۰

کلاهبرداری از ۱۴۰ نفر در سایت دیوار

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۳
کلاهبرداری از ۱۴۰ نفر در سایت دیوار
کلاهبرداری از ۱۴۰ نفر در سایت دیوار

آی‌تی‌من-  سردارعزیزاله ملکی گفت: با اعلام شکایت تعدادی از شهروندان در شهرستان بندرانزلی مبنی بر کلاهبرداری از آنها از طریق سایت دیوار، بررسی موضوع در دستور پلیس قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در تحقیقات پلیس مشخص شد، از شاکیان با شیوه و شگرد مشابه و با پیش ثبت نام برای سفر‌های زیارتی و سیاحتی ارزان در سایت دیوار کلاهبرداری شده است، گفت: کارشناسان پلیس فتا پس از اقدامات فنی و تخصصی متهمان این پروندها را شناسایی و طی یک عملیات غافلگیرانه با هماهنگی مرجع قضایی آنها را در شهرستان بندر انزلی و رشت دستگیر کردند.فرمانده انتظامی ‌استان گیلان با بیان کشف ۵ دستگاه گوشی تلفن همراه، ۴۰ عدد کارت بانکی، ۳۲ میلیون ریال وجه نقد و ۲۵ عدد سیم‌کارت از مخفیگاه متهمان گفت: متهمان با درج آگهی با قیمت وسوسه‌انگیز با مضمون تور لحظه آخر و سفر زیارتی به عتبات عالیات در سایت دیوار، از قربانیان بیعانه دریافت و پس از اخاذی از چندین نفر، سیم‌کارت خود را تعویض و مجددا با مشخصات دیگری اقدام به درج آگهی می‌کردند.

این مقام ارشد انتظامی ‌ادامه داد: متهمان ۳۲، ۴۰، ۴۷ و ۵۰ ساله در تحقیقات پلیس به ۱۴۰ فقره کلاهبرداری به ارزش ۲ میلیارد ریال از طریق سایت دیوار در شهرستان بندر انزلی و استان‌های دیگر اعتراف و با تکمیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مرجع قضائی معرفی شدند.

سردار ملکی در پایان با بیان عدم اعتماد به افراد ناشناس در فضای مجازی گفت: عده‌ای از کاربران تصور می‌کنند اگر آگهی دهنده شماره حساب و یا شماره تلفن و آدرس خود را در سایت درج کند، می‌توان به او اعتماد کرد اما این تصور اشتباه بوده زیرا ممکن است، اطلاعات شخص دیگری مورد سوء‌استفاده قرار گرفته باشد.

در همین رابطه اما درج آگهی در سایت دیوار برداشت 82 میلیونی را رقم زد که پلیس خراسان رضوی رد فرد کلاهبردار را زد. رییس پلیس فتای استان خراسان رضوی از شناسایی و دستگیری عامل کلاهبرداری در سایت واسطه گر اینترنتی دیوار خبرداد.

سرهنگ جواد جهانشیری، رییس پلیس فتا استان خراسان رضوی گفت: با توجه به شکایت یکی از شهروندان مبنی بر برداشت غیر مجاز از حسابش به مبلغ 82 میلیون ریال، رسیدگی به موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

سرهنگ جواد جهانشیری ادامه داد: کارشناسان پلیس فتا در بررسی‌های نخست دریافتند شاکی جهت فروش خودرو خود در سایت دیوار اقدام به درج آگهی کرده ودقایقی بعد متوجه پیامی‌از سوی سایت دیوار می‌شود که جهت ثبت آگهی از وی درخواست 2000 تومان وجه کرده بود. لذا شاکی جهت ثبت آگهی خود بلافاصله روی لینک کلیک کرده و با درج اطلاعات حساب بانکی خود دقایقی بعد متوجه خالی شدن حساب خود می‌شود.

این مقام انتظامی‌افزود: با توجه به ترفند بکاررفته در برداشت غیر مجاز و خالی شدن حساب شاکی، رد متهم در فضای سایبری مورد شناسایی قرار گرفت و با اقدامات فنی و پلیسی متهم در شهر مشهد شناسایی شد. این مجرم سایبری پس از دستگیری به جرم خود اعتراف کرد و با ندامت از بزه ارتکابی خود کسب منفعت مالی از کاربران ناآگاه سایت‌های وسطه گر را علت اصلی جرم خود دانست.رییس پلیس فتا استان با بیان شیوع این نوع از کلاهبرداری در سایت‌های واسطه گر اینترنتی نظیر دیوار و شیپور به شهروندان و کاربران فضای سایبری توصیه کرد: به منظور پیشگیری از فیشینگ و هرگونه برداشت غیر مجاز کافی است شرایط درج آگهی در سایت را مطالعه سپس اقدام به درج آگهی کنند.
مرجع : ایلنا
کد مطلب : ۲۷۵۲۲۰
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين