۰
روی شبکه واقعی و تجاری

همراه‌اول به زودی 5G ارایه می‌کند

تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۴۱
همراه‌اول به زودی 5G ارایه می‌کند
همراه‌اول به زودی 5G ارایه می‌کند

آی‌تی‌من - مرتضی طاهری‌بخش، معاون فنی و توسعه شبکه همراه‌اول با تأکید بر حیاتی بودن تصمیم رگولاتوری در زمینه واگذاری این باند فرکانسی، گفت: کوچک‌ترین میزان درصد خطا از سمت رگولاتوری، تأثیرات منفی بسیاری در بخش توسعه و سرمایه‌گذاری اپراتورها خواهد داشت. لذا تقاضا دارم مسوولان سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از تجربیات سایر کشورها و مشاوران خبره در این زمینه استفاده کنند تا در آینده دچار خسران نشویم.

رگولاتوری در معرض تصمیمی حیاتی برای 5G
معاون فنی و توسعه شبکه همراه‌اول گفت: شفاف بگویم، وضعیت تمامی اپراتورها در پشت خط مسابقه به صورت یکسان است؛ اما در شرایطی قرار دارند که اگر رگولاتوری تصمیم درستی برای واگذاری باند فرکانسی اتخاذ نکند، ممکن است اپراتوری اصلا نتواند بخش تجاری فناوری 5G را فعال کند.

طاهری‌بخش با ذکر چند نکته کلیدی درباره باند فرکانسی 3500 مگاهرتز که می‌تواند راهگشای رگولاتوری در واگذاری صحیح این باند فرکانسی باشد، گفت: نکته اول این است که امروز تمامی وندورها تولید تجهیزات از باند 3300 تا 3800 مگاهرتز ندارند؛ نکته بعدی اینکه پهنای باند کمتر از 80 مگابیت نیز هیچ بهره‌وری ندارد.

وی گفت: همچنین لازم است بگویم که برای توسعه نسل پنجم و رسیدن به مزایای آن در آینده حداقل نیاز به 2 کریر 100 مگ داریم؛ لذا از امروز باید برای 5 سال آینده نقشه راه فرکانسی درستی را در مقابل اپراتور بگذارند. همچنین اپراتورهای غالب را وسط باند فرکانسی قرار ندهند؛ زیرا با توجه به قدرت چانه‌زنی کمتر اپراتور کوچکتر منجر به از بین رفتن آن می‌شود.

معاون شرکت ارتباطات سیار ایران همچنین با تذکری نسبت به تخصیص عادلانه این باند فرکانسی گفت: اگر دقت نظر در مزایده این باند صورت نگیرد، باند فرکانسی مذکور در کنار تکه باند فرکانسی TD-LTE یک اپراتور تلفن‌همراه (اپراتور دوم) قرار خواهد گرفت و اپراتور مذکور با هر مبلغی حاضر به خرید کریر جدید، جهت اتصال آن به باند در اختیارش خواهد شد؛ بنابراین با شیوه جاری واگذاری این باند فرکانسی موافق نیستیم.

وی با فرض اینکه همراه‌اول نتواند برنده این باند فرکانسی شود، عنوان کرد: فرضا با این مدل طراحی شده از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، اپراتور اول تلفن همراه نتواند برنده این مزایده شود، اما آیا می‌توان اپراتور ملی همراه‌اول که روزانه میزبان 1.5 میلیارد دقیقه مکالمه و بالاترین حجم ترافیک دیتای کاربران موبایل روی شبکه خود است را بدون  5Gتصور کرد؟

مزایده فرکانس  5G امری غیرمنطقی
طاهری‌بخش اشاره‌ای به سابقه تخصیص باندهای فرکانسی در کشور نیز داشت و اظهار کرد: در گذشته تخصیص باندهای فرکانسی به گونه‌ای بود که منجر به تکه تکه شدن فرکانس‌ها در کشور شد و امروز می‌بینیم که نتوانستیم بهره‌وری لازم را داشته باشیم.

معاون فنی و توسعه شبکه همراه‌اول با تأکید بر اینکه اگر رگولاتوری ارتباطات می‌خواهد اپراتوری مثل همراه‌اول در 2025، دو کریر 100 مگ داشته باشد باید از امروز به فکر باشد، گفت: هزینه‌های سرمایه‌گذاری در 5G بسیار بالاست و از این جهت رگولاتوری باید دور برگزاری مزایده برای فروش هزاران میلیارد تومانی یک باند فرکانسی را خط بکشد تا امر توسعه فناوری در کشور معطل نماند.

در همین رابطه: باند فرکانسی 5G با مزایده واگذار می‌شود

فیبرنوری لازمه توسعه 5G
وی ابراز کرد: اتفاقا برخلاف واگذاری به شکل مزایده، رگولاتوری
هم باید فرکانس‌های لازم برای راه‌اندازی 5G را در اختیار اپراتورها قرار دهد و هم سهمی از درآمد اپراتورها طلب نکند تا امر توسعه با سرعت پیش رود.

طاهری‌بخش با بیان اینکه اپراتورهایی که اکنون درگیر تامین هزینه‌های روزانه‌شان هستند، چطور می‌توانند هزینه‌ای سنگین برای دریافت باند فرکانسی جدید که مختص توسعه فناوری نسل پنج است داشته باشند؟، گفت: یوزکیس‌های 5G از طریق فیبرنوری متصل می‌شوند و امروز نیز همراه‌اول 11 هزار سایت متصل به فیبر دارد؛ در صورتیکه اگر امروز می‌خواستیم به‌دنبال توسعه فیبر باشیم باید هزینه‌های چهار پنج برابری می‌کردیم.

وی عنوان کرد: اگر مزایده باند فرکانسی 3500 با هزینه‌های هزاران میلیارد تومانی انجام شود، قطعا عدم توسعه شبکه‌های ارتباطی فعلی را به‌دنبال خواهد داشت که در نهایت دولت، ملت و اپراتورها بازنده خواهند بود.

معاون فنی و توسعه شبکه همراه‌اول با بیان راهکاری برای حل این معضل احتمالی در آینده گفت: اگر سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با عقلانیتی که دارد، برای مدت 3سال سهمی از درآمد اپراتورها دریافت نکند، اما آنها را ملزم به هزینه‌کرد تمامی درآمدهای حاصل از 5G در توسعه فیبرنوری و زیرساخت ارایه خدمات 5G کند، این نسل جدید فناوری به بهترین شکل در کشور اجرایی خواهد شد.

طاهری‌بخش همچنین گفت: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی باید به گونه‌ای اقدام کند که آینده‌گان قضاوت خوبی نسبت به عملکرد آن در تخصیص باند فرکانسی مختص 5G داشته باشند؛ لذا شاید بهتر باشد یکبار برای همیشه واسطه‌گری در فروش و اجاره فرکانس در کشور از بین برود.

وی افزود: شاید لازم باشد رگولاتوری فقط به‌جای وضع دستورالعمل بر سر تعرفه‌ها، یک‌بار هم دستورالعملی برای استفاده از زیرساخت اشتراکی اپراتورها وضع کند.

لانچ 5G روی شبکه واقعی و تجاری
وی همچنین در نشست تخصصی «واگذاری باند فرکانسی ۳۵۰۰ مگاهرتز و توسعۀ نسل پنجم تلفن‌همراه» با اعلام خبری خوش در آینده نزدیک از سوی همراه‌اول برای مشترکانش، اظهار کرد: طی روزهای آتی خبرهای بسیار خوبی را از همراه‌اول درباره لانچ  5G روی شبکه واقعی و تجاری خواهید شنید.

معاون فنی و توسعه شبکه همراه‌اول افزود: برای انجام این‌کار اعم از واگذاری فرکانس، تمامی موارد را با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هماهنگ کردیم؛ حتی یکی از مواردی که سازمان خواستار بودند، تست همزمانی با TD-LTE مبین‌نت بود که آن را هم در حال انجام هستیم، لذا آمادگی کامل برای پیاده‌سازی این فناوری روی شبکه را داریم.

طاهری‌بخش با تأکید بر اینکه گزارش‌های جهانی پیش‌بینی کرده تا سال 2024 و حتی اخیرا 2025 مصرف 4G به بلوغ می‌رسد، بیان کرد: با این حال ما نیاز صنایع کشور را به استفاده از 5G در آینده مطلع هستیم و از سال 95 با مشارکت مراکز علمی و پژوهشی و تعریف use case های مختلف برای این نسل از فناوری  توسعه فناوری 5G مطابق برنامه توسعه همراه‌اول غافل نبودیم و در گام اول سرویس‌دهی را به شکل هات‌اسپات و نهایتا برای مصارف صنعتی خواهیم داشت.

وی ابراز کرد: ما از سال 1395 بحث تسلط بر فناوری 5G را طرح‌ریزی و در سال 1396 قراردادهایی را با نوکیا و اریکسون در این زمینه منعقد کردیم و در نمایشگاه تلکام 1396 هم یوز کیس‌های کاربردی را با کمک دانشگاه‌های تربیت مدرس و صنعتی شریف در این نسل ارایه کردیم.

 
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۷۵۶۷۵
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين