۰
مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بررسی کرد

راهکارهای تامین تبلت برای دانش‌آموزان نیازمند

تاریخ انتشار
دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۴۳
راهکارهای تامین تبلت برای دانش‌آموزان نیازمند
راهکارهای تامین تبلت برای دانش‌آموزان نیازمند

آی‌تی‌من-  در  گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس آمده است؛ با شیوع کرونا، مدارس اولین جایی بودند که تعطیل شدند و آموزش از راه دور ازجمله آموزش تلویزیونی جایگزین حضور در مدارس شد. نظر به نواقص آموزش تلویزیونی مبنی بر تعاملی نبودن و عدم طی فرایند کامل یاددهی ـ یادگیری، آموزش مجازی در کنار آموزش تلویزیونی جایگزین حضور در مدارس شد.

با این حال، آموزش مجازی نیازمند ابزار و زیرساخت‌هایی است که طبق برآورد حدود سه میلیون و 500 هزار دانش‌آموز به ویژه در مناطق عشایری و روستایی و دانش‌آموزان تحت پوشش نهادهای حمایتی از این امکان محروم هستند که این عدالت آموزشی را خدشهدار می‌کند.
از یک سو، با توجه به اظهارات مقامات ستاد ملی کرونا پاییز و زمستان با شرایط ویژهای در مواجهه با این مخاطره در پیش است و با توجه به همپوشانی آنفلوانزا و کرونا این نگرانی‌ها بیشتر احساس می‌شود. ازسوی دیگر، ضرورت دسترسی همه دانش‌آموزان به امکانات و زیرساختهای آموزشی جهت تحقق عدالت آموزشی و برخورداری از کیفیت مناسب آموزشی و پرورشی و تحقق اصل سی‌ام قانون اساسی ایجاب می‌نماید تا دولت نسبت به تأمین و تهیه ابزار آموزش به شیوه مجازی یعنی تبلت دانش‌آموزی به گونه‌ای اقدام نماید که درصورت نبود ساختارهای و ابزارهای الکترونیکی لازم چون گوشی هوشمند و دسترسی به اینترنت با سرعت مناسب با نصب برنامه‌های نرم‌افزاری و محتوای الکترونیکی و چندرسانه‌ای آموزشی و پرورشی با تأیید سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی درسی مبتنی بر سند تحول بنیادین هیچ دانش‌آموزی از آموزش محروم نباشد.

با توجه به ضرورت امر پیشنهاد می‌شود در قالب الحاق یک بند به تبصره  9 قانون بودجه سال 1399  کل کشور، سازمان برنامه و بودجه مکلف شود با تغییر و جابه‌جایی اعتبارات ردیف‌های (1803002000 )  برنامه خدمات رفاهی، فرهنگی و ورزشی به دانشجویان (1803048000 ) برنامه خدمات رفاهی، فرهنگی و ورزشی به دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی تا سقف 4000000 میلیون ریال و 50 درصد منابع هزینه‌ای ردیف‌های 27-530000 (مالیات بر ارزش افزوده سهم ورزش) و 50 درصد منابع ردیف 530000-55) ) موضوع ماده  78 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت 2 و 40 درصد اعتبارات هزینه‌ای ردیف 56-730000 دستگاه‌های مذکور در جدول 7-1 و 80 درصد منابع ردیف 28 تغذیه و امور رفاهی دانشجویان جدول بند «الف» تبصره  14 قانون بودجه سال 1399 کل کشور، اعتبارات مذکور را جهت تأمین رایانک (تبلت) دانش‌آموزی برای دانش‌آموزان نیازمند تا سقف سه میلیون 500 هزار دستگاه با اولویت دانش‌آموزان عشایری، روستایی و تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی در قالب برنامه مستقل منعکس شده تا به صورت یارانه تسهیلات یا کمک بلاعوض به این موضوع اختصاص یابد.

همچنین وزارت آموزش و پرورش مکلف شود در قالب یک بسته محتوایی ـ نرم افزاری آموزشی و پرورشی، سامانه شاد، محتوای چندرسانه‌ای و سامانه‌های آموزشی خود و بخش غیردولتی دارای مجوز از سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی را بر دستگاههای مزبور نصب و در اختیار دانش‌آموزان قرار دهد.

افزون بر این، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف شود تا سیم کارت دانش‌آموزی با اینترنت پاک، امن و ارزان مورد نیاز دستگاه‌های مزبور را با همکاری اپراتورها تأمین نماید. 10 درصد از درآمد حاصل از فروش اینترنت موضوع این حکم، جهت تأمین محتوای آموزشی و پرورشی در اختیار سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی قرار می‌گیرد. در کنار این مهم سازمان صداوسیما نسبت به اعالم فراخوان عمومی ‌جهت تأمین تجهیزات مزبور از محل کمک‌های مردمی، بهصورت رایگان همکاری کند. همچنین الزم است دستورالعمل اجرایی این قانون درخصوص فرایند شفاف اجرای مناقصه تأمین ابزارهای مورد نیاز، تشخیص دانش‌آموزان نیازمند، ضمانت اجرایی بهرهبرداری از رایانک)تبلت) توسط دانش‌آموزان و ضمانت اجرایی تحویل رایانک )تبلت) به دانش‌آموزان توسط وزارت آموزش و پرورش، وزارت ارتباطات و فناوری اطالعات و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تهیه شود.

با توجه به عدم دسترسی بسیاری از دانش‌آموزان به تجهیزات و امکان‌های آموزش مجازی پیشنهاد می‌شود از طریق رایزنی با دولت طی یک هفته آتی نسبت به ارایه لایحه و یا از طریق طرح پیشنهادی مجلس نسبت به تأمین تجهیزات آموزش مجازی )تبلت) و برقراری عدالت آموزشی اقدام شود.
 
مرجع : خانه ملت
کد مطلب : ۲۷۴۳۵۶
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين