۰
وزارت بهداشت منتشر کرد

دستورالعمل شناسایی اپ‌ها و سامانه‌های کرونا

برنامه‌های کاربردی اجازه ندارند کدملی، شماره تلفن و یا سایر اطلاعات کاربر را دریافت کنند
تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۵۳
دستورالعمل شناسایی اپ‌ها و سامانه‌های کرونا
دستورالعمل شناسایی اپ‌ها و سامانه‌های کرونا
 
آی‌تی‌من- حمیدرضا صفی‌خانی در این نامه آورده است: با توجه به راه‌اندازی سامانه‌های نرم‌افزاری و برنامه‌های کاربردی متعدد در خصوص بیماری کرونا و به منظور شناسایی، هماهنگی و هم‌افزایی سامانه‌های مورد تایید، به پیوست دستورالعمل شناسایی و معرفی سامانه‌ها/برنامه‌های کاربردی مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در رابطه با موضوع کرونا جهت استحضار و دستور اقدام لازم ارسال می‌شود.

دستورالعمل شناسایی و معرفی سامانه‌ها / برنامه‌های کاربردی مورد تأیید وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در رابطه با موضوع کرونا به این شرح است:

1- تمام سامانه‌ها (websites) و برنامه‌های کاربردی (applications) باید منطق و الگوریتم برنامه خود شامل سؤالات، پاسخ‌ها و مکانیزیم طبقه بندی و ارایه توصیه را مطابق دستورالعمل ستاد کرونا پیاده‌سازی کنند.

2- شرکت‌ها بعد از اطمینان از انطباق منطق برنامه خود با دستورالعمل ستاد کرونا، لازم است تأییدیه انطباق را از معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دریافت کنند.

3- برای این منظور ضروری است ضمن مراجعه به اطلاعیه فراخوان شناسایی و ساماندهی کسب وکار‌ها نسبت به ثبت اطلاعات مورد تقاضا اقدام کنید.

4- سامانه‌ها / برنامه‌های کاربردی اجازه ندارند کدملی، شماره تلفن و یا سایر اطلاعات کاربر را دریافت و یا ذخیره نمایند.

5- همچنین در صورت قرار گرفتن کاربر در وضعیت زرد و قرمز طبق دستورالعمل ستاد کرونا، باید کاربر را برای رجیستری و پیگیری وضعیت سلامت خود بصورت متمرکز به سامانه غربالگری کرونا هدایت کنند.

6- بعد از فرآیند انطباق، سامانه/برنامه کاربردی در مدت 24 ساعت از زمان تایید انطباق توسط معاونت بهداشت، از نظر فنی توسط مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مورد بررسی قرار گرفته و در صورت تأیید شدن نماد ستاد کرونا به آن‌ها اختصاص می‌یابد.

7- فهرست سامانه‌ها / برنامه‌های کاربردی دارای نماد در درگاه غربالگری کرونا به عموم مردم اطلاع رسانی می‌شود.
 
هشدار پلیس در مورد سایت‌ها و اپ‌های جعلی
در همین رابطه و در روزهای اخیر رییس پلیس فتای تهران بزرگ نسبت به احتمال کلاهبرداری از طریق برخی از سایت‌ها و اپلیکیشن‌های تست کرونا خبر داد.

سرهنگ تورج کاظمی ‌دراین‌باره گفت:‌ به دنبال نگرانی شهروندان از شیوع ویروس کرونا در کشور، برخی از شهروندان به دنبال راهکارهایی هستند تا بدون نیاز به مراجعه به مراکز درمانی از وضعیت سلامتی خود مطلع شوند در این میان نیز برخی از سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها برای تشخیص اولیه این بیماری ایجاد شده که بیشتر با هدف کاهش وسواس و موج نگرانی بی‌مورد از ابتلا به کرونا فعالیت می‌کند.

وی ادامه داد:‌ در این میان ممکن است برخی از افراد سودجو نیز بخواهند از طریق طراحی سایت‌ها و اپلیکیشن‌های این چنینی اقدام به کلاهبرداری از شهروندان یا سوءاستفاده از اطلاعات شخصی آنان کنند که در همین راستا لازم است یکسری نکات و مسائل ایمنی از سوی شهروندان مورد توجه قرار گیرد.

کاظمی ‌با تاکید بر اینکه تنها سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی که از سوی وزارت بهداشت تأییدیه داشته باشد، قابل اطمینان است، گفت:‌ شهروندان باید توجه داشته باشند که برای تست کرونا در فضای مجازی هیچ نیازی به پرداخت پول حتی به میزان اندک وجود ندارد و چنین سایت‌ها و نرم‌افزارهایی حتما با هدف سوءاستفاده ایجاد شده است، لذا نباید به آن اعتماد کنند.

رییس پلیس فتای تهران بزرگ ادامه داد:‌ همچنین این احتمال وجود دارد که برخی از این نرم‌افزارها قصد سوءاستفاده از اطلاعات شخصی کاربران را داشته باشند، از این رو شهروندان به هیچ عنوان نباید اطلاعات شخصی و خصوصی خود را در این فضا بارگذاری کنند.

وی از شهروندان خواست که خبرهای مربوط به کروناویروس را نیز از مراجع معتبر دریافت کنند. همچنین هنگام دریافت نرم‌افزارها توجه داشته باشند که به هیچ عنوان به فایل‌های ناشناس در کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی مراجعه نکنند؛ چرا که ممکن است فایل مذکور بدافزار بوده و به تلفن همراه آسیب بزند.

 
کد مطلب : ۲۷۳۴۹۵
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين