۰

پروژۀ «شهر هوشمند ارومیه» با ایرانسل افتتاح شد

تاریخ انتشار
شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۰۸
پروژۀ «شهر هوشمند ارومیه» با ایرانسل افتتاح شد
پروژۀ «شهر هوشمند ارومیه» با ایرانسل افتتاح شد

آی‌تی‌من-  با بهره‌برداری از این پروژه، شبکۀ فیبرنوری، زیرساخت ایجاد ارتباط سریع و پایدار و ارایۀ خدمات شهر هوشمند را در کلان‌شهر ارومیه فراهم می‌کند. در این پروژه که در چهار فاز اجرا شده است، ایرانسل و شهرداری ارومیه، ۷۱ کیلومتر فیبرنوری در این شهر احداث کرده‌اند که ۱۲ کیلومتر آن اختصاصی ایرانسل، ۱۳.۵ کیلومتر اختصاصی شهرداری و ۴۵.۵ کیلومتر نیز، مشترک بین ایرانسل و شهرداری است.

بیژن عباسی‌آرند مدیرعامل ایرانسل در این مراسم با اعلام اینکه این اپراتور نزدیک به ۱۰۰۰ میلیارد تومان در استان آذربایجان‌غربی سرمایه‌گذاری کرده است، گفت: نزدیک به ۲۵۰ میلیارد تومان از این سرمایه‌گذاری، به توسعۀ زیرساخت‌های ارتباطات شهر ارومیه اختصاص یافته که نزدیک به ۶۰ میلیارد تومان از آن، در پروژۀ فیبرنوری این شهر، هزینه شده است.

وی افزود: ایرانسل در سال ۱۴۰۰ هم انجام نزدیک به ۶۵میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جدید را برای توسعه زیرساخت‌های ارتباطی ارومیه، برنامه‌ریزی کرده است.

عباسی‌آرند با بیان افزایش چشمگیر تقاضای خدمات دیجیتال پس از شیوع ویروس کرونا، اعلام کرد که ترافیک مصرفی شبکۀ ایرانسل پس از شیوع کرونا، ظرف یک سال، دو برابر شد که پیش‌بینی قبلی، دو برابر شدن ظرف سه سال بود و به این ترتیب، برنامه‌های توسعۀ زیرساخت‌های ارتباطی ایرانسل نیز دستخوش تحول شد.

مدیرعامل ایرانسل سهم و اثرگذاری اقتصاد دیجیتال را در اقتصاد ملی و جهانی، در مقایسه با سایر مؤلفه‌های اقتصادی، سهم مهم و قابل توجهی دانست و با بیان اینکه با ۲۰ درصد سرمایه‌گذاری در اقتصاد دیجیتال، درآمد ناخالص ملی را ‌می‌توان بیش از یک درصد افزایش داد، افزود: این آمار، نشان‌دهندۀ این است که هر چه زیرساخت‌های اقتصاد دیجیتال را توسعه دهیم، می‌توانیم توسعۀ آیندۀ اقتصادی در شهر، منطقه و کشور را تضمین کنیم.

مدیرعامل ایرانسل همچنین از آمادگی ایرانسل برای اجرای فازهای تکمیلی و توسعه‌ای این پروژه خبر داد و با تقدیر از همکاری، حمایت و تصمیم‌گیری سریع مسؤولان محلی و استانی آذربایجان‌غربی برای اجرای این پروژه گفت: توسعۀ زیرساخت ارتباطی باعث شد تا هم‌اکنون در شهر ارومیه، با وجود فیبرنوری، امکان راه‌اندازی خدمات شبکۀ نسل پنجم تلفن‌همراه (5G) بسیار راحت‌تر و سهل‌تر از استان‌های مجاور باشد.

عباسی‌آرند با بیان اینکه تأسیس و شکل‌گیری ایرانسل در کشور، همراه با رفع انحصار و ورود فناوری جدید ارتباطی نسل ۲.۷۵ بود و پس از آن نیز، ایرانسل در توسعۀ نسل سوم و راه‌اندازی نسل چهارم و پنجم تلفن‌همراه در ایران، پیشتاز بوده است، تأکید کرد: شبکۀ تجاری 5G ایرانسل، کاملاً آماده است و ان‌شاءالله در نقشۀ راه توسعۀ نسل پنج در ایران، توسعۀ شهرهایی مانند ارومیه که زیرساخت ارتباطی آماده‌تری دارند، در اولویت خواهد بود.

شهردار ارومیه نیز در این مراسم با ابراز خوشحالی از فرصت پیش آمده برای تحقق شهر هوشمند در ارومیه، گفت: زیرساختِ ایجاد شده، یک پروژۀ برد-برد بین شهرداری و بخش خصوصی است و آوردۀ هر دو طرف، نصیب شهروندان می‌شود. 

همچنین پس از این مراسم، تفاهم‌نامه‌ای بین ایرانسل و شهرداری ارومیه، با هدف استفاده از ظرفیت‌های طرفین تفاهم‌نامه به منظور ایجاد معماری تعامل‌پذیر بین سازمانی، توسعۀ خدمات بهینه به شهروندان، ارتقای دانش، استفاده از تجهیزات و تجربه‌های طرفین و پیاده‌سازی پروژه‌های هوشمندسازی در ارومیه در محل استانداری آذربایجان‌غربی منعقد شد.

بر اساس این تفاهم‌نامه، ایرانسل در پی ایجاد زیرساخت فیبرنوری در شهر ارومیه، به توسعۀ خدمات شهر هوشمند مبتنی بر فناوری اینترنت اشیا در ارومیه کمک می‌کند.

ایجاد و توسعۀ زیرساخت شبکۀ NB-IOT برای اجرای پروژه‌های هوشمندسازی با اولویت پروژه‌های پایلوت، مکان‌یابی خودکار خودروها (Automatic Vehicle Location) برای خودروهای عمومی‌(اعم از اتوبوس‌های شهری، آتش‌نشانی، پسماند، عمران شهری)، سامانۀ تفکیک و جمع‌آوری هوشمند زباله، سامانۀ مدیریت و کنترل هوشمند مصرف انرژی، مطالعه و امکان‌سنجی سامانۀ هوشمند معابر، بهینه‌سازی فرآیندها و تسریع در ارایۀ خدمات، توسعۀ شبکۀ پهن‌باند سایت‌های ارتباطی تلفن‌همراه ایرانسل و نیز مطالعه، امکان‌سنجی و مشارکت در راستای توسعۀ فازهای بعدی زیرساخت فیبرنوری در سطح شهر ارومیه، از جمله موارد مورد تفاهم ایرانسل و شهرداری ارومیه است.
 
مرجع : ایرانسل
کد مطلب : ۲۷۶۴۶۰
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين