۱
۰
واکنش مدیرکل حقوق مصرف‌کننده رگولاتوری به سخنان وزیر ارتباطات:

مشکلی در فروش حجم بسته‌های اینترنتی وجود ندارد

تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۵۲
مشکلی در فروش حجم بسته‌های اینترنتی وجود ندارد
 
آی‌تی‌من - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در کرمان با بیان اینکه در اینترنت ثابت کسی حجم فروشی نمی‌کند و سرعت مطرح است گفت: بعضی‌ها اینترنت ۸ گیگ به مردم می‌فروشند اما 2 گیگ بیشتر تحویل نمی‌دهند.

در همین رابطه سیدمحمد امامی، مدیرکل حفاظت از حقوق مصرف‌کننده رگولاتوری در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با صورتحساب‌های جدیدی که برای مشترکان همراه اول پس از صورتحساب اشتباه صادر شد گفت: ما با توجه به شکایت‌های مردمی که توسط سامانه ۱۹۵ دریافت می‌کنیم، در مرحله رسیدگی به شکایت‌ها این صورتحساب‌ها را دوباره بررسی می‌کنیم که آیا صورتحساب‌هایی که مجدداً برای مشترکان صادر شده است با توجه به ایرادی که قبلاً در آن وجود داشت، درست است. این اقدامات در مرحله رسیدگی انجام می‌شود که ما تاکنون در این رابطه مدرکی مبنی بر این که مجدداً اشتباهی رخ داده باشد پیدا نکردیم ولی این موضوع همچنان درحال بررسی است و درصورت وجود مدرکی مبنی بر تخلف، حتماً آن را اعلام می‌کنیم.

مدیرکل حفاظت از حقوق مصرف‌کننده رگولاتوری همچنین درخصوص افزایش قیمت بسته‌های اینترنت و مبلغ مالیات بر ارزش افزوده گفت: مشترکان اپراتورها مبلغی را تحت عنوان مبلغ ارزش افزوده باید پرداخت کنند که هر چقدر مبلغ پایه بیشتر شود، به تبع آن مالیات بر ارزش افزوده هم بیشتر خواهد شد. مالیات بر ارزش افزوده همان 9درصد است و در این خصوص گزارش تخلفی برای افزایش درصد مالیات بر ارزش افزوده به ما نرسیده است.

امامی درباره اظهارات وزیر ارتباطات مبنی بر کم فروشی بعضی از شرکت‌های اینترنتی گفت: در این خصوص باید بررسی‌های لازم صورت گیرد که این بررسی در چند روز آینده انجام و نتیجه اعلام خواهد شد. اما طبق آمارهای به دست آمده از تست‌های سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که گزارش آن در چهارشنبه هفته گذشته دریافت شد، در بحث حجم بسته‌های فروخته شده مشکلی وجود ندارد و تنها اختلاف ۵ درصدی وجود دارد که آن هم به دلیل طبیعت تکنولوژی و IP است که در مواقعی سرعت کم و زیاد می‌شود.

مدیرکل حفاظت از حقوق مصرف‌کننده سازمان تنظیم مقررات در همین خصوص توضیح داد: در واقع بخشی از این خطا مربوط به PAY LOADهاست؛ به طور مثال زمانی که شما فایلی به حجم ۱۰۰ مگ را از سایتی دانلود می‌کنید حجمی که برای دانلود این فایل  استفاده می‌شود، 105 مگ است. این ۵ مگ اختلاف به دلیل اُوِرهد دانلود است؛ به این صورت که حجمی در ابتدا و انتهای این بسته اضافه می‌شود تا انتقال فایل صورت گیرد. پس زمانی که شما فایل ۱۰۰ مگی را دانلود می‌کنید، باید یک بسته ۱۰۵ مگی خریداری کنید چراکه حجم فایل مورد نظر شما با یک حجمی تحت عنوان هدر و فوتر جمع می‌شود و سپس دانلود می‌شود و این مساله از دید ما مشکلی ندارد. بررسی‌ها برای مورد خاصی که وزیر ارتباطات به آن اشاره کردند صورت خواهد گرفت و نتیجه اعلام می‌شود.

در همین حال محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، عصر دیروز در توییتی بار دیگر بر ادعای خود مبنی بر کم فروشی شرکت‌های اینترنتی صحه گذاشت.

وی در این توییت نوشت: در بازرسی‌های مخفی و بدون اطلاع شرکت‌های اینترنتی، متاسفانه کم فروشی 8 درصدی برخی شرکت‌ها در برخی استان‌ها تایید شده است.

آذری جهرمی با بیان اینکه حق الناس را اعاده می‌کنیم، افزود: جزییات را سازمان تنظیم مقررات منتشر خواهد کرد.

اقدامات
انجام شده در مقابله  با پیامک‌های مزاحم

مدیرکل حفاظت از حقوق مصرف‌کننده رگولاتوری درخصوص پیامک‌های مزاحم و اقدامات صورت گرفته در این خصوص نیز توضیح داد: در این زمینه اقدامات خیلی زیادی انجام شده است.  پیامک‌های مزاحم به صورت کلی به دو دسته مهم تقسیم می‌شوند؛ یکی پیامک‌هایی که از شماره‌های شخصی ارسال می‌شود و دوم پیامک‌هایی که از سرشماره‌ها ارسال می‌شود. دسته اولی که با ارسال پیامک‌های تبلیغاتی مزاحمت ایجاد می‌کنند با شماره #۸۰۰* مسدود می‌شود و ما مشکلی در این خصوص نداریم و شکایت‌ها از این موضوع خیلی خیلی محدود است. این شماره‌ها بعد از اعلام شکایت مشترکان سریعاً توسط اپراتورها  مسدود می‌شوند.

امامی درخصوص نحوه برخورد با شماره‌های متخلف ادامه داد: دستورالعمل تغییر در بدنه اپراتورها برای برطرف کردن  این مشکل صورت گرفته است. از آنجایی که اپراتورها با شرکت‌هایی که این خدمات را ارائه می‌کنند، قرارداد بسته‌اند، اگر تخلفی از سمت سازمان تنظیم مقررات رادیوئی یا خود اپراتور گزارش شود، اپراتور می‌تواند طبق قراردادی که دارد، پنالتی را از شرکت cp دریافت و جریمه مقرر را برای آن شرکت اعمال کند. در واقع می‌توان گفت موضوع کاملاً تحت کنترل اپراتور و سازمان تنظیم مقررات است و مشکلی در این زمینه نداریم.

مدیرکل حفاظت از حقوق مصرف‌کننده سازمان تنظیم مقررات در رابطه با دسته دوم گفت: موضوع اصلیِ شکایت‌ها، پیامک‌هایی است که از شماره‌های شخصی ارسال می‌شود؛ در این زمینه نیز اقدامات زیادی صورت گرفته است. یکی از این اقدامات سامانه SNS است که با استفاده از این سامانه تعداد پیامک‌هایی که به صورت آماری برای یک شخص ارسال می‌شود شناسایی و سپس مسدود می‌شود و همچنین آستانه گذاشتن برای ارسال پیامک‌ها نیز انجام شده است. برخورد با کسانی که این سیم‌کارت‌ها را در اختیار افراد قرار می‌دهند نیز انجام شده است و حدود ۴۶ دفتر متخلف در این زمینه، دسترسی‌هایشان محدود شده است. در سامانه شکایت هم شکایت‌های مشترکان را دریافت می‌کنیم و مشترکان می‌توانند شماره‌هایی را که برایشان مزاحمت ایجاد می‌کنند، به سامانه ۱۹۵ گزارش کنند و پس از بررسی تخلف توسط این سامانه شماره موردنظر مسدود می‌شود.

وی گفت: این‌ها بخشی از اقداماتی است که توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی انجام شده است اما از آنجایی که این قضیه توسط شماره‌های شخصی انجام می‌شود، این موضوع نمی‌تواند در کنترل ۱۰۰٪ ما باشد اما پیشرفت‌های خیلی خوبی در این زمینه صورت گفته است که باعث کاهش قابل توجه میزان شکایت‌ها نیز شده است.

امامی ادامه داد: تعداد پیامک‌هایی که از سال گذشته تاکنون قطع شده، حدود ۱۲۰ هزار شماره پیامک است و روند قطع شماره‌ها طی یک ماه و نیم اخیر کاهش پیدا کرده است. همچنین در سایت cra.com شمارنده‌ای وجود دارد که تعداد پیامک‌های مسدودی را نمایش می‌دهد و از کاهش روند مسدودسازی این کانتر می‌توان نتیجه گرفت که میزان شکایت‌ها و رفتارهای متخلفانه در این خصوص کاهش پیدا کرده است. درمجموع یکی از موضوعاتی که خیلی روی آن کار می‌شود بحث SMS  و سامانه flad manegment  است که در آن  روال‌های کشف تخلف را ارتقا می‌بخشیم و از لحاظ فنی روندی رو به جلو دارد و در حال بروزرسانی‌های بهتر است.
کد مطلب : ۲۷۱۸۹۴
نظرات شما
شهال
Germany
اره .....تا قبل تحریم این مشکل در همراه اول نبود من دقیقا دارم این حرف رو از روی همون اپ همراه اول میزنم.تا قبل تحریم شما وقتی فایل 1000مگی رو دانلود میکردی در حدود همون 1000مگ حالا 50مگ بالا پایین از حجمت کم میشد بعد از تحریم یهو این مقدار 200مگ به بالا شد.خیلی بیشتر فکر کنم 300مگا بایت .اونوقت این کذاب از 5درصد صحبت میکنه؟من از گیلان هستم حداقل 10-بار این موضوع با اپراتور مطرح شد ولی هربار جواب امد بررسی شده و حجم بسته کاملا تمام شده.جوابی کاملا بی ربط به درخواست بنده.به جای این اراجیف با یک شماره همراه اول از گیلان بسته میخریدید و فایلی با حجم معین دانلود و با مقدار کاهش در حجم بسته مقایسه میکردید.ولی خوب در این جا همه فقط پول مفت میگیرن و تنها لب میجنبانن کسی واقعا کار ی انجام نمیده.حالا اقای وزیر از کار اطلاعاتی و مخفی اینا صحبت میکنن.نبازی به این ارتیست بازیها نیست اخوی .من با همین اپ بی مصرفتون متوجه کم فروشی و سرقت از اموال ملت شدم مثل خیلی دیگه از هموطنام.ضمنا تذکر به چه دردی میخوره خاطی باید به اشد مجازات سرقت از اموال ملت متهم بشه.ایا یک حقوقدان در این مملکت نیست این پرونده رو حقوقی و از تکرار همچین غلطهایی جلوگیری گنه.اعتماد ملت به سیستم ظاهرا کمترین ارزشیواسه اساتید نداره
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين