژوهش محققان بریتانیایی همچنین نشان داده که افراد بیکار بیشتر تلویزیون تماشا می‌کنند. همچنین شمار زنان و نیز کسانی که سطح تحصیلات پایین‌تری دارند یا به لحاظ اجتماعی در انزوا هستند در میان کسانی که روزانه به مدت طولانی تلویزیون نگاه می‌کنند بیشتر است. از همین روست که جامعه نورولوژی آلمان توصیه می‌کند که به خصوص افراد مسن‌تر برای آنکه به لحاظ روحی سالم بمانند باید از تماشای طولانی‌مدت تلویزیون خودداری کنند.

این در حالی است که تحقیقات قبلی محققان نیز نشان می‌دهد که افرادی که سه ساعت یا بیشتر از زمان خود را در طول روز صرف تماشای تلویزیون می‌کنند نسبت به کسانی که روزانه یک ساعت یا کمتر تلویزیون تماشا می‌کنند دو برابر بیشتر در معرض مرگ زودرس هستند. دلیل چنین موضوعی این است که تماشای تلویزیون یک فعالیت بدون تحرک است.

تماشای تلویزیون ممکن است که منجر به پرخوری و بدتر شدن وضعیت فیزیکی شود. در حین تماشای تلویزیون ممکن است که بیش از حد مواد غذایی مصرف کنید، زیرا ذهن شما درک نخواهد کرد معده‌تان پر شده است. این امر منجر به چاقی و سایر مشکلات مرتبط به آن خواهد شد.

 


کد مطلب: 271657

آدرس مطلب :
https://www.itmen.ir/report/271657/آیا-تماشای-زیاد-تلویزیون-زوال-عقل-می-ٱورد

ITMen
  https://www.itmen.ir