۰
اینترنت شبکه شاد رایگان شد

جزییات مصوبات اینترنتی مجلس در سال آینده

تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۵
جزییات مصوبات اینترنتی مجلس در سال آینده
جزییات مصوبات اینترنتی مجلس در سال آینده

آی‌تی‌من-  مجتبی رضاخواه در مورد مصوبات مربوط به قیمت اینترنت برای سال آینده مطابق با بررسی‌های قانون بودجه ۱۴۰۰ گفت: بررسی قوانین مربوط به قیمت اینترنت در بودجه از هفته گذشته در مجلس آغاز شد و هفته گذشته نیز از این بابت یک سری مصوبات داشتیم.

وی گفت: مطابق با مصوبه مجلس، درآمد دولت در سال ۱۴۰۰ از محل حق الامتیاز و حق السهم اپراتورهای ارتباطی و مخابراتی به میزان ۱۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.
 
وی ادامه داد:‌ما به دنبال آن هستیم که این افزایش درآمد، صرف ایجاد زیرساخت، توسعه زیرساخت و توسعه شبکه‌های مرتبط با تلفن همراه شود. از سوی دیگر، مطابق با مصوبه مجلس، قیمت اینترنت برای سال آینده افزایش پیدا نخواهد کرد و هر گونه افزایش تعرفه اینترنت غیرقانونی است.

رضاخواه ادامه داد: برای حمایت از محتوای داخلی و پیام‌رسان‌های بومی ، کاهش قیمت اتصال به پیام‌رسان‌های داخلی را نیز در دستور کار قرار دادیم و بر اساس آنچه که روز گذشته در مجلس به تصویب رسید، قیمت استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی در سال ۱۴۰۰ به ۲۰ درصد نرخ ترافیک پیام‌رسان‌های خارجی می‌رسد.

وی گفت: به این معنی که سقف قیمت اینترنت برای پیام‌رسان‌های داخلی، ۲۰ درصد سقف قیمت اینترنت برای پیام‌رسان‌های خارجی می‌شود.

عضو هیأت رییسه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی‌ در مورد ابهامی‌که برای تعرفه اتصال به برخی پیام‌رسان‌های داخلی مانند «شاد» پیش آمده است، به نحوی که گفته شده پیش از این تعرفه این پیام‌رسان رایگان بود و با مصوبه مجلس، مشمول پرداخت هزینه می‌شود، توضیح داد.

وی گفت: اینکه «شاد» را می‌توان پیام‌رسان در نظر گرفت یا خیر، موضوع مورد بحث است. حتی اگر فرض را بر این بگذاریم که این سامانه آموزشی، یک پیام‌رسان است، امروز مجلس از این موضوع رفع ابهام کرد.

رضاخواه گفت: بر این اساس ترافیک اتصال به پیام‌رسان‌هایی که تاکنون رایگان محاسبه می‌شده است، در سال ۱۴۰۰ نیز به قوت خود باقی خواهد ماند و سایر پیام‌رسان‌ها نیز با تعرفه یک پنجم ترافیک خارجی، برای مصرف کننده محاسبه می‌شوند.

وی تاکید کرد: بنابراین اگر نرخ اتصال به پیام‌رسان داخلی تاکنون برای مصرف کننده بیش از ۲۰ درصد ترافیک خارجی محاسبه می‌شده است، هم اکنون برای آن سقف ۲۰ درصد تعیین شده است. 

وی ادامه داد: پیش از این گفته شده بود که تعرفه اتصال پیام‌رسان‌ها، یک سوم ترافیک خارجی است که ما در مصوبه مجلس آن را به یک پنجم کاهش دادیم. در کنار آن مصرف اینترنت برای سامانه‌های «شاد» و امثال آنکه تاکنون رایگان بوده، همچنان رایگان باقی خواهد ماند.

عضو هیأت رییسه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی‌گفت: این مصوبات مطابق با پیشنهادات نمایندگان در قسمت درآمدی بودجه ۱۴۰۰ به تصویب رسیده و باید برای تأیید نهایی به شورای نگهبان برود.
مرجع : مهر
کد مطلب : ۲۷۵۷۹۷
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما