۰

مرکز تشخیص اصالت قطعات الکترونیکی راه‌اندازی شد

تاریخ انتشار
سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۵۳
مرکز تشخیص اصالت قطعات الکترونیکی راه‌اندازی شد
مرکز تشخیص اصالت قطعات الکترونیکی راه‌اندازی شد

آی‌تی‌من - نسیم توکل عضو اتاق بازرگانی تهران و مدیرعامل این مرکز در مراسم رونمایی از مرکز جامع تشخیص هویت قطعات الکترونیکی ایران افزود: حدود ۱۲ مرکز معتبر جهانی از این دست در سطح جهان وجود دارد که اکثر آنها در آمریکا و چین مستقر است و شعب آنها در سایر کشورها فعالیت می‌کنند.

وی اضافه کرد: امروز در عمل منطقه خاورمیانه به مقصد اصلی قطعات کم‌کیفیت و بی‌کیفیت در جهان تبدیل شده و کشورمان نیز از آسیب‌های این حوزه به ویژه قطعات الکترونیکی تجاری، صنعتی و دفاعی و همچنین خرابکاری‌های صنعتی درامان نمانده است.

توکل گفت:‌ بهمن ماه سال گذشته طی مذاکره‌ای با چینی‌ها در محل صندوق نوآوری و شکوفایی رییس‌جمهوری، قرارداد سه ساله‌ای به منظور انتقال دانش فنی لازم در این زمینه منعقد و مقرر شد آرشیوی که چینی‌ها در مدت ۲۰ سال برای مقایسه قطعات اصلی و تقلبی جمع‌آوری کرده بودند، در اختیار این مرکز قرار داده شود.

وی توضیح ‌داد: در این زمینه، تفاهم‌نامه مشابهی با دانشگاه صنعتی شریف در بحث میکروالکترونیک و تفاهم‌نامه دیگری با معاونت علمی ‌و فناوری رییس‌جمهوری برای حمایت از فعالیت این مرکز امضا شد.

عضو اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: ضرورت ارتقای فرآیندهای آزمایشگاهی در این مرکز و پاسخ‌گویی به نیازهای همه صنایع به‌ویژه صنایع‌هایتک، به حمایت بیشتری نیاز داریم.
وی گفت: سالیانه نزدیک به ۱۲۸ میلیون دلار قطعات الکترونیکی به کشور وارد می‌شود که گستره وسیعی از قطعات به کار رفته در صنایع مخابرات، لوازم‌خانگی، خودرو، صنایع دفاعی و غیره را شامل می‌شود و طول عمر و کیفیت آنها بسیار حائز اهمیت است.

توکل گفت: هرچند این مرکز بر اساس تقاضای بخش‌های دولتی یا خصوصی نسبت به بررسی قطعات الکترونیکی اقدام می‌کند، اما این موضوع در بحث خرابکاری‌های صنعتی در حال اجباری شدن است.

در این مراسم، سعید صفوی عضو هیات مدیره این مرکز نسبت به بروز خرابکاری‌های صنعتی در کشورمان هشدار داد و گفت:‌ برخی کشورها عامدانه قطعاتی غیر اصلی را وارد زنجیره تامین کشورمان می‌کنند یا با ورود قطعات اضافی به مدارها، بردهای الکترونیکی و غیره، اجرای پروژه‌های‌هایتک را با اختلال روبهرو می‌کنند.

وی گفت: ‌این مرکز می‌تواند با شناسایی چنین قطعاتی، از بروز خسارت‌های بعدی جلوگیری کند. 

صفوی افزود:‌ هرچند بسیاری قطعات و فناوری‌های‌هایتک و نقشه‌های فنی آنها را در کشورمان اختیار نداریم، اما در همکاری با چینی‌ها نمونه‌های طلایی و شاهد قطعات را برای انجام مقایسه در اختیار خواهیم گرفت.

 
مرجع : ايرنا
کد مطلب : ۲۷۵۴۸۵
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين