۰

خنک کردن تلفن همراه با نوارهای گرافیتی

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۸
خنک کردن تلفن همراه با نوارهای گرافیتی
خنک کردن تلفن همراه با نوارهای گرافیتی

آی‌تی‌من-  پایگاه اینترنتی نیواطلس گزارش داد، گرافیت، کربن طبیعی است که نرم و سیاه و براق بوده و در مغز مداد و صنعت کاربرد دارد. نوارهای گرافیتی نقش مهمی‌در خنک نگاه داشتن بسیاری از وسایل الکترونیکی دارند؛ این نوارها با قابلیت عالی هدایت حرارتی خود، برای خنثی سازی گرمای تولید شده توسط دستگاه‌های الکترونیکی که در اطراف ما قرار دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.  

دکتر جی. دئوکار که ریاست تیم این مطالعه جدید را بر عهده داشت، گفت: روش مورد استفاده برای ساخت این نوارهای گرافیتی که در آن از پلیمر به عنوان یک ماده منبع استفاده می‌شود، پیچیده و بسیار پُرمصرف است.

وی و همکارانش در دانشگاه «علوم و فناوری ملک عبدالله عربستان سعودی» بر روی روشی کارآمدتر برای تولید این نوارهای گرافیکی خنک کننده کار کرده اند. روشی که این محققان استفاده کردند شامل استفاده از ورقه‌های نیکل به عنوان کاتالیزور برای تبدیل گاز داغ متان به گرافیت است. با استفاده از این روش، نوارهای گرافیتی که در سطح ورقه‌های نیکل ایجاد می‌شوند تنها ۱۰۰ نانومتر ضخامت دارند. (۱۰۰۰ نانومتر معادل یک میکرومتر است).

صفحات که محققان آنها را «نوارهای گرافیتی با ضخامت نانومتر»  (NGFs) عنوان می‌کنند با قرار دادن مواد در دمای حدود ۹۰۰ درجه سانتی گراد (هزار و ۶۵۲ درجه فارنهایت) تولید شدند.

این نوارهای گرافیتی بسیار نازک‌تر از نوارهای گرافیتی با ضخامت میکرومتر هستند که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرند اما هنوز از گرافن‌های تک لایه‌ای ضخیم ترند. محققان می‌گویند، تولید این نوارهای گرافیتی با ضخامت نانومتر ارزان قیمت است و از درجه ای از انعطاف پذیری و استحکام برخوردارند  که هیچ یک از این مواد آن را ندارد.

از این ورقه‌های رسانا و نیمه شفاف می‌توان در مواردی دیگری غیر از خنک نگه داشتن دستگاه‌های تلفن همراه نیز استفاده کرد. محققان می‌گویند، ماهیت همه کاره آنها، می‌تواند آنها را به عنوان اجزای سلول‌های خورشیدی یا حسگرهایی مورد استفاده قرار دهد که گاز NO2 را تشخیص می‌دهند.

مشروح این تحقیق در مجله Nanotechnology and Scientific Reports منتشر شده است.

 
مرجع : ايرنا
کد مطلب : ۲۷۴۵۳۵
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين