۰
غیبت عجیب میلیاردر چینی

بنیان‌گذار «علی‌بابا» ناپدید شد

تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۷
بنیان‌گذار «علی‌بابا» ناپدید شد
بنیان‌گذار «علی‌بابا» ناپدید شد

آی‌تی‌من- به دنبال گزارش‌هایی مبنی بر مفقود شدن جک ما، بار دیگر ویدئوها و مطالبی دست به دست می‌شود که ادعا می‌کنند مالک علی بابا خودکشی کرده یا اینکه در زندان چین گرفتار است.

گروه علی بابا یک شرکت تجارت الکترونیکی چینی است که در زمینه‌های فروشگاه‌ اینترنتی، سیستم خرده‌فروشی و رایانش ابری فعالیت می‌کند؛ در سال 2012 دو پرتال علی بابا 1.1 تریلیون یوان معادل 170 میلیارد دلار فروش داشته است که ‌این رقم بیشتر از مجموعه فروش دو رقیب خود یعنی آمازون و eBay است!

جک ما اخیراً بعد از انتقادات صریحی که از دولت چین انجام داده بود، به طرز عجیبی از انظار عمومی ‌ناپدید شده است؛ در همین زمینه رویترز گزارش کرده که در دو ماه گذشته وی در انظار عمومی ‌ظاهر نشده است و عدم حضور او به عنوان داور در فینال برنامه تلویزیونی قهرمانان تجارت در آفریقا سوال‌برانگیز شده است.

بلومبرگ نیز گزارش کرده است به دلیل عدم حضور بنیانگذار علی بابا در فینال مسابقه تلویزیونی کارآفرینی، لوسی‌پنگ مدیر اجرایی این شرکت چینی جایگزین او شد.

روزنامه فاینشنال‌تایمز اما دلیل غیبت جک ما در این برنامه تلویزیونی را تداخل برنامه‌های این میلیاردر عنوان کرده بود؛ گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر اینکه ناپدید شدن جک ما به سخنرانی وی در ماه اکتبر ربط دهد،‌ وجود دارد، بنیانگذار علی بابا در شانگهای با انتقاد از قوانین بانکی چین، خواستار تغییر این قوانین و اصلاحات اساسی در ساختار بانکی چین شده بود.

جک ما در روزهای گذشته به خاطر برخورد دولت چین با امپراتوری اقتصادی علی بابا در چین، در معرض توجه رسانه‌ها قرار گرفته بود و اوایل دی‌ماه نیز دولت چین علیه یکی از شرکت‌های تحت امر او، یک پرونده ضدانحصار تشکیل داد؛ این قوانین سختگیرانه دولت چین چند هفته بعد از انتقاد تند جک ما از سیستم قانونگذاری چین اعمال شد  که در همین راستا جک ما در کنفرانسی در شهر شانگهای، قوانین بانکداری چین را منسوخ‌شده و نامناسب برای نوآوری سالم توصیف کرده بود.

جک ما با 60 میلیارد دلار، ثروتمندترین مرد چین بود اما درآمد آن در بازه 2 ماهه به خاطر قوانین سختگیرانه دولت، 12 میلیارد دلار کم شده است؛ Guo Wengui یکی از میلیاردرهای چینی است که در سال 2014 از چین فرار کرده و به آمریکا پناهنده شده بود که خود را نیز افشاگر مفاسد دولت چین معرفی کرده است، وی مدعی شده که جک ما در یک سال آینده یا زندانی شده یا سر به‌ نیست خواهد شد، چرا که دولت چین می‌خواهد شرکت Ant زیرمجموعه علی‌بابا را در اختیار خود بگیرد!

هفته گذشته دولت چین دستور داد تا گروه Ant که مالک بزرگ‌ترین پلتفرم پرداخت دیجیتال یعنی Alipay است،‌ به خاطر آنچه نامناسب‌بودن مدیریت کلان شرکت ذکر شده، فعالیت خود را کاهش داد.
 
مرجع : تسنیم
کد مطلب : ۲۷۵۳۰۸
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما