۰
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

برای تحریم و قطع احتمالی اینترنت آماده‌ایم

تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۶
برای تحریم و قطع احتمالی اینترنت آماده‌ایم

آی‌تی‌من- محمدجواد آذری جهرمی درباره این جلسه گفت: در جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، وزارت ارتباطات گزارشی از عملکرد 18 ماهه خود در دستیابی به سند تدوین الزامات بخش زیرساخت شبکه ملی اطلاعات ارایه داد.
 
به گزارش خانه ملت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: در سال 94 مقام معظم رهبری شبکه ملی اطلاعات را در 3 لایه دسته بندی کردند؛ لایه زیرساخت، لایه خدمات و لایه محتوا. تاکنون اسناد مربوط به بخش زیرساخت این شبکه در شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسیده و حکم قانون دارد. دستاوردها و چارچوب‌هایی که وزارت ارتباطات باید به آنها دست یابد، مشخص شده است.
 
وی گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در ابتدای دوره وزارت، برنامه‌ای داده بود که ظرف 2 سال سند تدوین الزامات شبکه ملی اطلاعات محقق و اهداف آن اجرایی خواهد شود. در جلسه امروز گزارش کاملی درباره تمامی بندهای این سند و دستاوردهای وزارتخانه در حوزه زیرساخت شبکه ملی اطلاعات ارایه شد.
 
وی افزود: گزارش کلی حاکی از این است که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به 80 درصد اهداف سند تدوین الزامات شبکه ملی اطلاعات دست یافته است، البته برای اجرای شبکه ملی اطلاعات باید اقدامات لازم در هر سه لایه انجام شود.
 
آذری جهرمی به نامه مقام معظم رهبری در سال 94 به رییس جمهور پرداخت و گفت: در این نامه ایشان مشخص کردند چه دستگاه‌هایی در لایحه خدمات و محتوا مسوول هستند، بنابراین باید گزارش دستگاه‌های مسوول در این زمینه نیز ارایه شود تا مشخص شود این دستگاه‌ها در لایه خدمات و محتوا چه اقداماتی انجام داده‌اند و بتوان برآورد کلی از توسعه شبکه اطلاعات داشت.
 
وزیر ارتباطات با بیان اینکه تمام وظایف مربوط به شبکه ملی اطلاعات برعهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیست، گفت: بخش زیرساخت برعهده ماست و ما براساس سند مدون شورای عالی فضای مجازی به دستاوردهای خوبی رسیدیم.
 
تشکیل کارگروه مقابله با تحریم‌های آمریکا
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: بخشی از جلسه کمیسیون صنایع و معادن به بررسی تهدیدات و تروریسم سایبری دولت آمریکا در برابر جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با کسب و کارهای ایرانی در فضای مجازی اختصاص پیدا کرد. چراکه با یکجانبه گرایی‌های اخیر دولت آمریکا فشارهایی بر این کسب و کارها تحمیل شده است.
 
آذری
جهرمی با بیان اینکه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تمهیدات و ابتکار عمل‌هایی برای مقابله با اقدامات آمریکا مانند حذف اپلیکیشن‌های ایرانی در گوشی‌های آیفون اندیشیده است،  افزود: ما برای مقابله با این تهدیدات از یک سال پیش در مرکز ملی فضای مجازی کارگروهی تشکیل دادیم و انواع سناریوها، تهدیدات و تحریم‌ها در این کارگروه مورد بررسی قرار گرفت و راهکارهای لازم اتخاذ شد.
 
وی با بیان اینکه بخش زیادی از این تحریم‌ها در یکسال گذشته اعمال شده است، گفت: اگرچه تمام خدمات ابری‌های دنیا، به شرکت‌های داخلی ارایه خدمات را متوقف کردند، اما فضای مجازی ما دچار اختلال نشد.
 
تدوین سناریوهای لازم برای قطع اینترنت در ایران
این عضو کابینه روحانی ادامه داد:  برای قطع اینترنت سناریوهای لازم اتخاذ شد. برای موضوعات اخیر پیش آمده نیز وزارت ارتباطات راهکارهای لازم را به دستگاه‌های قانونی اعلام و از سوی رئیس جمهور ابلاغ شد، بنابراین به زودی ابتکارات وزارت ارتباطات در برابر تحریم‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود.
 
آذری جهرمی با بیان اینکه با همدلی همه دستگاه‌های مسوول در این حوزه اهداف مورد نظر در توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور محقق شود، تصریح کرد: از مجلس و نمایندگان محترم به جهت پیگیری‌های مستمر قدردانی می‌کنم.
 
ارجاع موضوع گوشی‌های توقیفی به سران قوا
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره 600 هزار گوشی همراه که در گمرک مانده‌اند نیز توضیح داد: پرونده 600 هزار گوشی توقیفی به جلسه سران سه قوه ارجاع شد، چرا که اختلافی میان دستگاه قضا و دولت درباره آزادسازی این گوشی‌ها ایجاد شده بود.
 
وی درباره کم فروشی‌ها و گرانفروشی برخی شرکت‌های اینترنتی نیز گفت: شکایت‌های متعددی از مردم درباره کم‌فروشی در اینترنت به ما رسیده است، اگر چه گزارش‌های رسمی و اپراتورها این ادعا را رد کردند، اما گروهی ویژه مامور شد تا به صورت مخفیانه سرویس‌های اینترنتی را در نقاط مختلف کشور خریداری کرده و حجم اینترنت ارایه شده، را اندازه‌گیری کند. براساس گزارش تنظیم مقررات در شرکت‌های اینترنتی کم فروشی 5 تا 8 درصدی رخ می‌دهد، اسامی شرکت‌های متخلف معرفی شده و پول‌های اضافی دریافت شده به مردم باز می‌گردد.
 
توضیحاتی درباره سرویس‌های خدمات ارزش افزوده

آذری جهرمی درباره شکایت‌های مردم درباره کم‌فروشی در شارژ سیم‌کارت‌های اعتباری تلفن همراه، گفت: گروه‌های مخفی نیز کم فروشی در این نوع شارژها را مشاهده نکردند، اما بررسی کیس‌های میدانی نشان داد مردم شارژ می‌خرند اما این شارژ سریع تمام می‌شود، به همین دلیل احساس می‌کنند کم‌فروشی اتفاق افتاده، غافل از اینکه برخی سوءاستفاده گران تحت عنوان سرویس‌های ارزش افزوده از شارژ آنها سوءاستفاده می‌کنند.
 
وزیر ارتباطات افزود: برای شناسایی این سرویس‌ها مردم باید ستاره 800 مربع (#800*) را شماره‌گیری کنند تا اگر ناخواسته عضو سرویس‌های خدمات ارزش افزوده شده اند، از آنها خارج شوند تا شارژ آنها بی دلیل استفاده نشود.
 
شناسایی عاملان قمار اینترنتی
در همین رابطه عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی توضیح داد: جهرمی اعلام کرد، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ۶ هزار برهم زننده فضای مجازی- منافی عفت و قمار- شناسایی کرده و به دستگاه‌های قضایی معرفی کرده است.
 
عبدالله رضیان نماینده مجلس در تشریح جزییات جلسه کمیسیون صنایع با وزیر ارتباطات گفت: وزیر ارتباطات گزارشی درباره وضعیت شبکه ملی اطلاعات ارایه کرد.
 
نماینده مردم قائم شهر در مجلس در این باره به مهر گفت: وظیفه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد زیرساخت‌های فنی لازم برای استفاده از فضای مجازی است که اقدامات مناسبی در این زمینه انجام شده است؛ به جای گوگل، پارسی جو (موتور جست‌وجوگر) راه‌اندازی شده است که می‌تواند بیش از ۸ میلیون صفحه را پشتیبانی کند.
 
وی ادامه داد: در گذشته گوشی‌های تولید داخل نیم درصد بازار را در دست داشت اما در حال حاضر سهم گوشی‌های تولید داخل به ۸ درصد رسیده است.
 
وزارت ارتباطات در تدارک طراحی اندروید ایرانی
همچنین حسینی کیا، عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع با بیان اینکه حمله به شبکه ملی اطلاعات از ۳۳ میلیون به ۱۲۱ میلیون افزایش پیدا کرده است، گفت: شبکه ملی اطلاعات باید ظرفیت وسیعی برای مقابله با این حمله‌ها داشته باشد.
 
وی با بیان اینکه حجم شبکه ملی اطلاعات از ۳.۵ ترابایت بر ثانیه به ۱۸۵ ترابایت بر ثانیه رسیده است، اقزود: وزارت ارتباطات در حال طراحی اندروید ایرانی است تا گوشی‌های وارداتی از این سیستم عامل استفاده کنند.

 
مرجع : خانه ملت
کد مطلب : ۲۷۱۹۶۷
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين