۰
گزارش نقشه و مسیریاب نشان حاکی است

افزایش ۳.۵ برابری سفرهای خرداد در مقایسه با نوروز

تاریخ انتشار
شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۶
افزایش ۳.۵ برابری سفرهای خرداد در مقایسه با نوروز بر اساس گزارش نقشه و مسیریاب نشان
افزایش ۳.۵ برابری سفرهای خرداد در مقایسه با نوروز بر اساس گزارش نقشه و مسیریاب نشان

آی‌تی‌من- نقشه و مسیریاب نشان در فروردین ماه گزارشی را منتشر کرد که از کاهش ۷۱ درصدی مسافرت‌های نوروزی (نسبت به سفرهای نوروز ۹۸) به دلیل شیوع کرونا خبر می‌داد. حال تیم نشان اعلام می‌کند که در مجموع در ۳ دوره تعطیلات رسمی در خرداد ماه، میانگین روزانه مسافرت‌ها در ۹ محور‌ مهم کشور ۳.۵ برابر بیشتر از سفرهای نوروزی بوده‌ است؛ سفرهایی که البته در زمان نوروز با محدودیت‌هایی نیز همراه بودند. اما اکنون با نبود محدودیت‌های تردد بین شهری، سفرها افزایش قابل توجهی داشته‌اند. ضمن آن‌که هنوز تابستان به عنوان فصل اصلی سفر برای خانواده‌های ایرانی پیش رو است.


این در حالی است که هنوز درباره پایان یافتن موج اول شیوع کرونا و آغاز موج دوم بیماری کووید-۱۹، بین کارشناسان اختلاف نظر وجود دارد و آمارهای رسمی وزارت بهداشت نیز حکایت از آن دارند که وضعیت کرونا در چندین استان کشور وخیم است. با این وجود افزایش رفت‌وآمد بین شهری، گواه آن است که این شرایط می‌تواند به انتقال بیشتر این ویروس دامن بزند.

 آمارهای رسمی وزارت بهداشت هم حکایت از آن دارد که در روز دوشنبه ۹ تیر ماه، ۱۶۲ نفر جان خود را به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ از دست داده‌اند؛ رقمی که بالاترین آمار رسمی مربوط به قربانیان کرونا از ابتدای ورود این ویروس به ایران است.

توزیع سفر در محورهای مهم کشور

بر اساس گزارش نشان مشخص می‌شود که در بین ۹ مسیر مهم سفر در خرداد ماه، محور «تهران-قم»، ۳۰ درصد از حجم سفرها را به خود اختصاص داده است و پس از آن محور‌ «کرج- رشت» با ۱۹ درصد و «تهران-همدان» نیز با ۱۶ درصد بیشترین سفرها را به خود اختصاص داده‌اند.
در نمودار بالا می‌توانید توزیع سفر در محور‌های اصلی کشور در خرداد ماه را مشاهده و مقایسه کنید.
 
مقایسه نسبت سفرهای خرداد و نوروز در محور‌های مهم کشور
 

در نمودار فوق میزان سفر در محورهای مهم کشور در تعطیلات رسمی خرداد با تعطیلات نوروز مقایسه شده است. برای مثال می‌توان دید که محور «تهران-قم»، در خرداد ماه شلوغ‌ترین محور بوده است. البته از ذکر این نکته نباید غافل شد که محور «تهران-قم»، کریدور خروجی تهران بوده و علاوه بر شهر قم، سفرها به سمت اصفهان، کاشان، یزد، بندرعباس و... نیز از این مسیر انجام می‌شود. این نمودار به خوبی نشان می‌دهد که در مقایسه با نوروز ۹۹، محور «تهران-قم» ۳.۵ برابر شلوغ‌تر بوده است.

محور دیگری که در رتبه دوم پرتردد‌ها قرار می‌گیرد، «کرج-رشت» است که باز هم در تعطیلات رسمی خرداد ماه، آمارهای قابل توجهی را به خود اختصاص داده و در مقایسه با دوران نوروز، ۴.۵ برابر افزایش سفرها را شاهد بوده است. محور «تهران-همدان» نیز که در ایام نوروز و بر اساس گزارش قبلی نشان، پر رفت‌وآمدترین محور شناخته شده بود، در خرداد ماه سومین محور پرتردد کاربران مسیریاب نشان بوده است.

در این میان کم‌ترددترین محورها «اصفهان-یزد» و «اصفهان-شیراز» بوده‌اند. هر چند که این محورها نیز نسبت به نوروز تقریبا ۳ برابر افزایش سفر داشته‌اند.

علت افزایش تردد ۱۶.۵ برابری در محور «کرج-چالوس» در مقایسه با ایام نوروز، این است که این محور در دوران نوروز با محدودیت‌های شدیدی روبه‌رو شد. با تمام این موارد اما، محور «کرج-رشت» شلوغ‌تر از «کرج-چالوس» بوده است.

نشان و رعایت حریم خصوصی
نقشه و مسیریاب نشان ۵ میلیون کاربر فعال دارد که آمارهای فوق از بررسی مسیریابی همین کاربران به دست آمده است. کاربران جهت استفاده از نقشه و مسیریاب نشان، نیازی به ارائه‌ی هیچ اطلاعات هویتی ندارند و بدون داشتن حساب کاربری می‌توانند از تمام قابلیت‌های نقشه و مسیریاب استفاده کنند. ساختن یک حساب کاربری و ورود به آن، در نقشه و مسیریاب نشان کاملا اختیاری است و صرفا به کاربر کمک می‌کند تا بتواند نقشه را شخصی سازی و اطلاعات مورد نظر خود را برای آینده ذخیره‌سازی کند.


 
کد مطلب : ۲۷۳۷۶۱
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما