۰

وعده بانک مرکزی برای تعیین تکلیف رمزارزها

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۲۶
وعده بانک مرکزی برای تعیین تکلیف رمزارزها

ناصر حکیمی گفت: رمز ارزها مانند هر پدیده دیگری هم تهدید دارد هم فرصت؛ طبیعی است به صورت فرهنگی و سنتی و شاید بخاطر یک عکس العمل عادی انسانی، دربرابر تغییر مقاومت می کنیم.

وی افزود: رمز ارزها در مقولاتی مانند پولشویی، رصد ناپذیر بودن برخی از تراکنش ها، خروج ارز، اخلال در سیستم پولی مخاطراتی دارند که برکسی پوشیده نیست اما از طرفی فرصت هایی را برای سیستم بوجود می آورد که بتوانیم با استفاده از آن نظام های جایگزین مبادلات پولی را ایجاد کنیم.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با تاکید براینکه رمز ارزها شفافیت فوق العاده ای در مبادلات پولی ایجاد می کند، تصریح کرد: همچنین رمز ارزها می تواند موجب Securitize (ایمن سازی) دارایی های غیر مولد هم باشد.

وی با بیان اینکه، رمز ارز باتوجه به شفافیتی که به همراه دارد، فرصت های استثنایی در اختیار سیستم پولی قرار می دهد، افزود: این مساله مخصوصا در خصوص نقدپذیر کردن یا قابل معامله کردن دارایی ها، راه حل دیگری در حال حاضر وجود ندارد.

حکیمی راه حل هایی که مبتنی بر نهادسازی باشد را بسیار پیچیده دانست و گفت: به همین دلیل این امر تاکنون محقق نشده است. ولی بلاکچین با حذف نهاد واسط و میانی می تواند توسعه این محصولات را در قالب رمز ارز و سایر محصولات خیلی راحت انجام دهد.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی تاکید کرد: بنابراین بیش از هرچیز دیگری ضمن اینکه باید این هوشمندی را داشته باشیم که مخاطرات و تهدیدها را شناسایی کرده و در مقابل آن سیاست های مناسب را اتخاذ کنیم نباید فرصت ها را به خاطر مخاطرات از دست دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که بانک مرکزی قبلا از اعلام سیاست های این بانک برای رمز ارزها تا پایان شهریور ۹۷ خبر داده بود ولی در عمل خبری از بانک مرکزی در این خصوص حداقل رسانه ای نشد، علت چه بود؟ گفت: برنامه ریزی ما این بود که سیاست بانک مرکزی در خصوص رمز ارزها تا آخر شهریور امسال اعلام شود، سیاست ها حتی تدوین هم شده است منتهی با توجه به مشغولیت های زیادی که نهادهای تصمیم گیر در این خصوص دارند، هنوز این سیاست ها در صف بررسی است.

حکیمی گفت: واقعیت این است که از نظر فنی و تدوینی، کار در همان بازه زمانی شهریور ماه به یک جمع بندی رسیده بود ولی از آن زمان به بعد توسط سیاست گذار و افرادی که باید در این خصوص تصمیم گیری کنند، در صف بررسی است.
 
مرجع : بانک مرکزی
کد مطلب : ۲۷۱۰۴۶
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما