۰

کشف ویرانه های تمدن گمشده در اعماق دریا با واقعیت افزوده

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۰۱
کشف ویرانه های تمدن گمشده در اعماق دریا با واقعیت افزوده
آیتیمن- طرح پژوهشی موسوم به i–MARECULTURE در اروپا سیستمی برای گردشگری زیر آب طراحی کرده است که با فناوری واقعیت مجازی و واقعیت افزوده کار می کند و هدفش شناساندن میراث فرهنگی اروپاست. 
محققان اروپایی این فناوری را در باکولی در استان ناپل ایتالیا آزمایش می کنند. «بایا» در خلیج ناپل حدود دو هزار سال پیش یکی از اقامتگاه های مشهور رم باستان بود. گردشگران برای بازدید از بقایای این شهر باستانی با تبلت زیر آب می روند.
فابیو برونو، دانشیار نمونه سازی مجازی در دانشگاه کالابریا درباره امکانات این تبلت می گوید: غواص با تبلت می تواند موقعیت خودش را زیر آب تشخیص بدهد. این کار به طور معمول امکان پذیر نیست زیرا سیگنال های جی پی اس زیر سطح آب کار نمی کند. 
تبلت در یک محفظه ضدآب قرار می گیرد. سیگنال های صوتی را از چراغ های زیر آب دریافت می کند. غواص با کمک اپلیکیشن مخصوصی که روی تبلت نصب شده موقعیت دقیق خود را روی نقشه تشخیص می دهد.
فابیو برونو، دانشیار نمونه سازی مجازی در دانشگاه کالابریا درباره اپلیکیشن مکان یابی روی این تبلت به یورونیوز می گوید: روی تبلت نقشه ای وجود دارد که نشان می دهد کجا هستید، چه چیزهایی را می توانید ببینید و خرابه های زیر آب بازمانده چه چیزی هستند. همچنین برای اولین بار توانستیم از فناوری واقعیت افزوده زیر آب استفاده کنیم. 
این اپلیکیشن، نقشه شهر مدفون شده زیر آب را به صورت سه بعدی روی صفحه نمایش تبلت بازسازی می کند. به این ترتیب غواص می تواند در ویرانه های غرق شده به طور مجازی سفر کند.  
غواص– گردشگر همچنین می تواند کدهای کیو آر را همراه خود زیر آب ببرد و با اسکن کردن آن، اطلاعات بیشتری درباره محل به دست بیاورد.
دیمیتریوس اسکارلاتوس، دانشیار تصویرسنجی از دانشگاه صنعتی قبرس می گوید: همه غواصی بلد نیستند و نمی توانند از سایت های باستانی زیر آب بازدید کنند. می خواهیم از ابزارهای دیگر واقعیت مجازی استفاده کنیم تا اطلاعات مربوط به سایت های باستانی در اختیار افراد بیشتری قرار بگیرد. برای استفاده از این فناوری و بازدید از شکوه تمدن گمشده زیر آب، گردشگر مجبور نیست غواصی بلد باشد.
در موزه باستان شناسی می بینیم که این سیستم چگونه روی خشکی کار می کند. کاربر با این عینک واقعیت مجازی می تواند بدون اینکه مجبور باشد غواصی یاد بگیرد شکوه گذشته شهر مدفون زیر آب را کشف، یا اینکه در زمان حال از ویرانه های شهر بازدید کند. این فناوری در موزه ها، مدارس و حتی در خانه قابل استفاده خواهد بود.
سلما ریزویچ، استاد گرافیک کامیپوتر از دانشگاه سارایوو از محققانی است که با این طرح همکاری می کنند. او می گوید: می توانید در میان اشیائی قدم بزنید که امروز دیگر وجود ندارند، می توانید داستان آن ها را بشنوید و شخصیت های تاریخی را ببینید. این فناوری تجربه ای عمیق را در گردشگران و مردم عادی قرار می دهد که بسیار با ارزش است و در عین حال گران هم نیست.

 استفاده از فناوری واقعیت مجازی برای آموزش روش های حفاری
کاربرد این فناوری به کشف شگفتی های میراث فرهنگی دنیای زیر آب اختصاص ندارد. می توان از آن برای اکتشافات باستان شناسی زیر آب و آموزش تکنیک های حفاری نیز استفاده کرد.
هدف از این طرح تنها افزایش سطح آگاهی عمومی نسبت به میراث فرهنگی نیست بلکه ابزاری است که در اختیار باستان شناسان و مدیران موزه قرار می گیرد تا تکنیک ها و روش های حفاری را سریع تر یاد بگیرند.

 
کد مطلب : ۲۷۰۰۲۰
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين