۰

حضور مسوولان در شبکه های اجتماعی ممنوع است

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۴۸
حضور مسوولان در شبکه های اجتماعی ممنوع است

محسن اسماعیلی در هفتمین همایش نقش پژوهش در فرآیند قانون گذاری، اظهار کرد: اگر قانون خوب است، باید قابلیت اجرا در جامعه را هم داشته باشد. مهم کارآمدی قانون است کما این که نظارت بر اجرای قانون و پایبندی بر آن نیز جزو فرآیند قانون گذاری به شمار می آید.

وی اضافه کرد: اگر قانون تصویب شود و در رده مسوولان کشور حرمت نداشته و زیرپا گذاشته شود کیان مجلس و روح قانون گذاری لطمه می خورد.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان تاکید کرد: معنایی ندارد که استفاده از فلان شبکه ممنوع باشد، اما همه ما در آن فعالیت داشته باشیم. چه طور در این شرایط انتظار دارید که مردم به مصوبات ما عمل کنند، در حالی که شب نشده خودمان مصوبات را نقض می کنیم. اگر قانون خوب است برای همه خوب بوده و اگر بد است برای همه بد است. باید قانون را مقدس شمرد.

وی با بیان این که در زمان شکل گیری مرکز پژوهش ها صحبت از نیاز وجود چنین مرکزی بود، گفت: اکنون ما در مرحله ای هستیم که باید به سمت آینده پژوهی رفته و از آینده نگری عبور کنیم. بدان معنا که پیش از این آینده را حدس می زدیم و براساس آن تقنین می کردیم. امروز گفتمان عوض شده، نباید آینده را حدس زد بلکه باید آینده را بسازیم و با این نگاه جلو برویم.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان توضیح داد: گاهی قانون خوب نوشته می شود، اما با واقعیات اجتماعی سازگار نیست، لذا مجبور می شویم که قانون را منسوخ کرده و یا به آن توجه نکنیم یا این که اجرایی شده که آن هم خسارت بار است، لذا باید قبل و بعد از قانون گذاری را دید.

وی خاطر نشان کرد: امروز میزان اظهارنظر کسانی که دست شان در عمرشان به کیبورد نخورده درباره فضای مجازی کشور از همه اظهارنظرهای مدیر عامل مایکروسافت بیشتر است. این حساسیت ها خوب است ولی وقتی جواب می دهد که آینده پژوهی کرده باشیم.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان ادامه داد: ما نمی توانیم جلوی واقعیات بایستیم، باید واقعیات را پذیرفت و به دنبال تعامل و نه تقابل بود.

به گفته اسماعیلی اگر مرکز پژوهش ها بتواند اقدامات و فناوری را مدیریت کند و تحولات داشته باشد، موفق خواهد بود. ما نیازمند تحول هستیم. باید فرآیند قانون گذاری را تفسیر کنیم. اگر قرار است کشور ما در منطقه و جهان نقش منحصربه فردی ایفا کند بدون آینده پژوهی ممکن نیست. آینده پژوهی هم بدون امکانات و در نظر گرفتن شرایط هم میسر نخواهد بود.
 
مرجع : ايسنا
کد مطلب : ۲۷۰۸۲۷
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين