۰

پروژه «برنرز لی» برای تمرکز زدایی از وب

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۴۷
پروژه «برنرز لی» برای تمرکز زدایی از وب
آیتی‌من - تیم برنرزلی قصد دارد با راه اندازی یک پروژه کدباز جدید که سالید (Solid) نام دارد، کنترل اطلاعات کاربران را در اختیار خود آنها قرار دهد. البته پدر وب نخستین کسی نیست که برای حفظ اطلاعات شخصی دست به کار شده است. 
بسیاری از افراد به طور جدی دچار و درگیر این مساله شده اند که اطلاعات شان را برای خودشان قفل کنند، تا دست غول های اینترنتی به آنها نرسد. علاوه بر این، این روزها یافتن حفره های امنیتی، رسوایی حریم خصوصی و فاش شدن داده های شخصی تقریبا به پای ثابت فید خبری روزانه افراد تبدیل شده است. حال با توجه به سابقه تاریک غول های فناوری در محافظت از داده های ما، مشخص است که دیگر جایی برای اعتماد به آنها و اشتراک گذاری بی محابای اطلاعات با این شرکت ها وجود ندارد. 
پس چاره کار چیست؟ روش های بسیاری وجود دارد تا بتوانید از داده های خود محافظت کنید. اما باید بدانید که همه این روش ها مشکلات اساسی دارد و این است که اطلاعات شما باز هم به صورت غیرقابل اطمینانی در دستان شخص ثالثی قرار می گیرد. با این حال به نظر می رسد که برنرزلی چاره ای برای این کار دارد و حال که خودش این دنیای مجازی را برای ما ساخته، خودش نیز می خواهد آن را برای ما محافظت کند. 
وی در این مورد می گوید: من همیشه باور داشتم که دنیای وب متعلق به همه است. این تنها دلیلی است که من و دیگران شدیدا برای محافظت از آن مبارزه می کنیم. تغییراتی که انجام دادیم، دنیای بهتر و متصل تری فراهم آورده است، اما علیرغم تمام دستاورهای مثبت مان در این زمینه، دنیای وب امروزی به یک موتور بی عدالت و تفرقه انداز تبدیل شده است؛ به این معنا که هر که زور و قدرت بیشتری دارد، اطلاعات و کنترل اینترنت در دستان اوست. 
وی می افزاید: معتقدم که امروز به بحرانی ترین مقطع رسیده ایم و تغییرات قدرتمند برای بهتر کردن این شرایط نه تنها ممکن است، بلکه لازم محسوب می شود.
گفتنی است که سالید پروژه ای با هدف تغییر مدل کنونی در جایی است که کاربران مجبورند اطلاعات شخصی خود را دو دستی به غول های دیجیتال تقدیم کنند تا خدماتی از آنها دریافت کنند. سالید به ما اختیار خواهد داد تا داده های مان را خودمان کنترل کنیم و تعادلی در این حوزه ایجاد کنیم. 
این برنامه به صورت کامل با نسخه های پیشین وب سازگاری دارد. هر کدام از مشخصات این سیستم به تنهایی ویژگی های اضافی دیگری را پدید می آورد. با این حال، اگر تمام قابلیت های آن را با یکدیگر به کار گیرید، فرصت های هیجان انگیز بسیاری برای وب سایت ها و اپلیکیشن ها به وجود خواهد آورد.
این برنامه دنیای وب را به یک فضای مشترک برای خواندن و نوشتن تبدیل خواهد کرد و کننترل داده ها را از صاحبان خدمات اینترنتی خواهد گرفت و به کاربرانش برمی گرداند.

 
مرجع : ZDNet
کد مطلب : ۲۷۰۱۴۵
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين