۰

هوش مصنوعی جای پزشکان را می گیرد؟

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۵۰
هوش مصنوعی جای پزشکان را می گیرد؟

فناوری امروزی از این پتانسیل برخوردار است تا در تشخیص بیماری، از پزشکان دقیق تر عمل کند. همین امر درباره مداخلات جراحی نیز صحت دارد و در این حوزه، یک روبات برنامه نویسی شده می تواند در انجام برخی از اعمال، از انسان ها بهتر عمل کند.

در واقع تحلیل بالا، نتیجه کار دکتر «یورگ گولدهان» است که در مؤسسه کاربردی سازی علوم پزشکی واقع در شهر زوریخ در سوئیس مشغول به کار است. گلدهان در مقاله ای که در ژورنال پزشکی انگلیس منتشر کرده، به این مطالب پرداخته است.

دلیل اینکه دکتر گلدهان به این نکات می پردازد، این است که توسعه ماشین های هوشمند و ظرفیت تقریباً نامحدود آنها برای پردازش داده ها و یادگیری متعاقب آن، به این معناست که آنها می توانند با سرعت هایی به مراتب بیشتر از انسان ها، به انجام کار بپردازند.

افزون بر این، اکنون میزان بیشتری از داده ها گردآوری می شود که این امر منجر به افزایش سریع دانش شده و ماشین ها نیز برای تطابق با تازه ترین تحولات و انجام بهترین اقدامات، اکنون از آمادگی بالایی برخوردار هستند.

بیشتر این داده ها، از برنامه های بهداشت و درمان، دستگاه های پایش فردی و سوابق پزشکی الکترونیکی استخراج می شود. 

دکتر گلدهان می گوید یادگیری ماشین، با تبعیض ها یا موانعی که یادگیری انسانی آنها را تجربه می کند (همچون تفاوت های فرهنگی)، روبرو نیست.

این در حالی است که پژوهش های متعدد نشان می دهند که در یادگیری ماشین و هوش مصنوعی نیز حب و بغض هایی وجود دارند. این مشکلات می توانند حاصل روش آموزش به ماشین باشد؛ مثل پیش داوری و ذهنیت شخص برنامه نویس. اغلب گفته می شود که استفاده فزاینده از کامپیوتر، با اهمیت رابطه میان بیمار و پزشک، در تعارض قرار دارد.

با اینکه دکتر گلدهان، خود به این مطلب اذعان دارد، ولی خاطرنشان می کند که ماشین ها و سیستم ها می توانند قابل اعتمادتر از انسان ها باشند.

دکتر گلدهان در ادامه می گوید کامپیوترها می توانند در آموزش پزشکی مفید واقع شوند و از پتانسیل بهبود نتایج و کیفیت اقدامات پزشکی نیز برخوردارند.
 
مرجع : ايتنا
کد مطلب : ۲۷۰۸۳۱
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين