۰

فنلاند پرچم دار محاسبات کوانتومی ‌جهان می‌شود

تاریخ انتشار
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۴
فنلاند پرچم دار محاسبات کوانتومی ‌جهان می‌شود
فنلاند پرچم دار محاسبات کوانتومی ‌جهان می‌شود

آی‌تی‌من- فیزیکدان‌های دانشگاه آلتو و مرکز پژوهش‌های فنی VTT فنلاند، در ماه اکتبر در مجله نیچر (Nature) دستگاه کوچکی را به جامعه علمی‌ معرفی کردند که می‌تواند مقدار انرژی را به شکل بی‌سابقه‌ای اندازه‌گیری کند.

نویسندگان این مقاله نشان دادند که‌ این دستگاه تشخیص تابش حرارتی (بولومتر) از نظر تئوری به‌اندازه‌ای دقیق است که می‌تواند تک‌تک فوتون‌های ریزموج را با سرعت فوق‌العاده بالایی (حدود ۱۰۰ برابر بیشتر از دستگاه‌های قبلی) شناسایی کند.

این پیشرفت می‌تواند توسعه کامپیوترهای کوانتومی ‌را تسریع کند زیرا اندازه‌گیری انرژی بیت‌های کوانتومی ‌یکی از مولفه‌های اصلی در کامپیوترهای کوانتومی‌به حساب می‌آید.میکو موتونن، از پژوهشگران مرکز VTT، عنوان می‌کند که ترکیب دقت و سرعت بی‌سابقه‌این دستگاه ممکن است استفاده آن را برای خواندن حافظه کامپیوترهای کوانتومی مافوق‌هادی یا سیگنال‌های رادار کوانتومی ‌ممکن کند.زمینه‌ این نوآوری حدود یک دهه قبل ایجاد شده بود. وی می‌گوید در این مسیر مراحلی کلیدی پشت سر گذاشته شده است؛ مثلاً استفاده از گرافین در ابعاد اتمی‌به جای فلزات، که امکان تشخیص ذرات کوچک انرژی را فراهم می‌کند یا تلاش برای گرم کردن قسمت سیمی‌بولومتر که برای خواندن از آن استفاده می‌شود.دولت فنلاند اهمیت این حوزه را تشخیص داده و برای پایه‌ریزی اکوسیستم کوانتومی‌ و دستیابی به اولین کامپیوتر کوانتومی ‌در فنلاند، بودجه‌ای را تخصیص داده است.

مرکز VTT در ماه مه‌این برنامه را معرفی کرد.

آنتی واسارا، مدیرعامل VTT، یادآور شد: پیشرفت‌های محاسبات کوانتومی‌ باید به جوامع کمک کند تا مسائلی را حل کنند که هم‌اکنون حل کردنشان برای ابررایانه‌ها غیرممکن است؛ مثل همه‌گیری‌هایی مشابه کووید-۱۹.

وی افزود: کامپیوترهای کوانتومی‌می‌توانند ویروس‌ها و داروها را به دقت مدل‌سازی کنند یا مواد جدیدی را طراحی کنند که طراحی آن‌ها با روش‌های سنتی ممکن نیست.واسارا گفت: شرایط کنونی باعث می‌شود سرمایه‌گذاری در حوزه محاسبات کوانتومی ‌و فناوری‌های جدید دیگر اهمیت بیشتری پیدا کند، زیرا این فناوری‌ها به جوامع مختلف کمک می‌کنند که سریع‌تر بتوانند از بحران اقتصادی ناشی از همه‌گیری بهبود پیدا کنند.بخش خصوصی هم در زمینه محاسبات کوانتومی‌مشغول فعالیت است. IQM فنلاند در ماه ژوئن اعلام کرد که به منظور تجاری‌سازی سخت‌افزار کوانتومی از طریق طراحی مشترک و همچنین توسعه بزرگ‌ترین تیم سخت‌افزاری کوانتوم صنعتی اروپا (با افزودن یک مهندس در هفته) مبلغی بالغ بر ۲۰ میلیون یورو دریافت کرده است.حدود سه چهارم این مبلغ از سرمایه‌گذاران و باقی آن از Business Finland و EIC Accelerator  دریافت شده است.
 
مرجع : پژوهشگاه فضای مجازی
کد مطلب : ۲۷۴۶۱۱
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين