۰

قیمت ارز کاهش یافت اما گوشی ارزان نشد

تاریخ انتشار
شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۱
قیمت ارز کاهش یافت اما گوشی ارزان نشد

آی‌تی‌من- از حدود یک ماه پیش قیمت ارز در بازار با روند نزولی همراه شد و حالا تقریبا به نرخ ثابتی رسیده است، اما همچنان قیمت‌ بسیاری از اجناس یا در حال افزایش است یا با همان قیمت بالا در بازار به فروش می‌رسد. در این میان بازار موبایل از جمله بازارهایی است که روند کاهش قیمت ارز در آن تاثیری نداشته و همچنان با نرخ قبل به فروش می‌رسد.

بر این اساس بسیاری از فروشندگان بازار معتقدند به دلیل اینکه اجناس‌شان را از قبل با نرخ دلار بالا خریداری‌ کرده‌اند حالا نمی‌توانند با ضرر به فروش برسانند. از سوی دیگر می‌گویند اعتمادی به ثبات بهای ارز در بازار ندارند و احتمال افزایش قیمت‌ها هست و اگر اجناس‌شان را امروز با قیمت پایین عرضه کنند در آینده قدرت خرید جنس جدید را نخواهند داشت.

بر این اساس رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی، گوشی، تلفن همراه و لوازم جانبی نیز با بیان اینکه هنوز قیمت تلفن همراه با کاهش قیمت ارز روند نزولی به خود نگرفته است، گفت: بازار تلفن همراه نیاز به افزایش عرضه محصول دارد و شرایط به گونه‌ای است که قدرت انتخاب مصرف‌کنندگان کاهش یافته است.

به گفته ابراهیم درستی، بازار تلفن همراه نسبت به گذشته در شرایط بهتری به سر می‌برد اما بارها اعلام شده که اگر واردکننده بتواند سهم بازار را تأمین کند، مشکلات بازار حل خواهد شد که در کنار واردکنندگان و نمایندگی‌ها پیشنهاد شده، واحدهای صنفی دارای جواز کسب به واردات و تأمین نیاز بازار ورود کنند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی، گوشی، تلفن همراه و لوازم جانبی ادامه داد: متأسفانه عرضه تلفن همراه از سوی شرکت‌ها و واحدهای صنفی به صورت اجباری و سبد کالا شده و شرایط را به سمتی سوق داده که مصرف‌کننده نهایی آن‌چنان قدرت انتخاب برای خرید ندارد.

وی خاطرنشان کرد: واردکننده در حال حاضر سود ۱۷ تا ۱۸ درصدی برای عرضه محصولات در نظر گرفته که اگر واردکننده میزان سود خود را کاهش دهد، تأثیر قابل توجهی در کاهش قیمت تمام شده محصولات خواهد داشت.

درستی در پاسخ به این سوال که تأمین ارز واردات از چه منبعی خواهد بود، گفت: واردکنندگان در حال حاضر از ارز آزاد و ارز حاصل از صادرات برای واردات تلفن همراه استفاده می‌کنند و باید شرایطی حاکم شود که حجم واردات افزایش یابد تا میزان عرضه از تقاضا پیشی گرفته و در نهایت قیمت کالا کاهش یابد.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی، گوشی، تلفن همراه و لوازم جانبی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی قیمت تلفن همراه متناسب با کاهش ارزش دلار روند نزولی به خود نگرفته است.

 
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۷۲۵۶۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين