۰

هشدار بانک مرکزی درباره افزایش سایت‌ها و درگاه‌های پرداخت تقلبی

تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۳
هشدار بانک مرکزی درباره درگاه های پرداخت جعلی
هشدار بانک مرکزی درباره درگاه های پرداخت جعلی

آی‌تی‌من- بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای نسبت به افزایش تعداد سایت‌های جعلی و درگاه‌های تقلبی هشدار داد.

در این اطلاعیه آمده است:«به اطلاع هم‌میهنان گرامی می رساند این بانک در راستای صیانت و محافظت از دارایی مشتریان و به منظور مقابله با سایت های جعلی و جلوگیری از فیشینگ درگاه های پرداخت همواره اقدام به شناسایی درگاه‌های تقلبی و پیگیری جهت مسدودسازی و غیرفعال شدن این درگاه‌های می‌نماید.

درگاه‌های جعلی پرداخت یا فیشینگ توسط مجرمان سایبری به منظور سرقت اطلاعات کارت مردم، طراحی شده و در اینترنت بارگذاری می‌شوند.

با توجه به اینکه اطلاعات کارت (شماره کارت، رمز دوم، تاریخ انقضا و کد CVV2 ) برای انجام تراکنش‌های کارتی اینترنتی مانند خرید و انتقال وجه کارت به کارت استفاده می‌شود، مجرمان همواره سعی در سرقت این اطلاعات با فریب مردم از طریق صفحات فیشینگ را دارند.

بانک مرکزی با همکاری بانک‌ها و موسسات اعتباری و شرکت‌های ارایه دهنده خدمات پرداخت اقدامات پیشگیرانه متعددی برای حفاظت از دارایی شهروندان در برابر این نوع کلاهبرداری ها به انجام رسانده اند که از آن جمله می‌توان به تجمیع درگاه‌های پرداخت معتبر ذیل دامنه شاپرک بکارگیری گواهی‌های امنیتی معتبر، ارایه رمز دوم پویا به مشتریان و رصد و پایش مستمر درگاه های پرداخت در فضای مجازی اشاره کرد.

 به موازات اقدامات پیشگیرانه فوق، این بانک با همکاری بانک‌ها و موسسات اعتباری، شرکت های ارایه دهنده خدمات پرداخت و شرکت های تابعه خود با رصد شبکه‌های اجتماعی و بهره گیری از قابلیت‌های مراکز رصد و پایش درگاه‌های شبکه پرداخت کشور و نیز تعامل با نهادهایی نظیر دادستانی، پلیس فتا و مرکز ماهر اقدام به مسدود سازی تعداد زیادی سایت جعلی کرده است.

در پایان از مشتریان بانک‌ها و موسسات اعتباری که اقدام به انجام تراکنش‌های اینترنتی می‌کنند درخواست می‌شود ضمن توجه به اعتبار درگاه‌های مورد استفاده در فضای مجازی از رمز دوم پویا که توسط بانک‌ها و موسسات اعتباری ارایه می‌شود استفاده کنند. امید است اقدامات انجام شده در کنار ارتقاء آگاهی عموم مشتریان بانک‌ها موجبات کاهش اقدامات مجرمانه در فضای مجازی را فراهم آورد».

 
کد مطلب : ۲۷۲۹۱۷
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين